REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Świąteczny portfel Polaka. Zaczynamy zaciskanie pasa

Wojciech Boczoń2021-12-06 11:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-06 11:00
Świąteczny portfel Polaka. Zaczynamy zaciskanie pasa
Świąteczny portfel Polaka. Zaczynamy zaciskanie pasa
fot. Agnes Kantaruk / / Shutterstock

Tegoroczne święta będą droższe i wiele rodzin planuje zacisnąć pasa. Z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Związku Banków Polskich przez Minds&Roses wynika, że 63 proc. ankietowanych zamierza ograniczyć swoje wydatki, a 42 proc. Polaków przyznało, że ich sytuacja finansowa w ciągu ostatnich 3 miesięcy pogorszyła się. Przeciętny Polak planuje wydać na święta prawie 1415 zł.

Grudzień tradycyjnie jest miesiącem, w którym większość rodzin notuje wzmożone wydatki. Wiążą się one oczywiście ze świętami, zakupami prezentów, dekoracji, produktów spożywczych na wigilijny stół i przejazdami. Ze względu na wysoką inflację (7,7 proc.) tegoroczne święta zapowiadają się wyjątkowo drogo. Cześć osób zacznie więc zaciskać pasa i ograniczać wydatki. Takie wnioski płyną z raportu „Świąteczny Portfel Polaków 2021” opracowanego przez Związek Banków Polskich przy współpracy Minds&Roses.

Ograniczamy wydatki

Jak wynika z opracowania, 42 proc. Polaków przyznaje, że ich sytuacja finansowa w ciągu ostatnich 3 miesięcy pogorszyła się. 45 proc. badanych nie odczuło zmiany, a na polepszenie sytuacji wskazuje tylko 13 proc. ankietowanych. W porównaniu do odpowiedzi na tak samo sformułowane pytanie w roku ubiegłym odsetek osób, które deklarują pogorszenie sytuacji finansowej, wzrósł o 3 p.p. ale również o 3 p.p. zwiększył się udział osób, których sytuacja uległa poprawie.

fot. ZBP / ZBP

Aż  63 proc. ankietowanych zamierza ograniczyć w tym roku swoje świąteczne wydatki. Najwięcej takich wskazań jest wśród osób, którym sytuacja finansowa się pogorszyła. W tej grupie aż 83 proc. wskazuje na konieczność cięcia wydatków. Najbardziej będą pilnowały swoich portfeli także osoby w wieku 50-59 lat (70 proc.), mieszkańcy miast poniżej 10 tys.(72 proc.) i rolnicy (77 proc.). Z kolei 26 proc. badanych nie planuje ograniczeń przy świątecznych zakupach. Autorzy badania zwracają uwagę, że aż 33 proc. tej grupy stanowią osoby w wieku 60+. 

fot. ZBP / ZBP

Bez kredytów na święta

Z raportu wynika, że będziemy oszczędzać przede wszystkim na prezentach. Z takim rozwiązaniem liczy się prawie połowa (47 proc.) badanych. Najwięcej deklaracji tego rodzaju znajdziemy  w grupie najmłodszych respondentów, czyli osób w wieku 18-19 lat (53 proc.), a najmniej wśród seniorów (41 proc.). 27 proc. ankietowanych zredukuje zakupy artykułów spożywczych i innych związanych z organizacją świąt.

fot. ZBP / ZBP

Najwięcej ankietowanych – 24 proc. – przeznaczy na prezenty od 301 do 500 zł. Kolejna grupa – 22 proc. – wyda na ten cel między 101 a 300 zł. Prezentowy budżet w wysokości od 500 do 800 zł. planuje 14. proc. badanych. Co 10 z nas nie wyda więcej niż 100 zł.

Większość respondentów sfinansuje wydatki świąteczne z bieżących dochodów. Część osób (32 proc.) sięgnie jednak po oszczędności. O kredycie na święta myśli tylko 4 proc. badanych, a ewentualność pożyczki wśród rodziny lub znajomych rozważa 2 proc. Dla 1 proc. źródłem sfinansowania świątecznych wydatków może być pożyczka w niebankowej instytucji finansowej. 

4 osobowa rodzina wyda 3400 zł na święta

Ze świątecznego badania wynika, że przeciętny Polak planuje wydać na święta prawie 1415 zł. Statystycznie najwięcej ze świątecznego budżetu wydamy na jedzenie i przygotowanie świąt – średnio 557 zł. Kolejną pozycją wydatkową będą prezenty. Na ten cel przeznaczymy – 517 zł, a na podróże w okresie świątecznym 340 zł. Należy pamiętać, że są to kwoty deklarowane indywidualnie, a łączne przychody gospodarstw domowych tworzy często więcej niż jedna osoba.

Autorzy raportu wzięli ponadto pod lupę wydatki 4-osobowej rodziny, która spędza święta w domu. Z ich wyliczeń wynika, że w tym roku na ten cel modelowa rodzina przeznaczy około 3400 zł.

Opracowano na podstawie raportu „Świąteczny Portfel Polaków 2021” przygotowanego przez ZBP i Minds&Roses.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (23)

dodaj komentarz
3456
no jak Polski robotnik płci na zasiłki dla bezrobotnych w USA to co się dziwić ,przecież te pieniądze ze sprzedaży szczepionek testów są kierowanie na zasiłki dla bezrobotnych .
qonradx
I Co zrozumieliscie juz, wiecie juz Wolacy dlaczego prąd taki drogi, cocacola, czemu skladka zdrowotna rosnie i wszystko drozeje akcyza itp? Czy dalej tego nie rozumiecie Wolacy, ze tak naprawde daliście się przekupić swoimi własnymi pieniedzmi! Zabrali wam 1500 oddali 500 a reszta poszła na nauczycieli WFu, Pilotów, Stewardessy,I Co zrozumieliscie juz, wiecie juz Wolacy dlaczego prąd taki drogi, cocacola, czemu skladka zdrowotna rosnie i wszystko drozeje akcyza itp? Czy dalej tego nie rozumiecie Wolacy, ze tak naprawde daliście się przekupić swoimi własnymi pieniedzmi! Zabrali wam 1500 oddali 500 a reszta poszła na nauczycieli WFu, Pilotów, Stewardessy, na podwyzki dla Lekarzy, którzy zamiast was leczyc to tylko przez telefon kazą przyjmować paracetamol, urzedników i polityków - oni już sobie przyznali 50% podwyzkę... a i górników zapomnialem oni też chcą już 3eciej podwyzki w tym roku bo wszystko drozeje! XD Czy dalej nie rozumiecie, że to nie wam szoszoni na kasach, którzy o 3 tys zł muszą konkurować z ukropem z donbasu, rząd przywraca godnosć tylko paru wybranym zupelnie wyjątkowym kastom w tym kraju! Jestescie z tym całym swoim 500+ mniej warci niz kiedykolwiek byliscie, tylko pretensje miejcie do samych siebie a nie pracodawcy. Napiszcie Liscik na swieta do Mikołaja brudzia niech wam wujek załatwi prace w Orlenie albo w PGE jak zrobił to rodzince, no chyba ze nie macie takiego wujka to trzeba za fajere i rozwozic paczki od rana albo pakować karpia na swieta szoszoni! Rodziny górników mają sporo $ do wydania to i paczek do rozwiezienia na swieta bedzie sporo HEEEJ!
bha
A co się dziwić jak ponad 44 % Polaków nie posiada w tym kraju żadnych oszczędności !.Więc z czym mają szaleć na święta w większości % ,może z tych niby coraz godniejszych co roku niby rosnących coraz mocniej dla wszystkich co roku pensji, stawek ???.
INFO https://forsal.
A co się dziwić jak ponad 44 % Polaków nie posiada w tym kraju żadnych oszczędności !.Więc z czym mają szaleć na święta w większości % ,może z tych niby coraz godniejszych co roku niby rosnących coraz mocniej dla wszystkich co roku pensji, stawek ???.
INFO https://forsal.pl/finanse/finanse-osobiste/artykuly/8230920,prawie-polowa-polakow-nie-posiada-zadnych-oszczednosci.html
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
peluquero
tak, w tym roku znacznie mniej w święta wydam na koke i kurtyzany
_xyz
Hej PiSiorki!

I co, zamiast karpia będzie w tym roku panga?
A światełka na choince wyłączycie już o 20.00?
Kupcie tylko więcej Lodowej na zapas, bo akcyza też idzie niebawem w górę.
demeryt_69
Karp żywi się resztkami z dna stawu - smacznego!

300_pala odpowiada demeryt_69
Ty byś wolał psa
raf2004
Palą i Emeryt to znani górale na forum. Wesołych Świąt, górale (a może nawet gorole) !
demeryt_69
Czy Jezus by pochwalał taki cyrk jaki jest tworzony wokół jego urodzin?

Powiązane: Święta w finansach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki