REKLAMA

Rząd zdecydował o zniesieniu obliga giełdowego

2022-09-27 22:06
publikacja
2022-09-27 22:06

Rada Ministrów przyjęła w trybie obiegowym projekt ustawy obejmujący zniesienie tzw. obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży energii elektrycznej przez Towarową Giełdę Energii oraz zaostrzający odpowiedzialność w zakresie manipulacji na rynku energii elektrycznej - poinformował KPRM w komunikacie.

Rząd zdecydował o zniesieniu obliga giełdowego
Rząd zdecydował o zniesieniu obliga giełdowego
fot. Brett Sayles / / Pexels

Rada Ministrów przyjęła we wtorek w trybie obiegowym projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, przedłożony przez minister klimatu.

"W perspektywie przeobrażeń na rynku energii elektrycznej dalsze stosowanie obliga giełdowego stanowiłoby istotny czynnik ograniczający efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstw lub grup przedsiębiorstw energetycznych" - napisano w komunikacie.

Celem nowelizacji jest zapewnienie przedsiębiorstwom wytwarzającym energię elektryczną swobody w zakresie wyboru sposobu sprzedaży wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej. Projekt nie wprowadza zakazu handlu na giełdzie energii, ale wprowadza szerszy wachlarz możliwości sprzedaży energii elektrycznej. Handel na giełdzie w dalszym ciągu będzie się odbywał, przy czym o skorzystaniu z tej formy obrotu będzie decydować każdy uczestnik rynku samodzielnie, stosownie do własnej strategii rynkowej.

W opinii rządu, obecnie obligo wprowadza duże problemy płynności na rynku. Projektowane zmiany mają na celu optymalizację, przez przedsiębiorstwa energetyczne, kosztów sprzedaży energii elektrycznej. Będzie to możliwe dzięki ograniczeniu kosztów transakcyjnych i kosztów zabezpieczeń oraz depozytów, których obowiązek utrzymania wiąże się z obrotem giełdowym.

"Przedmiotowa nowelizacja jest jednym ze sposobów na umożliwienie odbiorcom końcowym uzyskania dostępu do tańszych ofert sprzedaży energii elektrycznej, którą wytwórcy mogą oferować w kontraktach dwustronnych" - napisano w komuniakcie.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. (PAP Biznes)

pr/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
samsza
Znaczy wróci możliwość manipulacji, np. firmy ''polecone'' przez pisowca mają szansę na lepszą cenę, a samorządy z prezydentem z PO dostaną gorsze warunki?
tomkooo
o to chodzi, rozwalic wszystkie systemy kontroli, zeby potem swoich nagradzac, a reszte karac
emulgator
Ale ci bolszewicy dzielnie walczą z problemem co sami zrobili. Medale im dać. Najlepiej orła białego

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki