REKLAMA
PIT 2023

Szefowa Banku Rosji: nasza gospodarka wykorzystała prawie wszystkie zasoby

Michał Misiura2023-11-09 11:52, akt.2023-11-09 15:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-09 11:52
aktualizacja
2023-11-09 15:00
Szefowa Banku Rosji: nasza gospodarka wykorzystała prawie wszystkie zasoby
Szefowa Banku Rosji: nasza gospodarka wykorzystała prawie wszystkie zasoby
fot. Gavriil Grigorov / / Forum/TASS

Podczas wystąpienia przed Dumą państwową szefowa Banku Centralnego Rosji Elwira Nabiullina odpowiedziała na pytanie, czy gospodarka kraju zostanie zniszczona w ciągu 3 lat i wskazała na jej największy problem, o czym poinformowała rosyjska prorządowa telewizja RBK.

Nabiullina odpowiadała na pytanie posła komunistycznej partii Nikołaja Arefiewa. Deputowany chciał dowiedzieć się, jak rosyjska gospodarka może przetrwać w aktualnych warunkach, wyrażając pogląd, że wysokie stopy procentowe powodują przyspieszenie inflacji zamiast ją tłumić. Szefowa banku centralnego odpowiedziała mu, wskazując na największy problem rosyjskiej gospodarki, który według niej leży gdzie indziej.

- Mam wrażenie, że za trzy lata nasza gospodarka zostanie zniszczona, bo jest postawiona w takich warunkach, że po prostu nie ma możliwości, żeby przetrwać - powiedział Arefiew - Własnego kredytu nie da się zaciągnąć ze względu na wysoką stopę procentową, większość przedsiębiorstw nie posiada własnych środków, zmniejszane są także środki budżetowe na finansowanie krajowe - argumentował.

Szefowa banku centralnego odpowiedziała, że wzrost gospodarczy Rosji zostanie utrzymany, ale na nieco niższym poziomie niż prognozowane na 2026 roku 1,5 – 2,5%. Jak wyjaśniła instytucja przeprowadziła badanie 13 tys. firm, z którego wynika, że największą katastrofą dla rosyjskiej gospodarki jest obecnie brak pracowników.

- Głównym problemem nie jest brak pieniędzy, ale brak rąk do pracy. Swoją drogą widzimy to w badaniach przedsiębiorstw. Główną osobą, która może to powiedzieć, są same przedsiębiorstwa. A przedsiębiorstwa mówią przede wszystkim nie o braku kredytu, nie o braku popytu, ale o braku rąk do pracy - powiedziała Elwira Nabiullina.

Według Nabiulliny rosyjska gospodarka dotarła do punktu, w którym prawie w całości wykorzystała dostępne zasoby, zarówno jeśli chodzi o liczbę pracowników, jak i moce produkcyjne.

- Stopa bezrobocia wynosi 3%, w niektórych regionach wartość ta jest jeszcze niższa. Oznacza to, że w gospodarce praktycznie nie ma wolnych rąk do pracy, sytuacja kadrowa jest naprawdę bardzo poważna, szczególnie w tych branżach, które przekroczyły już wcześniej poziom kryzysowy - powiedziała szefowa Banku Rosji, wymieniając wśród najbardziej zagrożonych branż przemysł chemiczny i budowę maszyn.

Rekordowo niskie bezrobocie i kurs rubla

Jak zwraca uwagę RBK stopa bezrobocia w Rosji w ostatnim roku kilkukrotnie poprawiła swoje historyczne minima. Przed napaścią na Ukrainę w styczniu 2022 roku wynosiła ona 4,4%. W kwietniu 2023 roku wskaźnik osiągnął wartość 4%, żeby pod koniec sierpnia dotrzeć 3%. Według rosyjskich ekspertów winę za taki stan rzeczy ponoszą, obok mobilizacji i ucieczki za granicę wykwalikowanych kadr, niż demograficzny lat 90.

Do tego dołączyć można również spadek liczby migrantów zarobkowych oraz pracowników sezonowych, którzy przyjeżdżali do Rosji głównie z byłych państw Związku Radzieckiego w Azji Centralnej. Po ataku na Ukrainę wielu z nich zdecydowało się wybrać inne kierunki.

Po przedstawieniu wszystkich czynników stojących za spadkiem bezrobocia RBK, znane ze starannej cenzury i wspierania rosyjskich władz, przywołuje słowa Putina, który powiedział, że wysoki poziom zatrudnienia jest wynikiem skutecznej polityki gospodarczej państwa. Cytat nie wygląda na laurkę dla rosyjskiego przywódcy i postawienie go w takim miejscu zakrawa o ironię, ponieważ dalej pojawia się odniesienie do ekspertów, które twierdzą, że z czasem będzie tylko gorzej. Powodem są m.in. trudne do zaspokojenia potrzeby przemysłu zbrojeniowego.

Kurs rosyjskiej waluty szoruje tymczasem po historycznym dnie i za 1 rubla płaci się w tej chwili nieco ponad 0,01 dolara. Jednocześnie główna stopa procentowa Banku Rosji wynosi obecnie 15%, po skokowych podwyżkach, które rozpoczęły się w połowie 2022 roku.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (57)

dodaj komentarz
efg
Zaspawali potencjalnych pracowników w czołgach, żeby nie uciekli, i wysłali na śmierć na front. Putin popełnia zbrodnie na własnym narodzie i rodakach w imię chorych ambicji.
mirek6504
Mnie interesuje jaki jest stan gospodarki ,,,USA,, może jakiś artykow w kilku słowach?? To tak dla podtrzymania równowagi
jkl777
W dalszym ciagu najwieksza na swiecie.
infinityhost
Jak ostatnio patrzyłem na YouTube to zaczęła spać na stojąco xD
sdcs
Czyli w rzeczywistości stan rosyjskiej gospodarki jest znacznie gorszy.
gruking
Łukaszenka trzyma za plotem tysiące inzynierów, czemu wysyła ich do nas a nie do Moskwy ?
darius19
koniecznie poczytajcie komentarze trolli np. "samsza","trolley","zoomek","od_redakcji","dasbot", "mkk69"...... Warto nabrac pogladu o propagandowej narracji. I przypomnieć co pisali 2 lata temu. Zupelna zmiana
samsza
Warto czytać, komentarze samsza, zgoda. Choć połowę trolle masowo zgłaszają i są usuwane, więc czasem wpisy przez to wyglądają jak ni przypiął ni wypiął, ale jakoś żadnego z tych co się zachowały nikt nie przytacza. Sprzed tygodnia, miesiąca, lat, czy jakiegokolwiek.
Tylko gołosłowne plucie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Kryzys w Rosji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki