REKLAMA

IRG SGH: Sytuacja w budownictwie w III kw. pogorszyła się. Firmy mają problemy

2022-08-18 13:20
publikacja
2022-08-18 13:20
IRG SGH: Sytuacja w budownictwie w III kw. pogorszyła się. Firmy mają problemy
IRG SGH: Sytuacja w budownictwie w III kw. pogorszyła się. Firmy mają problemy
fot. Shutterstock.com /

W III kw. 2022 r. sytuacja w budownictwie pogorszyła się; wśród głównych przyczyn pogorszenia koniunktury firmy wymieniają problemy z dostawami surowców i materiałów budowlanych oraz ich wysokie ceny, a także odpływ pracowników z Ukrainy - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

"Mimo sezonu letniego, korzystnego dla branży budowlanej, w III kwartale 2022 roku wskaźnik koniunktury w budownictwie IRG SGH (IRGCON) ma ujemną wartość -1,3 pkt, niższą o 4,8 pkt niż w poprzednim kwartale i o 8,4 pkt niż w III kwartale 2021. Obecna koniunktura w budownictwie jest wciąż znacząco gorsza niż w latach 2017-2019, poprzedzających pandemię, dla których średnia wartość wskaźnika koniunktury z III kwartału wynosi 17,2 pkt." - napisano w raporcie.

Jako główne przyczyny niekorzystnej koniunktury w budownictwie w III kw. firmy budowlane wymieniają problemy z dostawami surowców i materiałów budowlanych oraz ich wysokie ceny, a także odpływ pracowników z Ukrainy, szczególnie o niskich kwalifikacjach (wzrost odsetka firm zgłaszających ten problem wzrósł w porównaniu do ubiegłego kwartału z 46 proc. do 51 proc.).

"Bieżący kwartał jest kolejnym kwartałem wzrostu cen usług budowlanych. Obecne saldo cen w ujęciu ogółem wynosi 50,0 pkt. W porównaniu z III kwartałem sprzed roku obecne saldo jest wyższe o 14,4 pkt. Miarą wzrostu cen w sektorze prywatnym jest saldo równe 51,5 pkt i w sektorze publicznym 38,3 pkt." - napisano w raporcie.

"Przeważająca część zakładów budowlanych nadal ocenia własną sytuację finansową jako niekorzystną. Saldo finansowe w ujęciu ogółem wynosi -21,3, dla sektora prywatnego jest równe -23,0 i dla publicznego -5,9 pkt." - dodano.

Jak wskazuje IRG SGH, firmy budowlane negatywnie oceniają obecną sytuację gospodarczą w kraju.

"Obecne saldo ocen gospodarki ma bardzo niską, ujemną wartość -63,8 pkt w ujęciu ogółem. W porównaniu z III kwartałem 2021 roku jest niższe o 45,1 pkt, i o 2,5 pkt niż w minionym kwartale" - napisano.

"Opinie firm budowlanych na temat sytuacji we własnej branży są zbliżone do ocen ogólnej sytuacji gospodarczej. Obecne saldo ocen budownictwa jest na zbliżonym poziomie do II kwartału 2022 roku i wynosi -60,6 pkt, natomiast w porównaniu z III kwartałem ubiegłego roku spadło o 57,7 pkt." - dodano. (PAP Biznes)

pat/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ziom80
Ciekawe że nie wspomnieli o spadku popytu na wybudowane przez nich mieszkania.
demented123
Bardzo dobrze, mam nadzieję, że ten rynek budowlany padnie na łeb na szyję. Przez ostatnie lata trochę się tym właścicielom firm budowlanych w głowach poprzestawiało. Pora zejść na ziemię.
bha
Zbliżająca się ogromna Lawina kryzysu finansowego i nie tylko nie wielu na rynku oszczędzi.
grzegorzkubik
Pogorszenie w budowlance, daje szansę na zakup tańszego lokalu.
trolley
Przez bezrobotnych z budowlanki XD

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki