Wszystko, co rodzic powinien wiedzieć o zasiłku opiekuńczym

Strajk nauczycieli? Epidemia odry czy szkarlatyny? Pożar? Jeśli niemal z dnia na dzień żłobek, klub dziecięcy, przedszkole czy szkoła zostaną zamknięte, rodzicom przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego. ZUS stawia jednak warunki.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych daje rodzicom możliwość płatnej opieki nad dzieckiem, jeśli nie mogą oni go oddać pod opiekę placówki oświatowej. Wynosi on 80 proc. wynagrodzenia. Nie jest on uzależniony od okresu ubezpieczenia rodzica.

Wniosek o opiekę może złożyć na opiekę nad własnym dzieckiem, dzieckiem współmałżonka i dzieckiem przysposobionym oraz w ramach rodziny zastępczej. Można z niego skorzystać, gdy nie ma innych członków rodziny, które mogłyby spędzić ten czas z maluchem (nie dotyczy to opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat).

W takiej sytuacji bada się przede wszystkim fakt, czy została ona zamknięta planowo, czy niespodziewanie. Oznacza to, że w przypadku zapowiadanego od miesięcy remontu nie będzie można skorzystać z zasiłku. Zamknięcie placówki musi być nieprzewidziane, a więc rodzice dowiedzieli się o tym fakcie nie wcześniej niż 7 dni.

Zasiłek opiekuńczy można otrzymać nie tylko będąc zatrudnionym na umowę o pracę, lecz także na umowę zlecenie czy prowadząc własną działalność gospodarczą. W przypadku opłacania składek chorobowych dobrowolnie, warunkiem jest robienie tego w terminie.

Zasiłek opiekuńczy różni się w zależności od wieku dziecka:

Dziecko uczęszcza do żłobka/przedszkola

Dziecko do lat 8 (nie obchodziło 8. urodzin) uczęszcza do szkoły

Dziecko od lat 8 uczęszcza do szkoły

Zasiłek opiekuńczy - jakie dokumenty i gdzie złożyć?

AW, KWS, ZUS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne