Szef CBA: Poseł Bury działał na szkodę Biura

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, pytana o list szefa CBA do premier Ewy Kopacz, w którym zarzuca on Janowi Buremu działania na szkodę Biura, powiedziała, że jeśli w postępowaniu posła PSL są nieprawidłowości, to jest to sprawa dla prokuratury i CBA.

Poseł PSL Jan Bury
Poseł PSL Jan Bury (fot. ANNA ABAKO / EastNews)

W czwartek wieczorem media opublikowały list szefa CBA Pawła Wojtunika do Ewy Kopacz, w którym pisze on o "próbach destabilizacji pracy i obniżenia skuteczności funkcjonowania Biura" przez posła Jana Burego. W liście tym Wojtunik ma też zarzucać szefowi klubu PSL, że ten, publikując na swojej stronie anonimy o działaniach CBA, sprowadza realne zagrożenie dla życia funkcjonariuszy Biura.

Pismo szefa CBA zostało także skierowane do marszałka Sejmu i sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

W piątek w Polsat News Kidawa-Błońska, pytana o list szefa CBA, powiedziała, że to nie jest sprawa dla premier Ewy Kopacz, tylko - w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości - dla CBA i prokuratury. "To jest tak naprawdę problem szefa CBA i prokuratury. Jeżeli są nieprawidłowości, powinni prowadzić śledztwo" - mówiła.

"Nie wiem w ogóle, dlaczego listy do pani premier, pisane przez szefa CBA, trafiają do opinii publicznej. Ale to szef CBA musi sobie dać z tym radę. Pani premier przyjmie to jako informację" - powiedziała Kidawa-Błońska.

Dopytywana, czy nie będzie reakcji ze strony premier Kopacz, odpowiedziała pytaniem: co może zrobić szef rządu w stosunku do posła koalicji, szefa klubu? "Jeżeli są jakieś działania nieprawidłowe, od tego jest prokuratura, od tego jest CBA" - powtórzyła.

Na briefingu w Warszawie dziennikarze pytali Kidawę-Błońską, czy wystosowanie listu nie było nieodpowiednim zachowaniem ze strony szefa CBA. "Na pewno taki list i taka forma zdarza się po raz pierwszy, że szef służb w sposób właśnie takiego listu otwartego komunikuje się z panią premier. Na pewno jest to forma, moim zdaniem, dość zaskakująca" - powiedziała rzeczniczka rządu.

Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński powiedział PAP, że Wojtunik wysłał do Kopacz pismo w drugiej połowie maja. "Pani premier nadzoruje i koordynuje działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego, jeżeli pan Bury wysłał ten anonim do pani premier i innych osób, szef uznał, że wypada panią premier powiadomić o naszym stanowisku w tej sprawie" - powiedział Dobrzyński.

Podkreślił, że CBA nie upubliczniło treści tego pisma. "To był list skierowany od szefa do pani premier" - zaznaczył rzecznik CBA.

Pytany, czy CBA przekaże sprawę do prokuratury, odpowiedział: "To nie pierwszy taki anonim, który wpływa od tego pana. Wszystkie, które były wcześniej kierowane, były weryfikowane i sprawdzane zarówno przez prokuraturę, jak i sąd. W każdym tym przypadku poprzednim zawsze kończyły się tym, że uznawano, że są to bezpodstawne bzdury".

Kidawa-Błońska dopytywana przez dziennikarzy, czy Kopacz spotka się w tej sprawie z Wojtunikiem powiedziała, że "na razie nie słyszała o takim spotkaniu".

Dziennikarze pytali także, czy publikowanie anonimów przez Burego stworzyło zagrożenie dla bezpieczeństwa funkcjonariuszy CBA. "W ogóle nie powinno się publikować takich anonimów, nie powinno się w taki sposób zachowywać, ale to jest problem naszego koalicjanta i tutaj oni powinni zabrać głos" - powiedziała rzeczniczka rządu.

W początkach lipca ub.r. CBA na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie przeszukało m.in. biuro poselskie i pokój poselski Burego. Działania prokuratury prowadzone były w ramach śledztwa ws. korupcji i powoływania się na wpływy w instytucjach przez biznesmenów z Podkarpacia.(PAP)

kos/ mow/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~miro

bury musi miec mocne haki na kopaczowa lawirantek skoro jest "nietykalny" i robi gangsterke

! Odpowiedz
0 0 ~CHWASTOKILLER

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 3 ~cIOLO

KIEDY TA BURA MENDA, ZŁODZIEJ, OSZUST I ZDRJCA ZOSTANIE ZAPUSZKOWANY NA DOZYWOCIE LUB STRACONY NA STOSIE, JAK PRZYSTAŁO NA JEGO ŻYCIE- JAK KUPA GÓWNA!!!!

! Odpowiedz
0 13 ~Sztefan_Wons

Jak powiedział dziś w radiowej Jedynce Janusz Palikot: Bury jest człowiekiem nietykalnym, stworzył na Podkarpaciu państwo w państwie. Dziesiątki śledztw, prowadzonych w sprawie jego współpracowników, dotyczących gwałtów, molestowania, korupcji, kończy się wyrokami skazującymi. Tylko Jan Bury jest nietykalny.

Kolejny raz okazuje się, że Sienkiewicz mówił prawdę. To PO-państwo rzeczywiście istnieje tylko teoretycznie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~Jajo

Ooo, widzę, że zbyszek1 wrócił. Czyli tych 100 hejterów z PO to jednak prawda.

! Odpowiedz
0 4 ~plazowicz

Szkoda, że Wojtyniuk jeszcze się nie rozpłakał w TVP. Cyrk w teoretycznym państwie.

! Odpowiedz
0 17 ~Keks

W zasadzie też się dziwię bo płakać się chce gdy Grube Misie z PSL robią co chcą na zielonej wyspie. Prokuratura nie widzi znamion czynów zabronionych, CBA nie dostaje dokumentów których żąda, postępowania są dziwnie torpedowane i przekierowywane na ślepe tory, terminy się wloką, itp. Przecież ten list to krzyk rozpaczy Wojtunika który się przekonał że wyżej d..py nie podskoczy. Jak będzie fikał to zrobią z niego głupiego jak wielu przed nim. Ewentualnie najedzie na ciężarówkę ze żwirem albo odpadnie mu koło w trakcie jazdy. No ale nasze państwo istnieje tylko teoretycznie więc nie ma co się dziwić. Pozdrawiam plażowiczów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 0 ~zbyszek1 odpowiada ~Keks

Na słońcu siedzisz?

! Odpowiedz
0 8 ~xxx odpowiada ~zbyszek1

Nie, na Twojej starej...... zbyszek czy tam bury, dałbys juz spokój chociaz w necie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil