Szefowa MFW: Globalna gospodarka wkroczyła w recesję, która będzie głęboka

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa powiedziała w piątek, że "jest oczywiste", iż globalna gospodarka wkroczyła w recesję, która będzie głęboka. Szczególnie zagrożone są gospodarki rozwijające się.

(Reuters)

Georgiewa podkreśliła, że rynki wschodzące są szczególnie narażone, ponieważ ich rezerwy oraz możliwości finansowania się na rynku wewnętrznym nie są wystarczające, aby poradzić sobie z kryzysem, który już teraz prowadzi do spadku popytu na ich dobra eksportowe.

Oceniła, że w "ostrożnej ocenie" kraje te będą potrzebowały pomocy wartej co najmniej 2,5 bln dolarów. Dodała, że chce, aby państwa, którym grożą problemy gospodarcze miały dostęp do awaryjnego finansowania tak szybko, jak to możliwe.

Globalna pandemia przyniosła kryzys ekonomiczny i finansowy

Georgiewa zwróciła uwagę, że "wyjątkowo wiele krajów" już teraz potrzebuje finansowej pomocy MFW. "Znaleźliśmy się w bezprecedensowej sytuacji, w której globalna pandemia przyniosła kryzys ekonomiczny i finansowy. Ze względu na nagłe zatrzymanie (aktywności) gospodarki, roczna globalna produkcja skurczy się w 2020 roku" - dodała.

Na początku marca MFW ocenił, że pandemia spowoduje, iż globalny wzrost gospodarczy będzie w bieżącym roku niższy od odnotowanych w 2019 roku 2,9 proc.

Jeszcze w styczniu MFW przewidywał, że dzięki częściowemu załagodzeniu sporu handlowego USA z Chinami tegoroczny globalny wzrost wyniesie 3,3 proc. (PAP)

fit/ mal/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 antonicaracal

Nadmuchany przez banksterów balon pękł ! Zobaczymy kto na tym zyska ...
Kto straci, to już wiadomo !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil