REKLAMA

PKN Orlen wypłaci dywidendę za '19 w wysokości 1 zł na akcję

2020-06-05 12:14
publikacja
2020-06-05 12:14

Walne zgromadzenie akcjonariuszy zatwierdziło wypłatę dywidendy w wysokości 1 zł na akcję. Przypomnijmy, to okrojona propozycja, Skarb Państwa na całej operacji jednak swoje zarobił.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Zgodnie z podjętą przez akcjonariuszy płockiego koncernu decyzją, z zysku spółki za 2019 r. w wysokości 4,81 mld zł na dywidendę przeznaczona została kwota 427,7 mln zł, co oznacza 1 zł na jedną akcję, a pozostała część w wysokości 4,39 mld zł przekazana została na kapitał zapasowy spółki. Dniem dywidendy będzie 14 lipca 2020 r., natomiast 28 lipca 2020 r. dniem jej wypłaty.

Decyzja ZWZ płockiego koncernu w sprawie podziału zysku netto potwierdziła propozycję zarządu, który również rekomendował wspomniane 1 zł dywidendy na akcję. Warto jednak dodać, że wcześniej była mowa o 3 zł, propozycję jednak ścięto na początku majaTuż przed cięciem Orlen dopiął m.in. przejęcie Energi. Za 2,8 mld zł spółka nabyła 80 proc. akcji energetycznej firmy. Dodatkowo mimo krachu na giełdzie Orlen podwyższył cenę w wezwaniu na Energę z pierwotnych 7 zł na 8,35 zł, mimo iż zarząd Energi twierdził, że 7 zł jest jak najbardziej ceną zadowalającą.

Skarb Państwa swoje zgarnął

W kontakście Energi ciekawy jest także fakt, że głównym beneficjentem przejęcia spółki przez Orlen jest Skarb Państwa, który zainkasował przy okazji operacji zainkasował 1,78 mld zł. Skarb Państwa wcześniej 51,52 proc. udziału w kapitale zakładowym Energi, ale dające 64,09 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu.

To także Skarb Państwa jest głównym akcjoanriuszem Orlenu, posiada 27,5 proc. akcji spółki. Skarb Państwa na podniesieniu ceny w wezwaniu na Energę zyskał ok. 0,29 mld zł. Z kolei na cięciu dywidendy przez Orlen stracił ok. 0,23 mld zł. Prosty rachunek wskazuje, że Skarb Państwa, jako podmiot kontrolujący Orlen, niższą dywidendę z Orlenu zrekompensował sobie w pełni wyższą ceną z wezwania na Energę. Tego samego niestety nie można powiedzieć o innych akcjonariuszach Orlenu, którzy z dywidendy otrzymają o 2/3 pieniędzy mniej, niż było obiecywane w marcu.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (7)

dodaj komentarz
onlyv8engine
to 300 lub 500% marży na płynie 70% było za mało, a drogie , najdroższe tankowanie też nie daje kasy? a może towarzysze partyjni budżetu potrzebują? skandal zastanawia mnie kto jeszcze trzyma te papiery, to jest kpina z akcjonariuszy
_boss_
Lentex tyle płaci dywidendy co Orlen całe okragłe 1 zł
gordon-gekko
Ja już zamieniłem w portfelu Orlen na BP.
meryt
4 sesje i 10% na korzyść PKN :)

https://stooq.pl/q/?s=pkn:bp.uk&c=1y&t=c&a=lg&b=1
pimpek01
Barany za 427 mln powinien przejąć resztę Bogdanki
jkl777 odpowiada charles80
Zony Szumowskich chca zarobic.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki