REKLAMA

Szef dyplomacji UE: Nie wycofujemy naszego personelu z Ukrainy

2022-01-24 09:18, akt.2022-01-24 11:58
publikacja
2022-01-24 09:18
aktualizacja
2022-01-24 11:58
Szef dyplomacji UE: Nie wycofujemy naszego personelu z Ukrainy
Szef dyplomacji UE: Nie wycofujemy naszego personelu z Ukrainy
fot. Alexis HAULOT / / Parlament Europejski

Nie pójdziemy w ślady władz USA i nie wycofamy naszych dyplomatów z Ukrainy - oświadczył w poniedziałek w Brukseli przed rozpoczęciem spotkania z ministrami spraw zagranicznych krajów UE wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych Josep Borrell.

"Będziemy wzmacniać nasze stanowisko wobec rosyjskich prób podważania architektury bezpieczeństwa w Europie i odbudowywania przestarzałych stref wpływów" - zadeklarował Borrell w krótkim oświadczeniu dla dziennikarzy.

Poproszony o komentarz w sprawie decyzji Departamentu Stanu USA, który w niedzielę polecił rodzinom całego amerykańskiego personelu ambasady w Kijowie opuszczenie kraju i zezwolił na wyjazd z Ukrainy pracownikom technicznym, Hiszpan stwierdził: "Nie pójdziemy w te ślady. (...) Uważam, że nie powinniśmy dramatyzować. Dopóki trwają negocjacje - a trwają - nie powinniśmy opuszczać Ukrainy. Nie ma powodu, żeby to robić. Chyba, że sekretarz stanu (Antony) Blinken udzieli nam informacji, które uzasadnią te działania".

Borrell zaznaczył przy okazji, że "wszyscy członkowie Unii Europejskiej są partnerami godnymi zaufania" i "demonstrują bezprecedensową jedność w związku z sytuacją na Ukrainie".

Dopytywany o ewentualne sankcje wobec Rosji szef dyplomacji UE skonstatował, że proces nakładania restrykcji jest złożony.

"Decyzję o nałożeniu sankcji podejmuje Rada UE na propozycję wysokiego przedstawiciela Unii ds. zagranicznych, czyli moją, lub państwa członkowskiego. Chcemy działać w ścisłej koordynacji z naszymi sojusznikami, zwłaszcza z USA, Kanadą, Wielką Brytanią. Pracujemy nad pakietem mocnych sankcji. Nic konkretnego nie zostanie dziś jednak zaaprobowane, bo jest to trwający proces. Wszystko będzie gotowe wtedy, kiedy będzie potrzebne, ale nie będziemy ogłaszać żadnych konkretnych środków dzisiaj" - zastrzegł Borrell.

Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE będą w poniedziałek rozmawiać o sytuacji na Ukrainie również z szefem amerykańskiej dyplomacji Antonym Blinkenem za pośrednictwem łącza wideo.

Szef MSZ Łotwy ostrzega przed podróżami na Ukrainę i planuje ewakuację ambasady

Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs przestrzegł w poniedziałek swoich rodaków, by nie podróżowali na Ukrainę, jeżeli nie jest to konieczne. Dodał, że MSZ planuje ewakuować ambasadę Łotwy w Kijowie, jeżeli będzie to konieczne.

"Jeżeli naprawdę musicie udać się na Ukrainę, to prosimy ,byście zarejestrowali się w wydziale konsularnym MSZ" - zaapelował Rinkeviczs na Facebooku.

W niedzielę wieczorem Departament Stanu USA podjął decyzję o ewakuacji z Kijowa rodzin dyplomatów. Również Wielka Brytania rozpoczęła w poniedziałek wycofywanie części swojego personelu dyplomatycznego z ukraińskiej stolicy.

Unia Europejska poinformowała, że jej przedstawicielstwo dyplomatyczne w Kijowie będzie działać bez zmian. W tej chwili nie jest planowana ewakuacja z Ukrainy rodzin polskich dyplomatów - przekazał PAP w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. (PAP)

adj/ ap/

Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki