REKLAMA

Szefowa KE: Dostawy szczepionek dla UE podwoją się od kwietnia

2021-03-08 14:49
publikacja
2021-03-08 14:49
Komisja Europejska

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen przekonuje w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Stuttgarter Nachrichten", że od kwietnia dostawy szczepionek w UE "podwoją się" do 100 milionów miesięcznie.

„Od kwietnia ilości mogą się ponownie podwoić, zgodnie z planami producentów, również dlatego, że wkrótce zostaną zatwierdzone kolejne szczepionki” - powiedziała Ursula von der Leyen niemieckiej gazecie. Dodała, że spodziewa się „średnio około 100 milionów dawek miesięcznie w drugim kwartale, łącznie 300 milionów do końca czerwca”.

Jak podało "Politico", w osobnym wywiadzie telewizyjnym przeprowadzonym w poniedziałek rano dla France 2, komisarz ds. Rynku wewnętrznego Thierry Breton przekazał podobnie optymistyczne przesłanie: „Dobra wiadomość jest taka, że mamy wystarczająco szeroki portfel firm i fabryk, co daje mi pewność, że będziemy w stanie nadrobić opóźnienia - powiedział Breton.

W ostatnich tygodniach KE, która była odpowiedzialna za zawieranie kontraktów z firmami farmaceutycznymi, jest ostro krytykowana przez część unijnych stolic za opóźnienia w dostawach szczepionki.

W poniedziałek podczas konferencji przedstawiciele KE byli pytani o wypowiedzi swojej szefowej Ursuli von der Leyen dotyczące dostaw. Rzecznik KE Stefan De Keersmaecker powiedział, że taka jest prognoza Komisji. Dodał, że nie może powiedzieć, ile szczepionek dostarczą poszczególne firmy, z którymi KE ma umowy na dostawy.

Inny rzecznik KE Eric Mamer powiedział, że mówiąc o "podwojeniu", szefowa KE odniosła się do liczby szczepionek dostarczonych do krajów UE w marcu.

Pytany o zarzuty braku przejrzystości pod adresem KE w sprawie harmonogramu dostaw, Mamer powiedział, że Komisja stara się dostarczyć "maksimum przejrzystości" jeśli chodzi o dostawy preparatu, biorąc pod uwagę trudności z dokładnym ich prognozowaniem.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
darius19
byle nie Sputnik, przed weryfikacja. Ta uwaga to tez do tow."ajwaj_" adoratora wzorcowej demokracji ze wschodu.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki