REKLAMA

Szef ONZ o firmach gazowych i naftowych: groteskowo chciwe

2022-08-03 19:26
publikacja
2022-08-03 19:26
Szef ONZ o firmach gazowych i naftowych: groteskowo chciwe
Szef ONZ o firmach gazowych i naftowych: groteskowo chciwe
fot. Lucas Jackson / / Reuters

Firmy gazowe i naftowe charakteryzuje groteskowa chciwość - powiedział w środę na konferencji prasowej sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, nawołując jednocześnie do opodatkowania "nadmiernych zysków" tych firm przez rządy na całym świecie.

"To niemoralne, że firmy naftowe i gazowe osiągają rekordowe zyski na tym kryzysie energetycznym" - oświadczył Guterres, dodając, że firmy te wzbogacają się kosztem najbiedniejszych i ze szkodą dla środowiska naturalnego.

Amerykańskie koncerny paliwowe Exxon Mobil i Chevron, brytyjski Shell i francuski TotalEnergies zarobiły łącznie prawie 51 mld dolarów w ostatnim kwartale, prawie dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku w tym samym okresie - przekazała agencja Reutera.

"Wzywam ludzi na całym świecie do wysłania jasnego przekazu przemysłowi paliw kopalnych i jego sponsorom: ta groteskowa chciwość karze najbiedniejszych i najbardziej bezbronnych ludzi, jednocześnie niszcząc nasz jedyny wspólny dom" - powiedział sekretarz generalny ONZ

Politycy i urzędnicy zajmujący się ochroną konsumentów skrytykowali firmy naftowe za wykorzystywanie globalnych niedoborów dostaw w celu zwiększania własnych zysków przy jednoczesnym szkodzeniu nabywcom produktów. Prezydent USA Joe Biden powiedział w czerwcu, że Exxon i inne firmy zarobiły "więcej pieniędzy niż Bóg" w czasie, gdy ceny paliw skoczyły do rekordowych poziomów.

W lipcu w Wielkiej Brytanii uchwalono 25-procentowy podatek od nieoczekiwanych zysków (windfall tax) dla producentów ropy i gazu na Morzu Północnym. Amerykańscy ustawodawcy rozpoczęli dyskusje o podobnym rozwiązaniu.

Guterres powiedział, że rosyjska inwazja na Ukrainę i kryzys klimatyczny podsycają światowy kryzys żywnościowy, energetyczny i finansowy. "Wiele krajów rozwijających się - pogrążonych w długach, bez dostępu do finansowania i walczących o wyjście z pandemii Covid-19 - może dotrzeć do krańca swojej wytrzymałości" - ostrzegł.

Jak dodał, już teraz "widzimy znaki ostrzegawcze przed falą wstrząsów gospodarczych, społecznych i politycznych, które nie pozostawią żadnego kraju nietkniętym". (PAP)

kjm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (6)

dodaj komentarz
pozhoga
No co też tenm Morawiecki wyprawia - chce nas ze wszystkimi skłócić?

A nie, wróć, to Antonio G., szef ONZ, znany z dbania o ,,zdrowie reprodukcyjne" i to kowidowe też. Nie - to jest głos odpowiedzialnego i tego, no, zatroskanego demokraty.
zoomek
To co powiedzieć o patolkach z firm farmaceutycznych pokroju org przestępczej (ponad 2 MILIARDY dolarów kar) Pfizer? To dopiero jazda. Wciskać niesprawdzone g setkom milionów ludzi aby się nażreć.
konik_garbusek
To jest gosc, ktory od lat wzywa swiat do zwijania inwestycji w wegiel, rope itd. Czyli w cofniecie sie cywilizacyjne od dziesiątki lat, zostawienie biedniejszych krajow jeszcze biedniejszymi, z plagami glodu, ubóstwa, braku infrastruktury itd. Ropa i węgiel sprawiły, ze dzis zyjemy od 40 lat dluzej niz jeszcze 100 lat temu, zyjemy To jest gosc, ktory od lat wzywa swiat do zwijania inwestycji w wegiel, rope itd. Czyli w cofniecie sie cywilizacyjne od dziesiątki lat, zostawienie biedniejszych krajow jeszcze biedniejszymi, z plagami glodu, ubóstwa, braku infrastruktury itd. Ropa i węgiel sprawiły, ze dzis zyjemy od 40 lat dluzej niz jeszcze 100 lat temu, zyjemy jak lepiej niz królowie 200 lat temu - niemal wszystko co macie w domu,w garazu, lodówki, telefony, elektronika i jej skladniki, chemia domowa, tworzywa, tkaniny itd itd, to pochodne ropy lub produktów pozyskiwanych z jej przerobu. Na szczescie nikt nie beirze go powaznie, albo do czasu kiedy skonczy sie kasa (wlasnie co teraz widac, teraz juz wariaci nie wołają o wyłaczenie elektrowni, Niemcy chcą włączać atom itd - bo wlasnie konczy sie kasa i strach zagląda w oczy jak energia zzdrozala o 1000 %)
hotei
czy pan Guterrez wymienił także Gazprom i Rosneft?
Obłożyć import od tych "firm" akcyzą albo dodatkowym podatkiem, np. antyterrorystycznym. Skończy się szybko temat "taniego gazu i ropy z Rosji", ale do tego trzeba mieć jaja.
endes
Co tez ty wygadujesz?… marzą ci się jeszcze droższe paliwa i w efekcie wszystkie produkty i usługi w imię idei nie wartej złamanego grosza!?… karykatura rozsądku!!!!
zoomek odpowiada endes
Trollni nie wytłumaczysz - oni się cieszą że będziemy mieć drogie nośniki energii. Może nawet na tym robią majątki. Kupili od ruskiego po 350 zł tonę a sprzedają po 3000zł. Można zarobić?

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki