REKLAMA

Szef włoskiego MSZ: Kryzys rządowy może pozbawić Ukrainę naszej broni

2022-07-16 12:11
publikacja
2022-07-16 12:11
Szef włoskiego MSZ: Kryzys rządowy może pozbawić Ukrainę naszej broni
Szef włoskiego MSZ: Kryzys rządowy może pozbawić Ukrainę naszej broni
fot. Remo Casilli / / Reuters

Kryzys rządowy we Włoszech z powodu dymisji premiera Mario Draghiego może pozbawić Ukrainę włoskiej broni - taką opinię wyraził szef MSZ Luigi Di Maio w wywiadzie dla "Politico". Zaapelował do partnerów koalicyjnych, by zagłosowali za wotum zaufania dla rządu w przyszłym tygodniu. Odnotował, że Rosja "świętuje" z powodu kryzysu w Rzymie.

Do kryzysu doszło w czwartek, gdy senatorowie Ruchu Pięciu Gwiazd nie wzięli udziału w głosowaniu nad wotum zaufania dla Rady Ministrów. Nie zrobili tego nawet ministrowie zasiadający w rządzie jedności narodowej. Premier uznał, że nie ma już większości tworzącej jego gabinet i złożył dymisję, odrzuconą następnie przez prezydenta Sergio Mattarellę.

W środę szef rządu ma za jego namową wystąpić w parlamencie i zweryfikować, czy istnieje większość koalicyjna. Według nieoficjalnych informacji, podawanych przez prasę wynika jednak, że Draghi może nie być skłonny stanąć na czele drugiego rządu i są niewielkie szanse na jego uratowanie.

W rozmowie z "Politico" szef MSZ Di Maio, który wcześniej odszedł z Ruchu Pięciu Gwiazd, stwierdził: "Rosjanie świętują, że doprowadzili do upadku drugiego europejskiego rządu". Tak nawiązał do wcześniejszej rezygnacji brytyjskiego premiera Borisa Johnsona.

"Teraz wątpię w to, czy możemy posłać broń na Ukrainę"; "to jeden z wielu poważnych problemów"- przyznał. Ruch Pięciu Gwiazd jest przeciwny dalszemu wysyłaniu broni.

"Jeśli rząd upadnie w środę, nie będziemy mieli uprawnień do podpisania nowych kontraktów energetycznych, a to jest poważna sprawa, bo nadejdzie zima"- zaznaczył Luigi Di Maio, odnosząc się do zabiegów rządu w Rzymie o uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji.

Szef dyplomacji położył nacisk na to, że premier Draghi to jeden z najbardziej stanowczych wobec prezydenta Rosji Władimira Putina zachodnich przywódców; zwolennik ostrych sankcji wobec Moskwy i kandydatury Ukrainy do UE.

Zdaniem Di Maio "czymś niebywałym" jest to, że Draghiego "atakuje" były premier Giuseppe Conte- lider Ruchu Pięciu Gwiazd. W ocenie szefa MSZ w ten sposób Conte "pomaga propagandzie Putina i autokracji przeciwko demokracji".

Zdaniem ministra przyszłość obecnego rządu zależy od dojrzałości ugrupowań politycznych. Ostrzegł, że zagrożone są reformy i wypłaty z unijnego Funduszu Odbudowy. Di Maio nie traci jednak optymizmu mówiąc, że większość partii uznaje wartość przywództwa Mario Draghiego.

"Muszą odłożyć na bok weta i sztandary po to, by Draghi mógł iść dalej. Możemy uchwalić budżet, a kadencja parlamentu może mieć swój naturalny koniec" w przyszłym roku- ocenił szef włoskiej dyplomacji.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/wr/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zgadujzgadula
Proszę odkręccie gaz... nie damy im już broni:)
santoriusz
żeby zostać przy korycie to skamle że rusek świętuje, im już całkiem te mózgi ten ruski gaz powypalał. Czy we Włoszech już nie ma normalnych polityków chcących zrobić coś dobrego dla swojego kraju? sami nieudacznicy, zadłużać, zadłużać i zadłużać bez końca

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki