REKLAMA

Szef ZBP tłumaczy, jak banki szykują się na koronawirusa

2020-03-11 17:42
publikacja
2020-03-11 17:42

Banki w związku z epidemią koronawirusa przygotowują dla klientów indywidualnych i firm propozycje rozwiązań, dotyczących m.in. wakacji kredytowych. Uelastycznienie sektora w znacznej mierze uzależnione będzie jednak od zmian regulacyjno-nadzorczych. Koronawirus będzie miał negatywny wpływ na jakość kredytów w bankach - poinformował PAP Biznes Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

fot. Piotr Waniorek / / FORUM

Prezydent poinformował w środę, że uwzględniając sytuację obywateli i przedsiębiorców, związaną z koronawirusem, zamierza wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych.

"Jesteśmy gotowi do rozmów. Myślę, że nasze propozycje spotkają się z szybką i zrozumiałą reakcją, ale zakres elastyczności i możliwych działań w ogromnej mierze jest zdeterminowany regulacjami" - powiedział Pietraszkiewicz.

"Podjęliśmy wcześniej prace przygotowawcze do rozmów z regulatorami i nadzorcami na okoliczność negatywnego rozwoju sytuacji. Ważne jest zapewnienie ciągłości działania banków, by wszyscy klienci mieli dostęp do usług bankowych z uwzględnieniem sytuacji awaryjnych - chodzi o przygotowanie specjalnych procedur, przetestowanie dodatkowych ośrodków zapasowego działania banków" - dodał.

Poinformował, że są przygotowywane odpowiednie propozycje dla klientów indywidualnych, a także dla firm działających w poszczególnych branżach: transport, turystyka, lotnictwo, rolnictwo, logistyka i hotelarstwo.

"Przygotowujemy się do wspierania klientów indywidulanych i instytucjonalnych, którzy zostali dotknięci problemem koronawirusa - kwarantanną, czy pobytem i chorobą w szpitalu. Zaczęliśmy przygotowywać propozycje, zastanawiamy się co moglibyśmy zrobić w przypadku różnych grup klientów. Są pewne rzeczy, które możemy zrobić we własnym zakresie, ale za zgodą regulatorów" - powiedział Pietraszkiewicz.

"W uzasadnionych przypadkach banki będą proponowały klientom indywidualnym wakacje kredytowe, chodzi o odłożenie zobowiązania w czasie. W przypadku firm może być podobnie, ale także może dojść do uelastycznienia w udzielaniu gwarancji. Negatywny wpływ koronawirusa może obejmować kolejne branże" - dodał.

Ocenił, że obecne sytuacja będzie miała negatywny wpływ na jakość kredytów w bankach.

"Nie ma wątpliwości, że obecna sytuacja będzie miała negatywny wpływ na jakość kredytów w bankach. Wiemy, które branże już mają kłopot, wiemy ile firm korzystających z leasingu pracuje w ograniczonym zakresie i widzimy, jak potencjał wielu firm jest obecnie wykorzystywany tylko częściowo" - powiedział Pietraszkiewicz

Prezes ocenił, że +uelastycznienie+ sektora dla klientów wymagać będzie pewnych decyzji NBP i KNF, w tym dotyczących tworzenia rezerw przez banki.

"Będziemy kierować wnioski do NBP (...), niewykluczone będzie, że wraz z propozycjami dotyczącymi wakacji kredytowych, może się okazać, że konieczne będzie wsparcie płynności ze strony NBP. Na pewno będą potrzebne pewne decyzje KNF w sprawie zasad kwalifikowania kredytów do puli nieregularnych, gdy z powodu dotknięcia koronawirusem będą opóźnienia w płatności" - powiedział Pietraszkiewicz.

"Na pewno niezbędne będzie zmiana podejścia do buforów systemowych w sektorze, co jest w gestii KSF oraz kwestia wag ryzyka, a to jest kwestia KNF. Adekwatnie do sytuacji na pewno takich zagadnień będziemy musieli +dotknąć" - dodał.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że w czwartek w godzinach przedpołudniowych prezydent Andrzej Duda spotka się w tej sprawie z przedstawicielami instytucji finansowych. (PAP Biznes)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
tatrzanczyk
Panie Pietraszkiewicz idź już Pan na emeryturę, starczy już Pana.
jes
Jak bank ci coś zaproponuje to pamiętaj, że zawsze będzie to z korzyścią dla banku, nie dla ciebie.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki