REKLAMA

Świadectwo energetyczne także dla wynajmowanych mieszkań? Wiceminister tłumaczy

2022-10-05 20:41
publikacja
2022-10-05 20:41

Właściciel będzie musiał sporządzić charakterystykę energetyczną mieszkania tylko przy nowych umowach najmu, nie będzie to dotyczyło umów zawartych przed wejściem nowych przepisów w życie - wynika z wypowiedzi wiceministra rozwoju i technologii Piotra Uścińskiego.

Świadectwo energetyczne także dla wynajmowanych mieszkań? Wiceminister tłumaczy
Świadectwo energetyczne także dla wynajmowanych mieszkań? Wiceminister tłumaczy
fot. TIvanova / / Shutterstock

W środę senatorowie debatowali nad nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane. Nowe przepisy wprowadzą m.in. obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków indywidualnych czy wielorodzinnych. W przypadku budynków istniejących sporządzenie takich świadectw będzie konieczne przy ewentualnej transakcji najmu lub sprzedaży. W przypadku nowo wybudowanego budynku takie świadectwo jest niezbędne przy jego odbiorze.

Właśnie ten przepis nowelizacji wzbudził pytania senatorów. Zwracali oni uwagę, że takie rozwiązanie może ograniczyć rynek najmu w Polsce i będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami przy sporządzeniu takiej charakterystyki.

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński podkreślił, że nowelizacja wdraża unijne przepisy w tej sprawie. Jego zdaniem wywoła to pozytywne skutki na rynku budowlanym, ponieważ kupujący czy najemcy będą mieli większą świadomość kosztów, jakie trzeba będzie ponieść w związku z utrzymaniem, ogrzaniem domu czy mieszkania.

Przyznał jednak, że sporządzenie takiej charakterystyki energetycznej będzie wiązało się z dodatkowymi koszami dla właścicieli domów czy mieszkań, jeśli będą chcieli je sprzedać. Zaznaczył jednocześnie, że osoby, które mieszkają w domach lub mieszkania, które obecnie nie mają takiej charakterystyki i nie będą ich sprzedawać, nie będą musiały sporządzać świadectw energetycznych.

Przedstawiciel MRiT był dopytywany m.in. o to, czy w przypadku chęci wynajmu mieszkania znajdującego się w budynku bez charakterystyki energetycznej, taki certyfikat trzeba będzie wykonać dla całego budynku, czy tylko dla tego jednego mieszkania. Z wypowiedzi Uścińskiego wynika, że konieczność sporządzania takiego dokumentu będzie dotyczyła tylko sprzedawanego/wynajmowanego lokalu.

"W budynkach wielorodzinnych (...), jeżeli będzie obywatel wynajmował takie mieszkanie, będzie chciał wynająć, musi sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej dla tej części budynku, której to dotyczy, czyli dla tego mieszkania" - powiedział wiceminister.

Co z zawartymmi już umowami najmu?

Pytany był również, czy w świetle nowych przepisów obecnie zawarte umowy najmu (przed wejściem w życie nowych przepisów) będą musiały być uzupełnione o świadectwo energetyczne. "Jeżeli ktoś jest właścicielem mieszkań i je wynajmuje, dla funkcjonujących umów najmu my tutaj nie wprowadzamy żadnych nowych obowiązków. Natomiast jeżeli ktoś zawiera nową umowę najmu, to przy zawieraniu umowy właściciel jest zobowiązany przekazać świadectwo charakterystyki energetycznej tego mieszkania, tej części budynku, którą wynajmuje" - powiedział Uściński.

Doprecyzował, że taki obowiązek pojawi się po wejściu w życie nowelizacji (6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia).

Nowe przepisy zakładają m.in. wprowadzenie zmian dotyczących wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, które rozszerzają zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli; dotyczyć to będzie systemów o mocy ponad 70 kW.

Umożliwiony ma być też powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, a także podniesiona zostanie jakość merytoryczna sporządzanych świadectw charakterystyki energetycznej; dotyczyć to będzie także protokołów sporządzanych z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji.

Inne rozwiązania obejmują m.in. wprowadzenie zmian korygujących istniejące mechanizmy w obszarze sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemów ogrzewania lub systemów klimatyzacji.

Ponadto inwestorzy (w tym deweloperzy i inwestorzy indywidualni) będą musieli dołączać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Rozwiązanie to dotyczy niektórych grup budynków.

Ustawa zakłada też wprowadzenie obowiązku montażu w określonych budynkach systemów automatyki i sterowania, zgodnie z przepisami unijnymi. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ pad/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (14)

dodaj komentarz
slawekqs
Nie ważne czy popis ale te 7lat ladnie nam
pokazuje w jakim kierunku to idzie rynek cena wyreguluje się niby sama ale nie trzeba utrudniać zycie zwykłego zjadacza chleba znaczy pracować jako te biurokraty i wierchuszka jeśli nieruchomości spełniają normy to co jeszcze benchmark haha w pomrocznej zawsze się dbało tylko pytanie
Nie ważne czy popis ale te 7lat ladnie nam
pokazuje w jakim kierunku to idzie rynek cena wyreguluje się niby sama ale nie trzeba utrudniać zycie zwykłego zjadacza chleba znaczy pracować jako te biurokraty i wierchuszka jeśli nieruchomości spełniają normy to co jeszcze benchmark haha w pomrocznej zawsze się dbało tylko pytanie o kogo lub o co ale jak to ojciec mowil jesteśmy w Polsce to musi być glupio
prawnuk
W pełni popieram - przez 5 lat płacą za to posłowie, którzy głosowali ZA
nostsherlock
I co dalej? Nowy stan "zagrożenia" i wojsko na ulicach? Bo w końcu pisuary są "zagrożone" przerypaniem najbliższych wyborów, ktoś musi pacyfikować protesty
polityka_to_nie_ekonomia
Kolejne koszty i kręcenie bata na obywateli
eunuchy_z_ue
komuniści będą wam mówić jaką macie mieć temperaturę w domu:) tego jeszcze nie było
zoomek
nie tylko - ile masz zużywać prądu też
czy masz przyjmować specyfiki w fazie testów
czy masz się dusić w szmacie hańby
emulgator
Teraz rzad myśli nad tarczą dla tych co mają opłacić ten nowy wymóg.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
damamad
Co to zmieni? Czy od posiadania papierka budynki stają się bardziej energooszczędne? Jaką wartość dodaną daje wprowadzenie tych certyfikatów? Wzrost PKB? Jak?
emk6
mysle ze chodzi tu o 2 rzeczy. Sporzadzenie rejestru sprawnosci ogrzewania wszystkich mieszkan w PL.
No i ktoś przy okazji zarobi.

Powiązane: Najem i wynajem mieszkań i domów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki