REKLAMA

Sypnęło nowymi funkcjami w aplikacjach mobilnych banków. Sprawdzamy szczegóły

Wojciech Boczoń2021-11-01 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-01 06:00
Sypnęło nowymi funkcjami w aplikacjach mobilnych banków. Sprawdzamy szczegóły
Sypnęło nowymi funkcjami w aplikacjach mobilnych banków. Sprawdzamy szczegóły
fot. ESB Professional / / Shutterstock

Bankowość mobilna bije rekordy popularności. Nic dziwnego – za pomocą aplikacji możemy dziś załatwić większość spraw, które do niedawna wymagały zalogowania się do „klasycznej” bankowości internetowej. Banki cały czas dokładają też do nich nowe funkcje, które ułatwiają obsługę finansów osobistych. Sprawdziliśmy, co nowego pojawiło się w programach mobilnych w ostatnich tygodniach.

Alerty i raporty BIK w telefonie od Aliora

Alior Bank we współpracy z Biurem Informacji Kredytowej wprowadził do bankowości mobilnej dwie nowe usługi – Raport BIK i Alert BIK. Pierwsza z nich pozwala klientom ocenić szansę na kredyt i sprawdzić, czy nie mają opóźnień w spłacie innych zobowiązań. Druga usługa to ostrzeżenia SMS lub mailowe, które pomagają chronić klientów przed wyłudzeniami na ich skradzione dane 24/7 przez cały rok.

Nowe usługi dostępne są w aplikacji mobilnej w zakładce „Płatności i usługi”. Należy tam wybrać „Usługi BIK”, a następnie wskazać interesującą nas opcję – alerty lub raporty. Po wyrażeniu zgód konieczne jest jeszcze zaakceptowanie regulaminu usługi i cennika. Następnie aplikacja zapyta nas, z którego rachunku ma zostać pobrana opłata za usługę. Jednorazowy koszt Raportu BIK, który klient otrzyma w formie zaszyfrowanego pliku PDF, to 39 zł, natomiast roczna opłata Alertów BIK to 24 zł.

Płatność Blikiem bez potwierdzenia na Allegro w IKO

PKO Bank Polski jako pierwszy na rynku wprowadził możliwość dokonywania płatności Blikiem na Allegro bez przepisywania kodu i potwierdzania transakcji. Żeby skorzystać z nowej usługi, użytkownik aplikacji musi dodać allegro.pl do zaufanych sklepów w IKO i zaakceptować propozycję włączenia automatycznego potwierdzania transakcji. Następnie w trakcie kolejnych zakupów – po potwierdzeniu w aplikacji mobilnej IKO płatności bez kodu (w Allegro jako zaufanym sklepie), pojawi się ekran z propozycją włączenia opcji płatności bez konieczności ich każdorazowego potwierdzania.

Taka opcja będzie działać dla wybranych płatności, a użytkownik za każdym razem dostanie powiadomienie (push) o dokonanej transakcji. W aplikacji IKO klient ma opcje zarządzania ustawieniami – w tym włączanie i wyłączanie opcji płatności bez kodu i bez potwierdzenia w poszczególnych sklepach internetowych. Bank przypomina, że płatności Blik bez kodu i bez potwierdzenia dają możliwość sfinalizowania zakupów jednym kliknięciem z poziomu konta na Allegro. Klient musi świadomie taką opcję włączyć, by z niej korzystać.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Promocja dla czytelników Bankier.pl

Dzięki współpracy Finax z portalem Bankier.pl przygotowaliśmy promocję dla czytelników. Każdy czytelnik może otrzymać dwie zniżki:

  1. Zniżkę polegającą na darmowym zarządzaniu kwotą 1000 EUR przez rok.
  2. Zwolnienie z pobierania prowizji manipulacyjnej za niskie wpłaty (czyli te poniżej kwoty 1000 EUR) na zawsze na wszystkich kontach (można ich otworzyć wiele w ramach jednego rachunku), które otworzy w Finax w okresie promocji.

Aby skorzystać z promocji (zniżek), w okresie od 25 października do 7 listopada (okres promocji) należy wykonać następujące kroki:

  1. Kliknąć w link Bankier.pl prowadzący do strony internetowej Finax.
  2. Przejść w ten sposób  na stronę internetową Finax i otworzyć rachunek.
  3. Wpłacić na rachunek Finax pierwszy depozyt (wystarczy 100 zł).

Zarządzanie inwestycjami od PKO BP

To nie jedyna nowość w aplikacji IKO od PKO BP. Od września użytkownicy programu mogą kupować i obsługiwać fundusze inwestycyjne oraz korzystać z usług Biura Maklerskiego. Klienci mogą zapoznać się z ofertą funduszy inwestycyjnych, mają także dostęp do szczegółów dotyczących poszczególnych funduszy, w tym aktualnych i historycznych notowań. Ponadto mogą kupić fundusz, dopłacić do niego i dokonać zamiany lub sprzedaży.

Nowe funkcje znajdują się w zakładce „Moje produkty” -> „Inwestowanie”. Są tam dostępne następujące kategorie: „Fundusze inwestycyjne”, „Biuro Maklerskie” oraz „PPK i PPE”. Na przykład po wybraniu opcji „Fundusze inwestycyjne” i „Kup fundusz” otwiera się lista dostępnych funduszy wraz z ich opisem („Dane produktu”); po wyborze funduszu i dokonaniu niezbędnych formalności użytkownik aplikacji akceptuje, autoryzuje i finalizuje zakup.

Oszczędzanie na konkretne cele z Santanderem

Z kolei Santander Bank Polska wprowadził do programu mobilnego program „Moje cele”. Ułatwia on oszczędzanie na konkretny cel. Aby skorzystać z usługi, wystarczy otworzyć aplikację mobilną i na głównym ekranie, pod widokiem stanu konta, kliknąć "Moje cele". Następnie określić, na co chcemy odłożyć pieniądze – można założyć do 10 celów. W kolejnym kroku wystarczy dopasować metody oszczędzania do swoich możliwości – regularne wpłaty automatyczne, wpłaty własne lub odkładanie końcówek z zaokrąglonych do pełnej złotówki transakcji kartą. Przy każdym celu można wybrać wiele metod. System podpowie też, kiedy go osiągniemy.

- W module zastosowaliśmy mechanizmy motywujące do systematycznego odkładania pieniędzy, współpracując z doświadczonymi trenerami fitness, bo oszczędzanie to dla wielu ludzi bieg z przeszkodami. "Moje cele" to także wizualizacja ich stylu życia, dlatego umożliwiliśmy korzystanie z emoji, co nie jest standardem dla bankowości - opowiada Dawid Lach, Product Owner odpowiedzialny za narzędzie "Moje Cele" z Santander Bank Polska.

Coś dla klientów mBanku

mBank umożliwił klientom bankowości prywatnej zdalne zakładanie konta. W procesie wykorzystywany jest e-dowód i aplikacja eDO App. Aby otworzyć kont,o potrzebny jest telefon z NFC oraz aplikacja eDO App (pobiera się ją bezpłatnie). Wypełniając wniosek o rachunek na stronie mBanku, należy wybrać jako formę potwierdzenia tożsamości automatyczne pobranie danych z e-dowodu.

Następnie należy zeskanować w aplikacji eDO App widoczny we wniosku kod QR (lub przepisać numer umieszczony pod nim) i potwierdzić operację PIN-em nadanym w urzędzie podczas odbioru dowodu. Dalej należy przyłożyć e-dowód do telefonu, co spowoduje pobranie na wniosek danych z warstwy elektronicznej. Na koniec podpisujemy umowę o prowadzenia konta kodem z SMS-a przesłanego przez bank.

Przelewy na telefon Blik u spółdzielców z SGB

W październiku SGB-Bank udostępnił klientom możliwość wykonywania przelewów na telefon Blik. Rozwiązanie znane jest już użytkownikom aplikacji innych banków, a teraz będzie ono dostępne również dla korzystających z SGB Mobile. Dzięki niemu będą oni mogli przekazać pieniądze innym użytkownikom natychmiast, przez 7 dni w tygodniu, bez znajomości numeru rachunku bankowego.

- Jest to uzupełnienie dotychczasowej oferty Blik w naszych bankach, ponieważ wcześniej mogli oni już korzystać z płatności w sieci, sklepach stacjonarnych czy wypłat z bankomatów. Otrzymaliśmy już certyfikację od Polskiego Standardu Płatności na dostarczenie tego rozwiązania dla klientów – mówi Artur Józefowski, dyrektor Biura Bankowości Mobilnej i Internetowej SGB-Banku.

Duże kredyty w aplikacjach mobilnych

Kilka tygodni temu działalność na naszym rynku rozpoczęła nowa instytucja finansowa – Raiffeisen Digital Bank. Nowy podmiot specjalizuje się w kredytach konsumenckich, które dostępne są wyłącznie w aplikacji mobilnej. Klientów kusi finansowaniem nawet do 100 tys. zł. Okres spłaty wynosi do 60 miesięcy. Na początek RDB specjalizować ma się w kredytach, ale jak wynika z informacji zamieszczanych w komunikatach prasowych – z biegiem czasu oferta może zostać rozszerzona  o kolejne produkty i usługi. Marka Raiffeisen Digital Bank należy do austriackiego Raiffeisen Centrobank AG.

Nie jest to jednak jedyny podmiot, który kusi klientów kredytami na wysoką kwotę dostępnymi mobilnie. Podobne oferty przygotowały jeszcze Revolut Bank (finansowanie do 100 tys. zł) i Aion Bank (kredyt do 90 tys. zł.).

Rośnie popularność bankowości mobilnej

Coraz więcej klientów sięga po rozwiązania dostępne w aplikacjach mobilnych banków. Jak wynika z danych branżowego serwisu PRNews.pl, z bankowości mobilnej na koniec czerwca 2021 roku korzystało już ponad 18 mln klientów banków. Zdecydowana większość osób korzysta z aplikacji mobilnych – łącznie ponad 15 mln (pozostali wybierają alternatywne formy mobilnego „bankowania” np. serwisy RWD). Co ciekawe, blisko 9 mln klientów banków korzysta już wyłącznie z aplikacji mobilnych i nie loguje się do serwisów bankowości internetowej. W żargonie bankowym osoby te nazywane są klientami „mobile only”.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Załóż konto osobiste w ING - bez zbędnych opłat i zgarnij pieniądze na start

Załóż konto osobiste w ING - bez zbędnych opłat i zgarnij pieniądze na start

Komentarze (8)

dodaj komentarz
xyzq
Fajną i przydatną opcją są "opłaty parkingowe" w IKO. Dzięki temu można aktywować parkowanie i rozliczyć je z dokładnością do minuty, nie przejmując się zawczasu ile spędzimy w strefie parkingowej, nie musząc mieć odliczonej ilości bilonu czy pędzić na złamanie karku - bo zaraz będzie "opłata dodatkowa". Ja akurat Fajną i przydatną opcją są "opłaty parkingowe" w IKO. Dzięki temu można aktywować parkowanie i rozliczyć je z dokładnością do minuty, nie przejmując się zawczasu ile spędzimy w strefie parkingowej, nie musząc mieć odliczonej ilości bilonu czy pędzić na złamanie karku - bo zaraz będzie "opłata dodatkowa". Ja akurat "ogarniam" temat rodzinie mniej technicznej, dzwonią gdzie są - wprowadzam numer samochodu, miasto, strefę, dzwonią kiedy wyłączyć - a później rozliczenie albo przelewem klasycznym albo blik na telefon.
demeryt_69
Dość zabawne, ale kiedyś ludziom wystarczał zegarek :)

po_co odpowiada demeryt_69
Po ostatnim wyjeździe nad polskie morze odnoszę wrażenie, że nawet oklejony samochód to za mało.
Jeździłem przez tydzień między Gdańskiem, a Helem i wszędzie korzystałem z aplikacji natomiast we Władysławowie musiałem żreć się z kontrolerem i wzywać policję bo jak to stwierdził pan kontroler "jemu się nie chce sprawdzać w
Po ostatnim wyjeździe nad polskie morze odnoszę wrażenie, że nawet oklejony samochód to za mało.
Jeździłem przez tydzień między Gdańskiem, a Helem i wszędzie korzystałem z aplikacji natomiast we Władysławowie musiałem żreć się z kontrolerem i wzywać policję bo jak to stwierdził pan kontroler "jemu się nie chce sprawdzać w aplikacji czy ktoś zapłacił".

Facet miał telefon i wystarczyło, że wpisze mój numer do aplikacji żeby sprawdzić opłatę to zmusił mnie do powiadamiania policji i szarpania się z obsługą na e-mail.
W dodatku buractwo wychodziło im z butów bo odpisali, że z łaski anulują opłatę.
xyzq odpowiada demeryt_69
Może i wystarczał - nie wiem tylko, po co miałbym go gdzieś parkować ;) Tu chodzi o sytuację, kiedy jedziesz do strefy parkowania i nie jesteś w stanie przewidzieć, ile na przykład będziesz czekał do lekarza, albo w kolejce do panienki z urzędowego okienka. Lepiej wtedy uruchomić naliczanie zgodne z faktycznym czasem niż albo się Może i wystarczał - nie wiem tylko, po co miałbym go gdzieś parkować ;) Tu chodzi o sytuację, kiedy jedziesz do strefy parkowania i nie jesteś w stanie przewidzieć, ile na przykład będziesz czekał do lekarza, albo w kolejce do panienki z urzędowego okienka. Lepiej wtedy uruchomić naliczanie zgodne z faktycznym czasem niż albo się spinać albo płacić z góry za kilka godzin.
xyzq
Szanowni minusujący - co wam się nie podoba w komentarzu? Jeżeli fakt, że w ogóle musimy w naszych miastach płacić złodziejskie opłaty za parkowanie, pomimo że płacimy mnóstwo innych opłat i podatków - ZGODA, dziękuję że łączycie się ze mną w bólu ;) Jeżeli natomiast fakt, że jakaś aplikacja ma jakąś funkcję, która akurat jest dla Szanowni minusujący - co wam się nie podoba w komentarzu? Jeżeli fakt, że w ogóle musimy w naszych miastach płacić złodziejskie opłaty za parkowanie, pomimo że płacimy mnóstwo innych opłat i podatków - ZGODA, dziękuję że łączycie się ze mną w bólu ;) Jeżeli natomiast fakt, że jakaś aplikacja ma jakąś funkcję, która akurat jest dla mnie przydatna - fajnie byłoby się wypowiedzieć choć kilkoma słowami, bo to fejsbukowanie i dyskusja przez klikanie łapek generalnie utrudnia polemikę. Żeby nie powiedzieć, że czyni ją bezprzedmiotową...
demeryt_69
Rozbudowywanie apel bankowych to ślepa uliczka, gdyż apka ma zupełnie inne zadanie niż bankowość e wersji komputerowej.

deflandre
Już tu jesteś? Nudzi ci się?
demeryt_69 odpowiada deflandre
Dziś ma zmianę na dzień :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki