REKLAMA
AKADEMIA INWESTOWANIA

Premier Draghi podaje się do dymisji. Prezydent ją odrzuca

2022-07-14 19:03, akt.2022-07-14 20:22
publikacja
2022-07-14 19:03
aktualizacja
2022-07-14 20:22
Premier Draghi podaje się do dymisji. Prezydent ją odrzuca
Premier Draghi podaje się do dymisji. Prezydent ją odrzuca
fot. REMO CASILLI / / Reuters

Premier Włoch Mario Draghi ogłosił w czwartek, że podaje się do dymisji - poinformowały media. Draghi ogłosił swą decyzję podczas posiedzenia rządu. Jak wyjaśnił, nie ma już większości koalicyjnej, która utworzyła jego gabinet przed ponad rokiem.

Obecny kryzys rządowy to rezultat wycofania poparcia ze strony Ruchu Pięciu Gwiazd. Senatorowie tej formacji nie wzięli wcześniej udziału w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu. Rada ministrów uzyskała je w Senacie wczesnym popołudniem, ale faktycznie postawa Ruchu była zapowiedzią kryzysu rządowego.

Draghi po tym głosowaniu udał się do prezydenta Sergio Mattarelli, a następnie przewodniczył obradom rządu. To w ich trakcie poinformował o swej decyzji o dymisji. Jak wyjaśnił, nie ma już koalicji, która w lutym zeszłego roku utworzyła jego rząd jedności narodowej. Zabrakło, dodał, "paktu zaufania, leżącego u podstaw działań rządu".

Prezydent odrzucił dymisję złożoną przez premiera Draghiego

Prezydent Włoch Sergio Mattarella odrzucił dymisję złożoną w czwartek przez premiera Mario Draghiego - poinformował Pałac Prezydencki po ich wieczornym spotkaniu. Szef państwa poprosił premiera, by udał się do parlamentu, by ocenić sytuację, w jakiej znalazła się jego koalicja.

Zgodnie z zaleceniem prezydenta Mario Draghi ma przedstawić informację w parlamencie i tam dokonać oceny sytuacji, jaka powstała w rezultacie postawy Ruchu Pięciu Gwiazd kierowanego przez poprzedniego szefa rządu Giuseppe Contego.

Mario Draghi przypomniał, że od początku mówił, iż rada ministrów może istnieć tylko wtedy, gdy będzie "jasna perspektywa możliwości realizacji programu".

"Dzisiaj tych warunków nie ma" - ocenił.

Zwracając się do ministrów, premier - cytowany przez włoskie media - powiedział im: "Musimy być dumni z tego, co osiągnęliśmy w bardzo trudnym momencie".

Draghi udał się następnie na drugie już w ciągu dnia spotkanie z prezydentem Sergio Mattarellą. Rozmowa ta, mająca na celu oficjalne poinformowanie go o dymisji, oznacza formalne otwarcie kryzysu rządowego. Kilka dni wcześniej premier zadeklarował, że nie stanie na czele drugiego rządu.

Scenariusz na przyszłość jest obecnie trudny do przewidzenia.

Rząd Draghiego, tworzony przez prawie wszystkie ugrupowania parlamentarne od centrolewicy po prawicę, został powołany, by opracować i zrealizować krajowy plan odbudowy, w ramach którego Włochy dostaną prawie 200 miliardów euro.

Przed kryzysem rządowym ostrzegał kilka godzin wcześniej komisarz UE do spraw gospodarczych, były premier Włoch Paolo Gentiloni, mówiąc, że wiadomości napływające z Rzymu wywołują zdumienie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
moshe_klotz
Europka ma dosyc Ukrainy :)
Kolejny "wielki" przyjaciel junty z Kijowa polecial
_______
""Podobnie jak w Niemczech, także we Włoszech istniał jednak wewnętrzny spór koalicyjny o dostawy ciężkiej broni. Kilka tygodni temu nawet część Ruchu Pięciu Gwiazd podzieliła się, bo nie chciała już popierać antyrządowego
Europka ma dosyc Ukrainy :)
Kolejny "wielki" przyjaciel junty z Kijowa polecial
_______
""Podobnie jak w Niemczech, także we Włoszech istniał jednak wewnętrzny spór koalicyjny o dostawy ciężkiej broni. Kilka tygodni temu nawet część Ruchu Pięciu Gwiazd podzieliła się, bo nie chciała już popierać antyrządowego i krytycznego wobec NATO kursu partii.

Ponad 60 deputowanych połączyło siły w parlamentarnej grupie "Razem dla Włoch", której liderem jest minister spraw zagranicznych Luigi di Maio.""
zlomufka
Jak działkowicz ma zrezygnować? Jaki tryb?
inwestor.pl
System się wali kiedy drukarz nowy banknot dowali.
Socjalizm upadnie i wszsycy politycy wylądują na dnie.
tecdswv4t
Italy to najmniejsze zmartwienie UE ... zobacz Francja, Szwecja, Irlandia, Holandia, Polska ... UE stoją w obliczu implozji rządu, a ponadto prywatnego zadłużenia. A globalna reakcja polityczna... pożyczać więcej pieniędzy. Wszystko zgodnie z projektem… fałszywa ekspansja monetarna przez 10 lat sztucznych, bliskich zerowych stóp Italy to najmniejsze zmartwienie UE ... zobacz Francja, Szwecja, Irlandia, Holandia, Polska ... UE stoją w obliczu implozji rządu, a ponadto prywatnego zadłużenia. A globalna reakcja polityczna... pożyczać więcej pieniędzy. Wszystko zgodnie z projektem… fałszywa ekspansja monetarna przez 10 lat sztucznych, bliskich zerowych stóp procentowych…. transfer bogactwa poprzez zniewolenie obywateli długiem. I to wszystko przez Putina ? Nie oni solidarnie stoją za Sir lanką.


and00
Z tym że na zachodzie sporo kredytów jest na stałej stopie, a włochy to akurat problem, bo stosunkowo duża ale słaba gospodarka i gigantyczne zadłużenie
tecdswv4t
LOL, idzie Upadek banksterów centralnych. Upadek finansowy zaczyna się w UE i Japonii i rozprzestrzenia się. Kiedy nasi?
tecdswv4t
Rezygnacje rządów stają się zaraźliwe. I nie ma na to szczepionki.
tecdswv4t
Obraz jest wart tysiąca słów – Draghi rzuca znaki tego gangu. Jego znak piramidy oznacza „Tupac i globalizm nie żyją”. ;-)
tecdswv4t
Putin przetrwa każdego przywódcę zachodniego rządu...
tecdswv4t
Europa nie miała i nie ma lidera, chyba że Rothchilda byś chciał zakwalifikować??

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki