REKLAMA

Szara strefa w Polsce to 29,1% PKB

Barbara Sielicka2010-09-01 11:23
publikacja
2010-09-01 11:23

Bank Światowy opublikował w lipcu raport na temat gospodarki nieformalnej w latach 1999 – 2007. Wynika z niego, że w Unii Europejskiej tylko osiem krajów wypada gorzej od Polski. Są to: Litwa, Rumunia, Bułgaria, Łotwa, Estonia, Słowenia, Grecja i Cypr.

Szara strefa na stałe wpisała się w krajobraz światowej gospodarki i Polska nie jest tu wyjątkiem. Rząd próbuje  różnymi sposobami zwalczyć nielegalną pracę, jednak jego metody bardzo często przynoszą odwrotny skutek. Chodzi m.in. o represyjne działalnie organów kontroli czy też surowe kary za pracę w szarej strefie.

Ze względu na swoją specyfikę, trudno określić rzeczywisty wymiar pracy na czarno. Raport Banku Światowego ukazuje sytuacje w 162 krajach świata. Autorzy zakładają, że na szarą strefę wpływ mają przede wszystkim wzrost obciążenia podatkowego, wzrost obciążenia regulacjami oraz spadek „moralności podatkowej”, czyli wzrost gotowości ludzi do porzucenia pracy oficjalnej.

Z problemem szarej strefy boryka się każdy przebadany kraj, a w niektórych nich  gospodarka nieformalna wytwarza co najmniej jedną trzecią PKB. Średnia wielkość szarej strefy dla wszystkich 162 krajów wynosi 35,5 proc. PKB i nieznacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. Największe zmiany odnotowano w Azerbejdżanie, gdzie średnia wielkość szarej strefy wzrosła z 60,2% w 1999 roku do 69,6% PKB w 2007 roku.

Raport specjalny Bankier.pl

A co, jeśli nie zapłacę?


Nie zapłaciłeś podatku PIT, CIT, VAT lub Akcyzy? A może zapomniałeś odprowadzić składki do ZUS? Czy wiesz, co Ci za to grozi i jak zminimalizować kary? Odpowiedzi szukaj już od 6 września (Poniedziałek) na portalu Bankier.plNajwiększe nasilenie szarej strefy koncentruje się w Gruzji, Boliwii oraz Azerbejdżanie. Z kolei najmniejszą gospodarką nieformalną mogą poszczycić się takie kraje jak Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Luksemburg czy Japonia.

W Polsce wielkość szarej strefy szacowana metodą MIMIC w latach 2007 wyniosła  29,1 % PKB i przez ostatnie osiem lat wzrosła z 27,5 proc. Pamiętajmy jednak, że w rzeczywistości szara strefa może być znacznie większa.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@firma.bankier.pl 

Źródło:
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~jan
Przy tak wysokiej szarej strefi Po ustawowo chce zwolnić 10% urzędników skarbowych, księżą jako nauczyciele za naukę o diabłach, duchach i aniołach dostaną podwyżki ... - jakie będą efekty ?
~ghjkethjgh
w tym kraju praca sie nie opłaca. pierw złupi cie państwo a potem złodziej i nie mozesz sie obronic ani przed jednym ani przed drugim. Po co wiec pracowac?
~myślący
polecam Pani Barbarze Siedlickiej Dzieła Zebrane Bastiata

juz 150 lat temu facet pisał że tak długo jak grabież jest łatwiejsza niż praca nie ma siły by ludzie byli uczciwi

j

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki