REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Streżyńska: Strategia 5G w pierwszym rzędzie może być wdrożona w Łodzi

2017-11-22 14:24
publikacja
2017-11-22 14:24
Streżyńska: Strategia 5G w pierwszym rzędzie może być wdrożona w Łodzi
Streżyńska: Strategia 5G w pierwszym rzędzie może być wdrożona w Łodzi
fot. Michał Dyjuk / / FORUM

Do końca roku ma być przygotowany projekt strategii sieci 5G - powiedziała w środę w Łodzi minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Jej zdaniem strategia 5G będzie mogła w pierwszym rzędzie być wdrożona w Łodzi.

Szefowa resortu wzięła udział w pierwszej edycji Łódzkich Dni Informatyki, gdzie wygłosiła wykład na temat sieci 5G w Polsce.

W trakcie swojego wystąpienia minister przypomniała, że kierunki główne prac nad siecią 5G wyznaczyła w zeszłym roku Komisja Europejska. Ich celem jest to, aby w 2025 r. wszystkie państwa członkowskie UE oferowały dostęp do sieci 5G na wszystkich obszarach miejskich i wszystkich głównych szlakach komunikacyjnych.

Jak mówiła w ramach prac nad strategią 5G wyznaczone zostaną miasta lub miasto, w których będzie odbywać się pilotaż tego systemu. Zapowiedziała, iż chciałaby, aby w tym pilotażu wzięła udział Łódź. "Myślę, że strategia 5G dla Polski będzie mogła w pierwszym rzędzie zostać +zapilotowana+, wdrożona w Łodzi, jako młodym, technologicznie otwartym i dojrzałym mieście" - mówiła.

Według niej wchodzimy w wiek cyfryzacji, a technologie cyfrowe, które wchodzą na rynek, dokonują zmiany w relacjach międzyludzkich, także w układach społecznych i w funkcjonowaniu dużych organizmów takich jak miasta czy regiony.

Zaznaczyła, że program 5G dla Polski zakłada uruchomienie nowej technologii mobilnej. "Na Łódź patrzę na to miejsce, w którym można przeprowadzić ten ogromny wysiłek związany z transformacją cyfrową" - powiedziała.

Przekonywała, że nie ma nowych technologii, smart city, nie ma usług cyfrowych, nie ma transformacji cyfrowej w naszej codzienności, bez sieci szerokopasmowych. Jej zdaniem w Polsce w ostatnich latach zrobiono w tej sprawie ogromnie dużo. Podkreśliła, że towarzyszy temu "gigantyczna inwestycja w białe plamy", czyli te obszary kraju, gdzie internet do zwykłych mieszkańców jeszcze nie dociera w takiej jakości, jakiej byśmy dziś wymagali, aby można było z niego swobodnie skorzystać.

Jej zdaniem sieć 5G będzie czymś więcej niż uzupełnieniem obecnych technologii łączności bezprzewodowej. W jej ocenie będzie to integracja ogromnych ilości danych, które są głównym "paliwem napędowym gospodarki". Te dane w sieciach 5G będą znacznie łatwiej i efektywniej udostępnianie wszystkim użytkownikom.

"Sieci 5G to gwarantowane wysokie prędkości, niskie opóźnienia, stabilne łącza. Zatem duża szansa dla rozwiązań biznesowych, szczególnie w transporcie, motoryzacji, medycynie, energetyce i administracji. Ogólnie w mieście" - mówiła.

Według Streżyńskiej Polska ma szansę być jednym z pierwszych państw, które wdrożą sieci 5G. Jedyne przeszkody, które mogą spowodować opóźnienia w upowszechnieniu tej sieci, są związane z naszym wschodnim sąsiedztwem i wykorzystaniem częstotliwości 5G w innych krajach do innych celów, co powoduje zakłócenia. Zapewniła jednak, że w ministerstwie trwają prace, by z sąsiadami zza wschodniej granicy "domówić sposób migracji na inne pasma i możliwości harmonogramowe naszego startu".

autor: Jacek Walczak

edytor: Anna Mackiewicz

jaw/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki