REKLAMA

Studia medyczne po nowemu. Co się zmieni?

2023-01-14 18:00
publikacja
2023-01-14 18:00

Nowe wytyczne MEiN dla uczelni medycznych stawiają na praktyczną naukę zawodu i zdobywanie umiejętności komunikacyjnych. Studenci dwóch pierwszych lat mają mieć kontakt z pacjentami, a studia medyczne będzie kończył jednolity wystandaryzowany egzamin praktyczny (OSCE). To krok w dobrą stronę – uważają eksperci portalu Prawo.pl.

Studia medyczne po nowemu. Co się zmieni?
Studia medyczne po nowemu. Co się zmieni?
fot. Piotr Mecik / / FORUM

11 stycznia 2023 r. zakończyły się konsultacje publiczne projektu rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego.

Zmiana standardów nauczania m.in. zakłada, że już w ciągu dwóch pierwszych lat studiów medycznych studenci mają nie tylko poznawać wiedzę teoretyczną, ale też mieć kontakt z pacjentami.

W opinii prof. Leszka Domańskiego, prorektora ds. klinicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który uczestniczył w pracach zespołu przygotowującego zmiany w standardach kształcenia, najważniejsza propozycja w nowelizacji dotyczy rozszerzenia oferty godzinowej nauczania klinicznego. Istotne są także zmiany w zakresie nauczania symptomatologii, czyli szukania rozwiązań diagnostycznych na podstawie objawów.

„Da to możliwości nowoczesnego nauczania na przykład w oparciu o centra symulacji medycznych. Tam student może nabywać i poszerzać swoje umiejętności praktyczne w symulowanych warunkach klinicznych. Jest to niewątpliwie dobry krok w kierunku poprawy jakości nauczania” – mówi ekspert wypowiadający się dla Prawo.pl.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Prawo.pl informuje, że krokiem zamykającym kształcenie praktyczne jest uporządkowanie i urealnienie wymagań nabywania umiejętności klinicznych, jakie powinien nabyć student podczas nauczania na VI roku. Służy temu m.in. wprowadzenie jednolitego wystandaryzowanego egzaminu praktycznego (OSCE) na końcu studiów.

Prof. Domański dodaje, że zaproponowane zmiany wnoszą nowe wymagania dotyczące kształcenia w kategorii umiejętności komunikowania się.

„Rozszerzenie oferty w zakresie umiejętności dotyczących profesjonalnego komunikowania się z pacjentem, jego rodziną oraz komunikowania się w zespole, to dzisiaj wręcz oczekiwania społeczne” - podkreśla ekspert.

Pacjenci, cytowani przez Prawo.pl, zarzucają personelowi medycznemu paternalistyczne podejście. Do najlżejszych przewin należy brak przedstawienia się lekarza, brak poszanowania intymności pacjenta czy dbałości o ochronę jego danych wrażliwych. Cięższe przewiny dotyczą np. informowania o śmierci bliskiej osoby lub o ciężkiej chorobie bez poszanowania intymności.

Prawo.pl podaje, że nowe standardy kształcenia m.in. lekarzy i lekarzy dentystów będą obowiązywały od nowego roku akademickiego 2023/24. Korzystanie z nich wciąż jednak pozostaje w gestii uczelni.

Pełen tekst artykuł dostępny tutaj.

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (8)

dodaj komentarz
baibina
Nie rozumiem czemu w tym kraju łatwiej jest zostać lekarzem niż rolnikiem. Cóż za wiedzę magiczną na temat uprawy roli posiadaja ci rolnicy ze jedni wysysają ją z mlekiem matki a drudzy zeby móc w ogole kupic ziemię rolną musza skonczyc 5 letnie studia rolnicze,a potem 5 lat jeszcze ją uprawiać zeby dopiero o KRUS się starać i doplaty!
baibina
Cóż to za nadzwyczajna kasta ludzi w tym kraju i wiedza niczym mechanika kwantowa na tych wsiach w Polskiej ziemi jest ukryta nie, że aż zwolnia się ich z wszelkich opłat i podatków i jeszcze doplaca, do hektara, ciagnika, nawozu, swini i koryta ! Jeden polski chłop wart 5ciu Lekarzy!
podatnik-
PRL bis jest jedynym miejscem na ziemi gdzie biedny funduje darmowe studia medyczne bogatemu i do tego ten bogaty studiuje tylko po to żeby wyjechać i leczyć np. chłopa norweskiego zamiast chłopa , ojca tego biednego, który to zapłacił za studia bogatego!
samsza
Ten chłop sam o to prosi, aby państwo zabrało mu kasę i dało temu bogatemu.
On nie che, żeby mu nie zabierać. Uskładanie na ew. operację czy leczenie w przyszłości, na zasadach rynkowych, przekracza jego zdolności mentalne.
samsza odpowiada samsza
Poza tym, nikt nie musi wyjeżdżać, aby było mniej lekarzy. Teraz właśnie trwa bezsensowana produkcja dużej ilości "lekarzy" o umiejętnościach felczerów, którzy w prostych pracach i poleceniach od ministra świetnie sobie poradzą, ale nic poza tym. Wstyd pisowi było taniej (bo 3 lata) wykształcić armię felczerów. Tani "pieniądz" Poza tym, nikt nie musi wyjeżdżać, aby było mniej lekarzy. Teraz właśnie trwa bezsensowana produkcja dużej ilości "lekarzy" o umiejętnościach felczerów, którzy w prostych pracach i poleceniach od ministra świetnie sobie poradzą, ale nic poza tym. Wstyd pisowi było taniej (bo 3 lata) wykształcić armię felczerów. Tani "pieniądz" wpuszczony do obiegu znowu wyprze...
jenak
Ile do tej Norwegii (4 mln) może wyjechać, tym bardziej, że wali tam cały świat?

100-1000?

Co to jest na 200 tys.?

jenak odpowiada samsza
Lepiej ściągnąć spoza UE. Na dowód.

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki