REKLAMA

Szczerski objął funkcję reprezentanta Polski przy ONZ w Nowym Jorku

2021-08-20 21:04
publikacja
2021-08-20 21:04

Były szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski rozpoczął misję reprezentanta Polski przy ONZ w Nowym Jorku. O podjęciu misji poinformował sam Szczerski na Twitterze.

Szczerski objął funkcję reprezentanta Polski przy ONZ w Nowym Jorku
Szczerski objął funkcję reprezentanta Polski przy ONZ w Nowym Jorku
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM


"Po wizycie w Protokole Dyplomatycznym ONZ rozpoczynam swoją misję w Nowym Jorku w @PLinUN (Stałym Przedstawicielstwie RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku - PAP)" - napisał ambasador w piątek. Obok zamieścił zdjęcie swojego nowego identyfikatora z datą ważności na kolejne cztery lata - do końca sierpnia 2025 r.

Szczerski 14 czerwca otrzymał nominację na ambasadora Polski i szefa naszego stałego przedstawicielstwa przy ONZ w Nowym Jorku. W związku z wyjazdem na placówkę 13 lipca prezydent Andrzej Duda odwołał Szczerskiego z funkcji w Pałacu. Na jego miejsce powołał Jakuba Kumocha.

Podczas odwołania prezydent odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w działalności państwowej i publicznej oraz osiągnięcia w pracy naukowej".

Szczerski ma 48 lat, jest profesorem nauk społecznych, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się w polityce europejskiej, współczesnych systemach politycznych i administracji publicznej. Był posłem VII kadencji, wiceministrem spraw zagranicznych, wiceszefem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, ministrem w Kancelarii Prezydenta i szefem jego gabinetu, a później w 2021 szefem prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

W 2019 r. premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Szczerski jest kandydatem Polski na stanowisko jednego z komisarzy UE, jednak prezydencki minister zrezygnował, gdy zaproponowano mu funkcję komisarza ds. rolnictwa.

Szczerski zastąpił w Nowym Jorku Joannę Wronecką, której misja zakończyła się 31 maja. Wiosną tego roku sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powołał Wronecką na stanowisko specjalnego koordynatora ONZ ds. Libanu.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (1)

dodaj komentarz
300_pala
Państwowa robota najlepsza robota. Szybka ewaluacja na stanowiska z twardą walutą

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki