Syria: zabito dżihadystów powiązanych z zamachami w Paryżu

Międzynarodowa koalicja walcząca z Państwem Islamskim potwierdziła we wtorek zabicie w nalocie w Syrii trzech wyższych rangą dżihadystów z - Państwa Islamskiego, z których dwóch miało związek z przygotowaniem - zamachów terrorystycznych w Paryżu w 2015 roku.

Nalot miał miejsce 4 grudnia w Ar-Rakce, która jest nieformalną stolicą Państwa Islamskiego.

"Dwóch z tych dowódców pomagało w przygotowaniu zamachów z 13 listopada 2015 roku w Paryżu" - głosi komunikat Pentagonu. Dodano, że Salah Gourmat i Sammy Djedou byli blisko powiązani z szefem propagandy i koordynatorem zamachów Państwa Islamskiego za granicą, Abu Mohammedem al-Adnanim, który zginął w amerykańskim nalocie 30 sierpnia.

Trzeci zabity dżihadysta, Walid Hamman, był odpowiedzialny za organizację samobójczych zamachów i był skazany zaocznie w Belgii za próbę zamachu w 2015 roku.

W paryskich zamachach terrorystycznych z listopada ub. roku, zginęło 130 osób. Z kolei w zamachach w Brukseli w marcu br. w metrze i na lotnisku zginęły 32 osoby. Dochodzenie wykazało, że paryskie i brukselskie zamachy zostały przygotowane w dużej mierze w Brukseli przez tę samą siatkę terrorystów; odpowiedzialność za nie wzięło na siebie Państwo Islamskie. (PAP)

kot/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil