REKLAMA

Szef Fed: Ożywienie amerykańskiej gospodarki jest nadal słabe

2021-02-23 19:56
publikacja
2021-02-23 19:56
Szef Fed: Ożywienie amerykańskiej gospodarki jest nadal słabe
Szef Fed: Ożywienie amerykańskiej gospodarki jest nadal słabe
fot. Al Drago / / Reuters

Prezes Fed Jerome Powell oświadczył we wtorek w raporcie dla Kongresu, że ożywienie amerykańskiej gospodarki jest nadal "nierówne i niepełne", jej kondycja wciąż słaba, a bezrobocie zbyt wysokie. Indeksy giełdowe zareagowały spadkami.

Jerome Powell przedstawił komisji bankowej Izby Reprezentantów obowiązkowy, półroczny raport, w którym, wbrew opiniom wielu analityków, nie przedstawił optymistycznej oceny sytuacji gospodarczej.

Jego raport wyraźnie kontrastuje z optymizmem niektórych ekspertów, którzy oczekują silnego wzrostu gospodarczego jeszcze w tym roku, który to pogląd doprowadził jednak do wzrostu rentowności obligacji długoterminowych i obaw o inflację - komentuje Associated Press.

Prezes Fed wprawdzie uznał, że widać oznaki "zdrowienia gospodarki" jednak podkreślił, że bardzo wielu Amerykanów nadal jest w bardzo trudnej sytuacji wywołanej kryzysem i falą zwolnień.

Powell podkreślał już wielokrotnie, że aby ożywienie amerykańskiej gospodarki było pełne, konieczne jest przeprowadzenie szerokiej kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi, by przywrócić konsumentom poczucie spokoju i pewności.

Oczekuje się, że kondycja amerykańskiej gospodarki poprawi się w istocie dzięki akcji szczepień, rządowym pakietom pomocowym stymulującym gospodarkę i polityce Fed.

Jednak obawa o inflację i wzrost stóp procentowych zaniepokoiły rynki i w poniedziałek najważniejsze indeksy na Wall Street odnotowały spadki, a po wystąpieniu Jerome Powella trend ten powrócił i osłabiły się notowania dolara.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA - która jest miarą zaufania do kondycji amerykańskiej gospodarki - wzrosła do blisko 1,37 proc., podczas gdy na początku roku utrzymywała się poniżej 1 proc.

AP zwraca uwagę, że Powell nie wspomniał w swym raporcie o znacznym wzroście oprocentowania obligacji długoterminowych, ani o tym, że wzrost notowań akcji na Wall Street osiągnął ostatnio poziom, który na dłuższą metę może być nie do utrzymania.

Fed uruchomił już na początku kryzysu wywołanego pandemią wiele mechanizmów ratunkowych dla systemu finansowego i gospodarki, w tym program skupowania obligacji (luzowanie ilościowe - QE), pozwalający na wpuszczenie w obieg gospodarczy zastrzyków pieniędzy, a także obniżył stopy procentowe, aby ułatwić zaciąganie kredytów. We wtorek Powell powiedział, że Fed skupuje obecnie miesięcznie obligacje warte 120 mld dol., by utrzymać na niskim poziomie oprocentowanie kredytów długoterminowych i zachęcić konsumentów do wydawania pieniędzy.

Kroki podjęte przez Fed mają wesprzeć gospodarkę i pomóc przedsiębiorstwom w zachowaniu płynności, a zatem poprawić sytuację po falach masowych zwolnień. Jerome Powell powiedział jednak, że "tempo w jakim poprawia się sytuacja na rynku pracy pozostaje powolne, tak jak ogólna aktywność gospodarcza" w USA, a "miliony Amerykanów pozostają bez pracy".

Nadal brakuje około 10 mln miejsc pracy, by zatrudnienie w USA powróciło do poziomu sprzed pandemii - podaje AP.

W lecie ubiegłego roku Jerome Powell powiedział, że skala kryzysu i szybkość, z jaką ogarnął on amerykańską gospodarkę, to zjawisko bez precedensu w powojennej historii USA, a gospodarcze skutki pandemii koronawirusa mogą się okazać długotrwałe. (PAP)

fit/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
lorelie
Ważne że bidet wprowadził przepis mówiący że jeśli mężczyzna poczuje się kobietą może skorzystać z damskiej toalety, to jest ważne dla gospodarki. Tak jak plakaty LGBT w tramwajach i autobusach w Warszawie które umieścił Trzaskowski. Lewica to stan umysłu.
prs
Fed..

"Ustawę sporządzono w ścisłej tajemnicy przy udziale Morgana i kilku innych członków banków. Frank Fander, wówczas prezes National City Bank (dziś Citibank), wspominał, że członkowie komisji przyjeżdżali osobno i zatrzymywali się najdyskretniej jak tylko mogli gdy przybywali na dworzec, gdzie czekał
Fed..

"Ustawę sporządzono w ścisłej tajemnicy przy udziale Morgana i kilku innych członków banków. Frank Fander, wówczas prezes National City Bank (dziś Citibank), wspominał, że członkowie komisji przyjeżdżali osobno i zatrzymywali się najdyskretniej jak tylko mogli gdy przybywali na dworzec, gdzie czekał samochód Aldricha. „Wiedzieliśmy, że w żadnym wypadku nie może wyjść to na jaw. Gdyby społeczeństwo dowiedziało się, że to my stworzyliśmy projekt, to nie miałby on żadnych szans w Kongresie. Ustawę o Rezerwie Federalnej (Federal Reserve Act) uchwalono 23 grudnia 1913 roku. Ustawa ta przeszła w parlamencie bez większych dyskusji. Dzień przed wigilią i tylko godzinę później została podpisana przez prezydenta.

W literaturze o kryzysie gospodarczym uważa się, że w 1913 r. założono Rezerwę Federalną dla małego grona wpływowych bankierów, o silnej pozycji i sporej władzy. Tak naprawdę, na początku Fed nie był instytucją publiczną, lecz prywatną korporacją. Garstka menedżerów bankowych i przemysłowych miała swój własny bank centralny. F. William Engdahl wskazuje także na to, że przez błędną politykę pieniężną zarządzania środkami tej instytucji, już w 1979 roku około 24 milionów Amerykanów żyło poniżej granicy ubóstwa"..
kimdzongtusk
Panie Powell ! Nie ma sią co patyczkować. Druk jest dobry na wszystko. Na spadek produkcji, na spadek konsumpcji, na pandemię, na plamy na słońcu, na najazd obcej cywilizacji...Indeksy zrobią nowe rekordy, ultrabogaczom przybędą kolejne miliardy a reszta....no cóż, reszcie się nic nie zmieni. Dla jakiś ponad 90% Jankesów Panie Powell ! Nie ma sią co patyczkować. Druk jest dobry na wszystko. Na spadek produkcji, na spadek konsumpcji, na pandemię, na plamy na słońcu, na najazd obcej cywilizacji...Indeksy zrobią nowe rekordy, ultrabogaczom przybędą kolejne miliardy a reszta....no cóż, reszcie się nic nie zmieni. Dla jakiś ponad 90% Jankesów to, czy FED druknie 1 czy 5 bilionów jest bez znaczenia. Produkcje ( tę prawdziwą) wywieżliście do Chin i teraz jojczycie. A tu trzeba sie kształcić i pracowac jak Azjaci, a nie kasę rozdawać
itso_nie_oddawaj_figur
co proponujesz w zamian ?
itso_nie_oddawaj_figur odpowiada itso_nie_oddawaj_figur
aha sorki odpowiedz była zasłonięta :P
itso_nie_oddawaj_figur
Europa to nie Azjaci - wydają się jak mrówki w mrowisku nie życzę sobie takiego totalitaryzmu w Europie to dla europy moze się skończyć nieszczęściem. Odpowiedzią dla Zachodu jest zawsze i będzie wolność.
kimdzongtusk
Na bardziej skomplikowane działania ich nie stać .USA były potęgą z najsilniejszą klasa średnią w czasach wyższych stóp i podatków niz obecnie.
demeryt_69 odpowiada kimdzongtusk
Od czasów klęski w Wietnamie jest nieprzerwany zjada po równi - tego nic nie zmieni.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki