REKLAMA

Szczerski: Szczyt w Bukareszcie to potwierdzenie zaangażowania USA we wschodnią flankę

2021-05-10 08:26
publikacja
2021-05-10 08:26
Szczerski: Szczyt w Bukareszcie to potwierdzenie zaangażowania USA we wschodnią flankę
Szczerski: Szczyt w Bukareszcie to potwierdzenie zaangażowania USA we wschodnią flankę
fot. Krystian Maj / / FORUM

Poniedziałkowy szczyt krajów wschodniej flanki NATO w Bukareszcie z udziałem prezydentem USA Joe Bidena to sygnał zaangażowania Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - podkreślił szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

W odbywającym się w poniedziałek w Bukareszcie z inicjatywy prezydentów Polski i Rumunii Andrzeja Dudy i Klausa Iohannisa szczycie przywódców Bukareszteńskiej Dziewiątki weźmie udział także prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz szef NATO Jens Stoltenberg. Spotkanie państw B-9 ma mieć charakter hybrydowy – prezydenci Polski i Rumunii spotkają się w Bukareszcie osobiście, pozostali przywódcy wezmą udział w spotkaniu w formule online.

O rozpoczynający się w poniedziałek szczyt dziewiątki krajów wschodniej flanki NATO z prezydentem Joe Bidenem w Bukareszcie, Szczerski był pytany w poniedziałek Programie Pierwszym Polskiego Radia. "Spotkanie to jest bardzo ważny sygnał zaangażowania amerykańskiego w bezpieczeństwo wschodniej flanki i bezpieczeństwo Polski" - podkreślił.

"Spotykamy się w ramach naszej wschodniej flanki, żeby dać jasny sygnał więzi atlantyckiej i bardzo dobrze, że ten sygnał więzi atlantyckiej jest potwierdzany także przez stronę amerykańską" - dodał minister.

Według niego "ten szczyt da bardzo silny sygnał o solidarności sojuszniczej, o potrzebie obrony w ramach koncepcji 360 stopni, czyli ze wszystkich kierunków". "Chcemy, by najbliższy szczyt NATO dał jasny sygnał, że NATO jest gotowe do obrony w ramach artykułu 5 wszystkich swoich terytoriów" - powiedział Szczerski.

Zaznaczył, że w najbliższym czasie zaplanowana jest rozmowa prezydentów USA i Rosji, ale obecne spotkanie daje sygnał, że "obecność NATO na wschodniej flance nie jest przedmiotem rozmów amerykańsko-rosyjskich".

Zdaniem Szczerskiego, cały ostatni rok "pokazuje konsekwencje pana prezydenta (Andrzeja Dudy) w nawiązywaniu do dziedzictwa, jakie zostawił nam świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński".

Minister zauważył, że 3 maja w Warszawie miał miejsce szczyt "dziedzictwa Rzeczypospolitej" z udziałem pięciu prezydentów, teraz odbywa się szczyt w Bukareszcie, a w lipcu zaplanowano szczyt Trójmorza. "Pan prezydent też będzie uczestniczył, to mogę zapowiedzieć, w uroczystości 30-lecia niepodległości Gruzji w maju tego roku" - poinformował Szczerski.

"Pamiętamy o tym, wszystkim, co zostawił nam jako tragiczny testament prezydent Lech Kaczyński, że musimy dbać o te wszystkie państwa i je integrować" - dodał. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki