REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Straż Graniczna dostanie auto Sławomira Nowaka warte ok. 400 tys. zł

2021-10-05 06:51, akt.2021-10-05 13:14
publikacja
2021-10-05 06:51
aktualizacja
2021-10-05 13:14
Straż Graniczna dostanie auto Sławomira Nowaka warte ok. 400 tys. zł
Straż Graniczna dostanie auto Sławomira Nowaka warte ok. 400 tys. zł
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Na podstawie tzw. ustawy covidowej Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekaże Straży Granicznej warte ok. 400 tysięcy złotych auto, zabezpieczone w śledztwie przeciwko podejrzanemu o korupcję Sławomirowi Nowakowi. Range Rover Velar mógł być – według prokuratury – zakupiony z pieniędzy pochodzących z łapówek.

"Postanowieniem z dnia 30 września 2021 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekazała nieodpłatnie Komendantowi Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Warszawie samochód marki Range Rover Velar, zabezpieczony w śledztwie prowadzonym przeciwko Sławomirowi N. podejrzanemu o żądanie oraz przyjmowanie wielomilionowych korzyści majątkowych" – przekazała we wtorek Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Samochód zostanie fizycznie przekazany SG po uprawomocnieniu się postawienia, na które stronom postępowania przysługuje zażalenie.

Prok. Skrzyniarz przypomniała, że przekazanie auta możliwe jest w oparciu o znowelizowane przepisy tzw. ustawy covidowej, która pozwala w stanie zagrożenia epidemicznego przekazać przedmioty zabezpieczone w śledztwach instytucjom, które walczą z pandemią.

Wartość przekazanego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie samochodu to około 400 tysięcy złotych, został on ujawniony 20 lipca ub.r. podczas dokonanych przez CBA zatrzymań, w tym m.in. Sławomira Nowaka. Oddany Straży Granicznej Range Rover jest pojazdem luksusowym, ma napęd na cztery koła, systemy wspomagające i silnik o mocy 300 koni mechanicznych. Auto zostało wyprodukowane w 2018 r.

Formalnie jego właścicielem jest współpodejrzany w śledztwie przeciwko Nowakowi trójmiejski biznesmen i przyjaciel byłego ministra transportu – Jacek P. Mężczyzna twierdził, że kupił pojazd na prośbę Nowaka, za pieniądze pochodzące z łapówek i to Nowak miał go użytkować. Również u niego w domu znaleziono skrytki, w których ukryta była, w różnych walutach, równowartość około 4 mln zł, uznanych za pochodzące z przestępstw korupcyjnych, zarzucanych Nowakowi.

W prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwie Nowak usłyszał dotychczas 17 zarzutów, w tym zarzut założenia zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Warszawie, Gdańsku i na Ukrainie oraz kierowanie tą grupą, przyjęcia kilkumilionowych korzyści majątkowych oraz płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji szefa Ukravtodoru, żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w latach 2012-2013 w zamian za stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, prania brudnych pieniędzy, płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w rządzie Donalda Tuska. Nowak w areszcie przebywał od lipca 2020 r. do 12 kwietnia 2021 r.

W sierpniu br. Sąd Apelacyjny w Warszawie w środę ostatecznie uchylił decyzję o zastosowaniu wobec Sławomira Nowaka aresztu tymczasowego. Utrzymane w mocy zostały tylko wolnościowe środki zapobiegawcze, tj. zakaz opuszczania kraju, dozór policji i poręczenie majątkowe w kwocie 1 mln zł. (PAP)

Autorka: Hanna Dobrowolska

hd/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (31)

dodaj komentarz
h-u-s-a-r
A kiedy wreszcie dostanie caly majatek DONALDA ?
marszalek2020
To trochę tak, jakbyś chciał znaleźć majątek Putina :)
ozz198
A jakiś wyrok zapadł, czy skończyło się na pluciu jadem przez 6 lat i żadnych dowodów na Donalda?
marszalek2020 odpowiada ozz198
To może powiedzieć tylko ktoś kto zaliczył 6 lat oglądania TVN-u :)
killgore odpowiada marszalek2020
Paski prawdy z wolskiej TVPiS mówiły, jak jest :)))
marszalek2020
Całkiem rozsądnie. Auto zamiast stać na parkingu przez 10 lat zanim sprawa się skończy może przydać się ludziom którzy tymi łapówkami byli okradzeni.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
marszalek2020
Jak sypnie kolegów tak, żeby nie wyszło na to że sypie, to go może uniewinnią :)
langdon25
Przekażcie pałace Obajtka dla domów dziecka !
bgiem
Straż Graniczna powinna od Państwa PiS dostać jeszcze te dwie wieże z rozbiórki elektrowni w Ostrołęce.

Powiązane: Kłopoty Sławomira Nowaka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki