REKLAMA

Świnoujście: Zielone światło wojewody dla rozbudowy terminala LNG

2019-01-23 10:25
publikacja
2019-01-23 10:25

Zachodniopomorski wojewoda wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji dla rozbudowy terminala regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) oraz decyzję na budowę infrastruktury przesyłowej LNG.

fot. / / Polskie LNG

Pierwsza decyzja dotyczy inwestycji, w ramach której wybudowany zostanie trzeci zbiornik LNG o pojemności ok. 180 tys. metrów sześciennych wraz z instalacjami i połączeniami do dwóch istniejących zbiorników LNG, a także lądowy system załadunku LNG na kolej - poinformowały w środę służby prasowe zachodniopomorskiego wojewody.

Druga decyzja lokalizacyjna dotyczy budowy infrastruktury przesyłowej LNG do rozładunku, załadunku i bunkrowania statków.

Obie decyzje wydane na rzecz Polskiego LNG dotyczą terenu zlokalizowanego w obrębie ewidencyjnym Warszów 11.

"Te decyzje otwierają inwestorowi drogę do rozbudowy Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu" powiedział cytowany w komunikacie zachodniopomorski wojewoda Tomasz Hinc. "Rozbudowany terminal będzie posiadał moc regazyfikacyjną 7,5 mld metrów sześciennych. To blisko połowa rocznego zużycia gazu w Polsce" dodał.

Polskie LNG realizuje Program Rozbudowy Terminalu, zakładający wykonanie czterech komponentów: zwiększenie mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mln metrów sześciennych, budowę drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienie trzeciego zbiornika na LNG o pojemności 180 tys. metrów sześciennych, jak również skonstruowanie bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery ISO.

W najbliższą niedzielę, 27 stycznia do świnoujskiego gazoportu ma dotrzeć 50. ładunek skroplonego gazu.

Oprócz dwóch ładunków technicznych, od czasu komercyjnego otwarcia terminalu LNG w Świnoujściu w czerwcu 2016 r. przypłynęło do Polski 37 ładunków z Kataru w ramach kontraktu długoterminowego z Qatargas, dziewięć dostaw spotowych - z Norwegii, USA i Kataru oraz pierwsza dostawa w ramach kontraktu średnioterminowego z brytyjską firmą Centrica. (PAP)

autor: Kacper Reszczyński

res/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (10)

dodaj komentarz
h-b
A przynosi jakieś zyski rocznie ???
ajwaj
Jasne i to jakie, poczujesz wkrótce :)

""W chwili obecnej amerykański skroplony gaz odgrywa jedynie znikomą rolę w Europie. Do tej pory gaz z USA jest importowany do UE tylko za pośrednictwem terminali na Łotwie iw Polsce. Oba kraje subsydiują zakup droższego skroplonego gazu ziemnego w porównaniu z rosyjskim gazem
Jasne i to jakie, poczujesz wkrótce :)

""W chwili obecnej amerykański skroplony gaz odgrywa jedynie znikomą rolę w Europie. Do tej pory gaz z USA jest importowany do UE tylko za pośrednictwem terminali na Łotwie iw Polsce. Oba kraje subsydiują zakup droższego skroplonego gazu ziemnego w porównaniu z rosyjskim gazem ziemnym z przyczyn politycznych.""
ajwaj
A konkretniej od cos znajacego na w/w temat > bez sciemy PISy::

""Potrzebujesz cen? Proszę bardzo: 1000m3 w Henry Hub Louisiana to dziś 122 dolary. Transport rurociągiem do terminala jakieś 3-5$ za 1000m3. Skroplenie ostatnio kosztowało około 117$ za 1000m3.
Razem mamy już powyżej 240$ za ciekłe 1000m3. Doliczyć
A konkretniej od cos znajacego na w/w temat > bez sciemy PISy::

""Potrzebujesz cen? Proszę bardzo: 1000m3 w Henry Hub Louisiana to dziś 122 dolary. Transport rurociągiem do terminala jakieś 3-5$ za 1000m3. Skroplenie ostatnio kosztowało około 117$ za 1000m3.
Razem mamy już powyżej 240$ za ciekłe 1000m3. Doliczyć fracht, ubytki (trzeba upuszczać trochę gazu by resztę utrzymać w stanie ciekłym), regazyfikacja i mamy cenę końcową.
Zapewne około 280$ za 1000m3. Gazprom sprzedaje po 187$ za 1000m3 dzisiaj w rurze jamalskiej u nas. Rewers z Niemiec może być kilka dolarów tańszy""
1984
Bez ściemy? Znam te obliczenia sprzed roku, od razu zostały podważone. Poszukaj aktualnych cen, to nie jest trudne. LNG z dostawą do Europy kosztuje poniżej 8$. Średnia cena rosyjskich kontraktów pod koniec 2018r przekroczyła 8$. Jako bankierowy fachowiec od gazu przeliczysz MMBtu na 1000m3.
ajwaj odpowiada 1984
jak nie kumasz MMBtu to wez od jakiegos dzieciaka kalkulator > tu masz sciage :)

1 MMBtu = 28.263682 m3
1984 odpowiada ajwaj
Czy uzyłeś kalkulatora by zobaczyć jakie błędy są w twoim pierwszym wpisie? Chyba nie, tak samo jak dajacy ci plusy.
ajwaj
Jesli pomysl na bussines zycia PISy sie powiedzie :)

Nikt kto ma jakies rury w poblizu nie placi haraczu za LNG w UE i na swiecie.
A twarde zycie, bankructwa, nedza z powodu cen energii=wszystkiego najbardziej przyspawanych do koryta wyslalo w niebyt
ajwaj
A wlasnie prez. Trump wymienia urzednika, assytenta Pompeo (neocon 80+) d/s m.in. Polski i Ukrainy :)

"Zastępca sekretarza Mitchell rezygnuje ze stanowiska szefa biura spraw europejskich i euroazjatyckich od 15 lutego 2019 r. pierwszym zastępca sekretarza stanu (Pompeo) bedzie Elizabeth Millard"

histeryk
LNG zawdzięczamy PO, tak jak możliwość rozbudowania tego gazoportu. I bardzo dobrze, dywersyfikacja jest potrzebna bo wpływa korzystnie na ceny. Oczywiście nie dywersyfikacja w stylu PIS (będziemy kupowali tylko od USA i nigdy od Rosji) tylko mądra dywersyfikacja.
1984 odpowiada histeryk
Gdzie widziałeś zapowiedź "tylko z USA"? PGNiG większość LNG kupił od Kataru, sporo spot z różnych kierunków. Lada dzień wpłynie odkupiony od HIszpanów, gaz zapewne pochodzi z Trynidatu bo tam najwięcej kupują. Z USA była tylko jedna dostawa.

Powiązane: Terminal LNG w Świnoujściu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki