REKLAMA

Szczyt B9. W spotkaniu wezmą udział Joe Biden oraz Jens Stoltenberg

2021-05-10 08:04
publikacja
2021-05-10 08:04
Szczyt B9. W spotkaniu wezmą udział Joe Biden oraz Jens Stoltenberg
Szczyt B9. W spotkaniu wezmą udział Joe Biden oraz Jens Stoltenberg
fot. KEVIN LAMARQUE / / Reuters

W poniedziałek po południu w spotkaniu Bukareszteńskiej Dziewiątki weźmie udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, któremu towarzyszyć będzie szef Departamentu Stanu Antony Blinken - poinformował w poniedziałek szef BBN Paweł Soloch.

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Rumunii weźmie udział w debacie prezydentów państw Bukareszteńskiej Dziewiątki. W szczycie weźmie udział także prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Szczyt B9 będzie okazją do wypracowania wspólnego stanowiska na szczyt NATO, który ma się odbyć w czerwcu.

Soloch podczas porannego briefingu zwracał uwagę, że prezydent Duda jest współgospodarzem szczytu w Bukareszcie. Jak dodał, wezmą w nim udział przedstawiciele dziewięciu państw flankowych NATO, a także zaproszeni goście.

"Prezydent Andrzej Duda i pan prezydent (Rumunii) Klaus Iohannis wystosowali zaproszenie zarówno do sekretarza generalnego NATO jak i do prezydenta Stanów Zjednoczonych. Obaj potwierdzili swój udział, więc dzisiaj po południu w spotkaniu weźmie udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, któremu towarzyszyć będzie również szef Departamentu Stanu Antony Blinken" - podkreślił Soloch.

Zaznaczył, że spotkania grupy B9 poświęcone przede wszystkim kwestiom bezpieczeństwa są komplementarne do rozmów w ramach Trójmorza. "Oba te formaty - oprócz budowania pozycji państw wschodnich w ramach NATO i UE - służą również budowaniu więzi transatlantyckich" - powiedział szef BBN.

Jak dodał, szczyt B9 odbywa się przed szczytem NATO, który będzie miał miejsce w połowie czerwca, a także w czasie ćwiczeń wojskowych Defender-Europe 21.

Soloch zapowiedział, że w komunikacie po spotkaniu państwa Bukareszteńskiej Dziewiątki odniosą się m.in. do kwestii bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego i sytuacji na Ukrainie. "Kwestia ukraińska na pewno w jakiś sposób wybrzmi" - zapewnił szef BBN.

Spotkanie państw B9 ma mieć charakter hybrydowy – prezydenci Polski i Rumunii spotkają się w Bukareszcie osobiście, pozostali przywódcy wezmą udział w spotkaniu w formule online.

Bukareszteńska Dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO: Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria. W listopadzie 2015 roku podczas szczytu w Bukareszcie państwa te podpisały wspólną deklarację, w której oświadczyły, że połączą wysiłki na rzecz zapewnienia, tam, gdzie to konieczne, "silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej" NATO w regionie. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Rafał Białkowski

kos/ rbk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
lorelie
ten Bidet to pośmiewisko i kompromitacja USA. Sfałszowali wybory, atakują białych...do damskiej toalety wpuszczają dewiantów...dramat.
talmud
ciekawe kto dostanie zadanie sprowokowania rosji........w/g doktryny "haratamy się na przedpolach"......

https://www.youtube.com/watch?v=PtHX23Trvy4

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki