REKLAMA

Syn Mariana Banasia z coraz większą władzą w NIK

2020-09-29 07:12
publikacja
2020-09-29 07:12
Syn Mariana Banasia z coraz większą władzą w NIK
Syn Mariana Banasia z coraz większą władzą w NIK
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Społeczny doradca Mariana Banasia – syn Jakub – tworzy w NIK swoją grupę wpływów złożoną z ludzi ściągniętych z banku, w którym niedawno pracował - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

Gazeta informuje, że Jakub Banaś oraz prof. Romuald Szeremietiew stanowią zespół społecznych doradców prezesa Izby. "Zespół społecznych doradców prezes Marian Banaś powołał do życia zarządzeniem z 28 maja" - czytamy.

Według dziennika jednak takich doradców nie przewiduje ustawa o NIK i poprzednicy Mariana Banasia nie powoływali nikogo na takie stanowisko. Ponadto zarządzenie posiada wadę prawną, jaką jest niewymienienie składu zespołu. "Prezes może powoływać zespoły pomocnicze, określając ich nazwy, skład osobowy oraz zakres i tryb działania” - wynika ze statutu.

"Rp" podaje, że społeczni doradcy spoza NIK posiadają szerokie oraz "zdaniem części pracowników Izby kontrowersyjne" uprawnienia. "Zobowiązał dyrektorów Izby do udzielania społecznym doradcom +wszelkich informacji i przekazywania dokumentów+. Tacy doradcy pracują bez wynagrodzenia, ale NIK pokrywa koszty ich działalności, m.in. delegacje (wynika to z zarządzenia)" - czytamy.

Z informacji gazety wynika, że Romuald Szeremietiew do zespołu doradców dołączył niedawno. "Wcześniej był tam tylko syn prezesa, który ma ogromny wpływ na kadry i funkcjonowanie Izby – zdążył otoczyć się tam grupą swoich zaufanych ludzi (część ściągnął z Pekao SA, gdzie wcześniej pracował – złożył dymisję po emisji reportażu w „Superwizjerze”). Ludźmi, których młody Banaś ściągnął do Izby z banku, są: Jarosław Melnarowicz – obecny doradca ekonomiczny w Departamencie Strategii, Olga Józefczyk – w NIK została doradcą w departamencie prawnym i orzecznictwa kontrolnego, i Diana Gawełko – dziś w strukturach biura prasowego biura organizacyjnego NIK. Zaufanym ma być też były policjant CBŚP" - podaje.

skib/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
darius19
Panowie
przeciez wyborca ich popiera!!! propaganda, brak transparentnosci etc.etc standardowe chwyty rzadow autorytarnych. PiS go mianowal, teraz ma zagwozdke......
drabio
Nepotyzm długo nic i brak słów.

Zdajecie sobie sprawę jak mocno takie działania demoralizują pracowników NIK którzy wykonują pracę jako służba publiczna którzy wykonując uczciwą pracę w nagrodę dostają w pysk takimi informacjami?

Czasami myślę sobie dokąd to zmierza...bo wiem że ludzie obudza się
Nepotyzm długo nic i brak słów.

Zdajecie sobie sprawę jak mocno takie działania demoralizują pracowników NIK którzy wykonują pracę jako służba publiczna którzy wykonując uczciwą pracę w nagrodę dostają w pysk takimi informacjami?

Czasami myślę sobie dokąd to zmierza...bo wiem że ludzie obudza się jak wokół zrobi się bieda.
arudni
Idiokracja nami rządzi od kilku dekad a my społeczeństwo pośmiejemy się tego przykrego obrazka przy piwku zamiast pogonić ten motłoch jak robią to inne kraje wychodząc tłumnie na ulice (rumunia, ukraina, francja białoruś)... gdy ktoś czuje się bezkarnie, robi co chce.
kerad_
Na ulicę to i my czasem wychodzimy, a gdzieś ci protestujący osiągnęli sukces?
arudni odpowiada kerad_
W rumunii obalili rząd, na ukrainie obalili reżim, we francji nic nie osiągnęli bo samo społeczeństwo się podzieliło ws żółtych kamizelek. Białoruś? Łukaszenka macha szabelką jeszcze ale jego koniec już raczej jest przesądzony. Polacy nie walczą o nic, godzą się na wszystko a ci co walczą o swoje jak rolnicy W rumunii obalili rząd, na ukrainie obalili reżim, we francji nic nie osiągnęli bo samo społeczeństwo się podzieliło ws żółtych kamizelek. Białoruś? Łukaszenka macha szabelką jeszcze ale jego koniec już raczej jest przesądzony. Polacy nie walczą o nic, godzą się na wszystko a ci co walczą o swoje jak rolnicy czy górnicy, są opluwani i wyśmiewani
nostsherlock
Nepotyzm+, oczywiście wszyscy oni są "kryształowi" :D
wektorwg
Kryształ jest tylko jeden......
1as
Mafia B.B. (Banaś Boyz) rulez.
Yo men.
antek10
Na tym przykładzie widać, że nie powinno być żadnych immunitetów. Władza doskonale wie o tym ale nic nie zrobią. Dogadani są z opozycją w tej kwestii. Chcieli sie dogadac w sprawie podwyżek dla polityków ale sprawa się rypła.
obywateltbg
I jak tu się, delikatnie mówiąc, nie irytować. Ciekawe, kto od kogo skopiował tego "doradce społecznego", czy PAD od Mariana czy na odwrót. I ciekawe, też czy córka PAD ma finansowane delegacje, koszty podróży itp. z kasy państwowej, czyli kieszeni podatnika.

Powiązane: Afera w Najwyższej Izbie Kontroli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki