REKLAMA

Suski: Dzięki zniesieniu obliga giełdowego ceny energii mogą spaść o 2/3

2022-09-28 12:43, akt.2022-09-29 06:41
publikacja
2022-09-28 12:43
aktualizacja
2022-09-29 06:41

Jeżeli mechanizm znoszący obligo giełdowe zaskutkuje tak, jak przewidujemy, ceny energii spadną nawet o 2/3 - powiedział poseł PiS Marek Suski, szef Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

Suski: Dzięki zniesieniu obliga giełdowego ceny energii mogą spaść o 2/3
Suski: Dzięki zniesieniu obliga giełdowego ceny energii mogą spaść o 2/3
fot. REUTERS/Wolfgang Rattay / / FORUM

Rząd przyjął w trybie obiegowym projekt ustawy znoszący tzw. obligo giełdowe, czyli obowiązek sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę energii. Projekt zaostrza też kary za manipulacje na rynku energii.

W związku ze złożeniem poprawki, projekt znoszący tzw. obligo giełdowe na energię elektryczną wrócił w środę wieczorem do sejmowej komisji.

O założenia projektu był pytany przez dziennikarzy szef komisji. "Mechanizm będzie taki, że do dzisiaj mieliśmy sprzedaż energii wymuszoną na giełdzie, co powodowało, że musiała być sprzedawana energia przez spółki na giełdę i przez te same spółki odkupywana, tzn. przez córki tych spółek" - mówił Suski.

"Nie mogli sami korzystać ze swojej energii, tylko musieli płacić haracz i to nieraz kilkakrotnie drożej odkupywać po kilkukrotnie wyższych, co powodowało dramatyczny wzrost sprzedaży dla odbiorów, spółki miały minimalną marżę - ta osławiona marża była na giełdzie" - dodał poseł.

"Nie jest to likwidacja obrotu na giełdzie" - zaznaczył szef sejmowej komisji ds. energii. "To jest tylko możliwość niekorzystania z handlu na giełdzie" - wskazał Suski. "Jak ktoś będzie chciał sprzedawać bądź kupować na giełdzie - taka możliwość pozostanie" - zaznaczył.

Suski pytany, jak to rozwiązanie da efekt dla odbiorców, odpowiedział: "Jeżeli mamy dzisiaj sprzedaż energii dla odbiorców w zasadzie po cenie, po jakiej polskie spółki muszą kupić na giełdzie, to jest ten drastyczny, nawet siedmiokrotny wzrost cen, to obniżeniu kosztów ceny się obniżą". Przyznał, że trudno jest mu odpowiedzieć dokładnie, ile ceny spadną. "Mogą nawet o 2/3" - oszacował.

Polityk PiS przyznał, że "jeżeli ten mechanizm za skutkuje tak, jak przewidujemy, to nie będą potrzebne dopłaty do energii". "Jeżeli nie zaskutkuje - to będą potrzebne" - dodał Suski. Wskazał, że najpierw Sejm będzie pracował nad zniesieniem obligo. "Będziemy wprowadzać równolegle obydwa mechanizmy. Jeżeli ten mechanizm zadziała - tamten może być niepotrzebny" - podkreślił.

Komisja energii za dalszymi pracami nad projektem ustawy znoszącej tzw. obligo giełdowe

Sejmowa komisja energii opowiedziała się w środę za dalszymi pracami nad projektem ustawy znoszącej tzw. obligo giełdowe, czyli obowiązek sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę. Posłowie wprowadzili kilka poprawek do projektu, w tym skracającą termin wejścia w życie przepisów.

W środę sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych przeprowadziła pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przyjęty dzień wcześniej przez rząd w trybie obiegowym projekt przewiduje zniesienie tzw. obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę energii. Obowiązek dotyczy przede wszystkim wytwórców energii elektrycznej z węgla i gazu.

Projekt zaostrza też kary za stosowanie przez przedsiębiorstwa energetyczne praktyk niedozwolonych polegających m.in. na manipulacji rynkowej.

Podczas posiedzenia komisji wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podkreśliła, że celem planowanej nowelizacji jest zapewnienie przedsiębiorstwom wytwarzającym energię elektryczną swobody w wyborze sposobu sprzedaży wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej.

Dodała, że nowelizacja jest jednym ze sposób na to, by umożliwić końcowym odbiorcom dostęp do tańszych ofert sprzedaży energii elektrycznej, którą wytwórcy mogą oferować w kontraktach dwustronnych.

Posłowie opozycji wyrazili obawy, że likwidacja obliga spowoduje utratę transparentności rynku. Zwrócili też uwagę na negatywną opinię URE, wedle której likwidacja obliga spowoduje odwrotne efekty do oczekiwanych. Krzysztof Gadowski (KO) przypomniał, że do 2018 r. obowiązywało obligo 30 proc., natomiast PiS podniósł je do 100 proc. "Wtedy ogłaszaliście przejrzystość cen energii elektrycznej" - zauważył.

Przewodniczący komisji Marek Suski (PiS) odpowiedział, że od tego czasu sytuacja się zmieniła: mamy wojnę i manipulacje na giełdzie.

Obecny podczas posiedzenia Piotr Orzech z URE przekazał, że likwidacja obliga może spowodować zmniejszenie konkurencyjności na rynku, a tym samym mogą pojawić się manipulacje z tym związane.

Po uwagach biura legislacyjnego komisja doprecyzowała zapisy dotyczące kar za manipulacje na rynku energii i wprowadziła poprawki legislacyjne. Ponadto posłowie przychylili się do skrócenia terminu wejścia w życie ustawy z 30 dni do 14 dni od dnia ogłoszenia (poprawka PiS).

Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, po zniesieniu obowiązku giełdowego transakcje handlowe będą mogły być w dalszym ciągu zawierane na giełdach towarowych, przy czym o skorzystaniu z tej formy obrotu będzie decydować każdy uczestnik rynku samodzielnie, stosownie do własnej strategii rynkowej.

W odniesieniu do ryzyka wzrostu cen energii elektrycznej po likwidacji obliga giełdowego wskazano, że giełdowa cena energii elektrycznej jest co do zasady wyznaczana jako cena krańcowa, tj. najwyższa z zaakceptowanych ofert cenowych.

"Oznacza to, że wśród ofert sprzedaży energii elektrycznej są oferty z ceną niższą. Tworzy to potencjał do sprzedaży energii elektrycznej po indywidualnych cenach niższych niż cena krańcowa, na przykład w ramach realizacji długoterminowych strategii rynkowych, przy jednoczesnym utrzymaniu presji konkurencyjnej na racjonalizowanie wielkości marży rynkowej, której wzrost powodowałby wzrost cen energii elektrycznej" - podano.(PAP)

kmz/ mk/

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ par/

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (11)

dodaj komentarz
langdon25
Suski to ten mędrzec który ma numer telefonu do Carycy Katarzyny
jan888
Trudno zrozumieć logikę Suskiego. Dlaczego zakazanie sprzedaży czegokolwiek poprzez giełdę miałoby doprowadzić do spadku ceny sprzedawanego produktu? Suski demonizuje giełdę i wolny rynek, a PISowi ewidentnie marzy się gospodarka centralnie sterowana, jak za PRLu.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
endes
Wiecie o co chodzi?…,najpierw wydoić Polaków a potem bohatersko na sztandarach wdrażać programy obniżające ceny!… tak jest ze wszystkim!
300_pala
Na giełdzie 900 zł/ MWh w kontraktach długoterminowych 2800 zł/MWh
samsza
Od 1 stycznia 2019 r. obligo giełdowe po raz pierwszy dotyczy 100 % wyprodukowanej przez krajowych wytwórców. Zakres wyłączeń został istotnie rozszerzony, m. in. o tych co zawarli umowy przed 1.01.2019. Oznacza to, że 100 proc. obligo w rzeczywistości dotyczy mniej niż 46 proc. energii elektrycznej wytworzonej przez przedsiębiorstwa Od 1 stycznia 2019 r. obligo giełdowe po raz pierwszy dotyczy 100 % wyprodukowanej przez krajowych wytwórców. Zakres wyłączeń został istotnie rozszerzony, m. in. o tych co zawarli umowy przed 1.01.2019. Oznacza to, że 100 proc. obligo w rzeczywistości dotyczy mniej niż 46 proc. energii elektrycznej wytworzonej przez przedsiębiorstwa objęte badaniem.
https://www.ure.gov.pl/pl/tagi/18,obligo-gieldowe.html
obserwator62
A jak to się ma do informacji, że rzekomo 60% cen prądu to koszt uprawnień CO2 ?
samsza
Obligo jest co najmniej od 2010r., a w latach 2010-2022 ceny są normalne.
Chcesz wierzyć, że w 2023 ceny muszą znacznie wzrosnąć, a następnie spadną o 2/3 bo zniesie się obligo, to wierz.
men24a
Ceny energii i paliwa spadną TYLKO w jednym przypadku, jak odsunie się tych złodziei od koryta. A wystarczyło tylko nie kraść

26 wrzesień TVP info godzina 20. Tak mówiono :
Produkcja energii z węgla brunatnego 200 zł MWH
Produkcja energii z węgla kamiennego 300 zł MWH
URE zatwierdzenie cen dla indywidualnych odbiorców 
Ceny energii i paliwa spadną TYLKO w jednym przypadku, jak odsunie się tych złodziei od koryta. A wystarczyło tylko nie kraść

26 wrzesień TVP info godzina 20. Tak mówiono :
Produkcja energii z węgla brunatnego 200 zł MWH
Produkcja energii z węgla kamiennego 300 zł MWH
URE zatwierdzenie cen dla indywidualnych odbiorców  660 zł MWH
Cena na giełdzie 1800 zł MWH dla firm
Już wiecie skąd te zyski firm energetycznych
Dodatkowo 100% z ETSu kasa wraca budżetu państwa a nie do Niemiec czy Brukseli !!!
Na czyste powietrze przewidziane jest ponad 100 mld zł z Unii i do 2026 roku trzeba je rozliczyć. Na dzień dzisiejszy po kilku latach wydano 3 mld zł. Dlaczego tak mało wydano pieniędzy ? Dochód na 1 osobę nie może przekraczać 900 zł więc przy dzisiejszej inflacji nikt na to się nie łapie.

samsza
Ale jest sufit, w postaci ceny uprawnień CO2, których inne kraje EU potrzebują w ilości 1/3 mniej niż Polska... co tłumaczy Jakub Wiech tutaj https://youtu.be/LKzHD-el8No
a Morawiecki dołożył uzależnienie od ruskiego węgla, który w 2022 zakazał i z wielkim opóźnieniem ruszył do zlikwidowania własnoręcznie uczynionej luki.

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki