REKLAMA

PKN Orlen zapowiada nową strategię i wyższe dywidendy

2020-11-30 11:06, akt.2020-11-30 17:51
publikacja
2020-11-30 11:06
aktualizacja
2020-11-30 17:51
fot. Karolis Kavolelis / Shutterstock

Strategia PKN Orlen do 2030 roku zakłada wypłatę dywidendy na poziomie minimum 3,50 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie. Strategia zakłada też, że nakłady inwestycyjne w latach 2020-2030 wyniosą ok. 140 mld zł

PKN Orlen założył w strategii, że do 2030 roku wydatki na dywidendy i pokrycie kosztów podatkowych wyniosą łącznie około 40 mld zł. Jeżeli rok w rok dywidenda będzie się utrzymywała na poziomie wyższym niż 3,5 zł na akcje (1,5 mld zł), to będą to rekordowe dla Orlenu dywidendy. Choć warto pamiętać, że karty tutaj rozdaje Skarb Państwa i 2020 rok udowodnił, że to przede wszystkim do interesu rządowego dopasowywana jest dywidenda.

Ze słów przedstawicieli Orlenu wynika, że może się to zmienić, jeśli dojdzie do przejęcia PGNiG w formie bezgotówkowej, poprzez zamianę aktywów PGNiG na akcje Orlenu.

Dodali też, że po finalizacji przejęcia PGNiG strategia PKN Orlen do 2030 roku zostanie zaktualizowana tak, żeby uwzględniała efekty włączenia do grupy kapitałowej gazowego koncernu. Obecnie strategia uwzględnia przejęcia Energi i Grupy Lotos, ale nie PGNiG, gdyż negocjacje na temat tej ostatniej transakcji "są jeszcze na bardzo wczesnym etapie".

Po ogłoszeniu strategii w poniedziałek przed godziną 11.00 akcje Orlenu, które chwilę wcześniej spadały nawet 4 proc., zaczęły szybko odrabiać straty i zwyżkowały w pewnym momencie ponad 7 proc. Na zamknięciu sesji za jedną akcję płockiego koncernu płacono 55,34 zł, po zwyżce o 3,40 proc.

/ Bankier.pl

Spółka w strategii zakłada wzrost EBITDA grupy do 2030 r. do poziomu ok. 26 mld zł. Jak podano, planowany, skumulowany wynik operacyjny EBITDA LIFO w latach 2020-2030 wyniesie ok. 195 mld zł. Spółka zakłada dwucyfrowy wskaźnik ROCE grupy począwszy od roku 2025.

Strategia zakłada stabilizację EBITDY poprzez wzrost udziałów segmentów petrochemia i energetyka w generowanym wyniku, dalszą dywersyfikację źródeł generowania wyniku operacyjnego oraz większą odporność EBITDA na warunki makro.

Strategia Orlenu zakłada, że do 2030 roku EBITDA segmentu rafineryjnego zwiększy się o 4 mld zł (z 2,8 mld zł w 2019 roku do około 7 mld zł), w petrochemii o 5 mld zł (z 2,3 mld zł do około 7 mld zł), energetyce o 5 mld zł (z 1,6 do około 7 mld zł), w detalu o 2 mld zł (z 3,1 do około 5 mld zł), a w wydobyciu o 1 mld zł (z 0,2 mld zł do około 1 mld zł na koniec 2030 roku).

PKN Orlen zaznacza, że 4 mld zł wyniku EBITDA dodadzą akwizycje Energi i potencjalnie Grupy Lotos. Strategia nie uwzględnia potencjalnego przejęcia PGNiG. Wzrost strategiczny ma dodać 13 mld zł do wyniku EBITDA na koniec 2030 roku.

Miliardy na inwestycje

Oprócz dywidend pieniądze mają trafić też na inwestycje. Nakłady inwestycyjne w latach 2020-2030 wyniosą ok. 140 mld zł. Jak podał Orlen, elementem strategii spółki są inwestycje w obszary zrównoważonego rozwoju do 2030 roku w wysokości 30 mld zł, w tym ponad 25 mld zł w projekty obniżające emisje CO2.

Celem tych inwestycji jest: dekarbonizacja i poprawa efektywności energetycznej, rozwój energetyki odnawialnej, rozbudowa mocy w biopaliwach i biomateriałach, rozwój w obszarze recyklingu, budowa pozycji w paliwach alternatywnych: elektromobilność, wodór, CNG/LNG.

Wydatków można się spodziewać nie tylko w rozwoju organicznym. Jedno to zapowiedziane konsolidacje w sektorze paliwowym, Orlen chce przejmować także w innych obszarach. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu" zapytany o przejęcie "Ruchu" wyjaśnił, że bardzo mocno rozwijany jest detal w Orlenie. "To jest część biznesu, która amortyzuje niekorzystne otoczenie makroekonomiczne i generuje znaczące zyski. Sprzedaż pozapaliwowa ma potencjał do dynamicznego wzrostu, dlatego inwestujemy w jej rozwój, ale też promocję naszych produktów i marek. Z tym wszystkim koncern chce wyjść poza stację" - wyjaśnił Obajtek.

"Ruch nie jest ostatnim elementem naszej detalicznej układanki. Warto pamiętać, że ta działalność jest bardzo zyskowna i daje nam dużo dodatkowych opcji w przyszłości" - podkreślił prezes PKN Orlen.

Orlen będzie tworzył nowe formaty sklepów

"Chcemy mocno wchodzić w bezobsługowe punkty odbioru paczek, zakładam, że w ciągu półtora roku jesteśmy w stanie to zrobić" - poinformował prezes Obajtek podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Prezes zapowiedział, że szczegóły dotyczące nowego formatu sklepów na bazie majątku przejętego niedawno Ruchu PKN Orlen przedstawi około 10 grudnia.

Ruch ma obecnie 1300 punktów. Prezes szacuje, że ma potencjał do ich wzrostu do 1500 w 2021 roku.

"Chcemy przedstawić nowe formaty sklepów, chcemy, by docelowo było ich 1500 w miejscach, gdzie znajdują się punkty Ruchu. Będziemy tam oferować oprócz prasy również produkty znane z naszych stacji paliw, a także małą gastronomię" - powiedział Obajtek.

Spółka chce wejść w bezobsługowe punkty odbioru paczek.

"Zakładamy, że w 2021 i 2022 roku będziemy mieli ponad 2000 bezobsługowych punktów odbioru paczek. Będą one instalowane we współpracy z partnerem przy nowych sklepach Ruchu i przy naszych stacjach paliw" - powiedział Obajtek.

"Obecne punkty obsługowe odbioru paczek na stacjach paliw pozostaną, więc łącznie mielibyśmy około 3000 punktów" - dodał.

Przejęcia w drodze

PKN Orlen najpóźniej w pierwszym kwartale 2021 roku przekaże Komisji Europejskiej wstępny wniosek w sprawie przejęcia PGNiGk. "Pominęliśmy w strategii zbilansowanie się z PGNiG, ale jesteśmy bardzo mocno zdeterminowani, by to połączenie przeprowadzić, podobnie jak w przypadku Lotosu" - powiedział w poniedziałek prezes Orlenu Daniel Obajtek.

PKN Orlen chce dokonać wstępnej oceny partnerów przy transakcji przejęcia Grupy Lotos i sprzedaży części jej aktywów do końca pierwszego kwartału 2021 roku. "Na koniec pierwszego kwartału będziemy po wstępnej ocenie partnerów" - powiedział podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami prezes PKN Orlen. "Tak, jak już wielokrotnie mówiliśmy - rozmawiamy z wieloma podmiotami z Europy oraz spoza Europy" - dodał.

Przepływy wsparte długiem

PKN Orlen szacuje, że w sumie zapotrzebowanie grupy kapitałowej Orlen na środki pieniężne do 2030 roku wynikające z założeń strategicznych, wyniesie łącznie ok. 205 mld zł. Środki pieniężne mają być przeznaczone w następujący sposób:

• ok. 140 mld zł na wydatki inwestycyjne;

• ok. 40 mld zł na wypłatę dywidendy i pokrycie kosztów podatkowych;

• ok. 25 mld zł na pozostałe wydatki

Możliwości finansowe grupa Orlen do 2030 szacuje na ok. 275 mld zł, w tym ok. 195 mld zł przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej do 2030 roku, około 50 mld zł w ramach dodatkowej przestrzeni dłużnej w perspektywie roku 2030, przy zachowaniu wskaźnika dług netto / EBITDA na poziomie nie wyższym niż 2,0 - 2,5x, a około 30 mld zł dzięki dostępnym alternatywnym sposobom finansowania takimi jak m.in. project finance bez regresu, finansowanie unijne, współfinansowanie wybranych projektów z partnerami zewnętrznymi oraz obligacje hybrydowe.

Zielone inwestycje

Ze 140 mld zł inwestycji ok. 30 mld to zrównoważony rozwój. Inne założenia to m.in. 2,5 GW mocy OZE w 2030 r., planowa redukcja emisji CO2 w segmencie rafineryjnym i petrochemicznym na obecnych aktywach o 20 proc. oraz o 33 proc. emisji jednostkowej z energetyki. Do 2050 r. zakłada się osiągnięcie neutralności emisyjnej.

"Inwestycje bezpośrednio wpisujące się w cel neutralności emisyjnej będą współfinasowane m.in. poprzez obligacje zrównoważonego rozwoju i zielone obligacje emitowane na europejskim rynku kapitałowym" - dodano.

PAP Biznes/AT

Źródło:Bankier24
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
gordon-gekko
Ja dziekuje bardzo za "paczkę w Ruchu" dziś po pracy pędzę próbuje odebrać a o 16:40 dawno wszystko zamknięte, trzeba chyba urlop brać z tej okazji. PRL bis!!!
margarethagar
czyli do kiosku ruchu zostanie wstawiony grill z paróweczkami z koni ze stadniny w Janowie i automat z kawą, a obok stanie paczkomat.

Taka mniejsza Żabka, tylko z gorszą ofertą.

Pytacie z czego ta dywidenda będzie?
W końcu na pewno zacznie się zwracać inwestycja w F1.
djnsd
nie tankuje tam. BMW na tej ich verva to słabo leci w porównniu do 98 z BP.
matterk
Jak PKN wypłaci w roku 2030 dywidendę to kupię ich akcję :)
specjalnie_zarejestrowany2
Drżyjcie kierowcy
aleks__
A z czego zbudują ten szpital? no i w kolejce czeka lotnisko i kilka innych "super dochodowych "projektów i przejęć.
meryt
aleks__ "A z czego zbudują ten szpital?"

Za budowę zwraca Skarb Państwa :)
grab
Wiara w Orlen to jak wiara w naszego premiera!
bogdant
Jak cały czas korzystam z "Orlen w portfelu" to jednak troche dziwna ta strategia - podnoszenie dywidendy i duze inwestycje, znaczy dywidenda na kredyt? Czy to taki plan wspierania alior banku?
darius19
zgadzam sie z ponizszymi komentarzami - ORLEN to samograj. Prawie monopolista. Mieszanie polityki do biznesu nie wychodzi na dobre.... ale, to samograj...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki