REKLAMA
WEBINAR

Stracone pokolenie

Łukasz Piechowiak2015-06-30 15:10główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2015-06-30 15:10

Wg Eurostatu bezrobocie w Polsce wynosi już 7,8%. To znacznie mniej od średniej unijnej, która wynosi 9,6%. Wyższe bezrobocie niż w Polsce jest m.in. w Irlandii, Francji i Portugalii. Największym problemem wciąż pozostaje bezrobocie młodych.

Stracone pokolenie
Stracone pokolenie
fot. thinkstock / / Bankier.pl

(Materiały dla mediów)

Sytuacja na rynku pracy w 2015 roku uległa poprawie. W całej Unii Europejskiej od maja 2014 roku liczba bezrobotnych spadła o 1,5 mln osób. W samej strefie euro spadła ona o 939 tys. osób.

Kraj Stopa bezrobocia w maju 2015 roku Stopa bezrobocia wśród młodych w maju 2015 roku
Grecja* 25,6% 49,7%
Hiszpania 22,5% 49,3%
Cypr* 16% 34,7%
Chorwacja 15,8% 43,6%
Portugalia* 13,2% 33,3%
Włochy 12,4% 41,5%
Słowacja 11,8% 25,9%
Francja 10,3% 23,7%
Łotwa* 9,9% 15,7%
Irlandia 9,8% 20,2%
Bułgaria 9,7% 19,7%
Finlandia 9,4% 23%
Słowenia* 9,2% 17%
Belgia 8,6% 19,9%
Litwa 8,2% 16,1%
Polska 7,8% 21,1%
Szwecja 7,7% 21%
Rumunia* 7,1% 23,3%
Węgry* 7,1% 18,7%
Holandia 6,9% 11,1%
Estonia 6,7% 11,3%
Dania 6,2% 10%
Austria 6,0% 10,1%
Czechy 5,9% 14,8%
Luksemburg 5,7% 19,5%
Malta 5,6% 18,7%
Wielka Brytania* 5,4% 15,7%
Niemcy 4,7% 7,1%
UE28 9,6% 20,6%
EA19 11,1% 22,1%

*ostatnio dostępne dane o bezrobociu młodych

Źródło: Eurostat, opracowanie Bankier.pl.

Chociaż stopa bezrobocia w stosunku do kwietnia nie zmieniła się, to mimo wszystko sytuacja na europejskim rynku pracy poprawia się. Niestety, wciąż palącym problemem jest wysoka stopa bezrobocia wśród młodych - zwłaszcza na południu Europy.

W Grecji, Włoszech i Hiszpanii (oficjalna stopa bezrobocia wśród młodych w tych krajach przekracza 40%) już otwarcie mówi się o tzw. straconym pokoleniu młodych, którzy latami poszukują pracy. Od wybuchu kryzysu minęło już 7 lat. Część młodych z pokolenia obecnych 20-latków zwyczajnie nie pamięta czasów, gdy na rynku pracy było lepiej, a ukończenie dobrej szkoły dawało sporą szansę na znalezienie dobrej pracy.

Żyją z tego co dadzą im rodzice, którzy bardzo często mają dobre pensje. Szczególnie wyraźnie problem ten zarysowuje się we Włoszech, gdzie dorosłe, często trzydziestoletnie "dzieci" żyją z tego, co wypłacają im rodzice zarabiający po 5 tysięcy euro miesięcznie.

Młodych stać na nic nie robienie i wieczne poszukiwanie zatrudnienia. Spory odsetek nie chce obniżyć swoich wymagań płacowych. Wielu kończy jako "wieczni bezrobotni" lub w ostateczności decydują się na podróże po Europie - przykładowo sporo Włochów i Hiszpanów przyjeżdża do pracy do Polski. Zarobki tutaj są dużo niższe niż w ich krajach, ale pobyt nad Wisłą traktują jako "przygodę", a pracę jako element wakacji.

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~Tomuś
Nie ma pracy w Polsce. Trzeba otworzyć własną działalność i pracować od wczesnego rana do późnego wieczora na swój chleb. Gdzie są te wasze "prace"? Nikt nie zatrudnia nikogo w tych czasach. Nikt nie da ci etat w Polsce, musisz sam go wytworzyć. Tu nie jest Anglia czy Stany, gdzie jest rynek pracy i rynek nieruchomości.Nie ma pracy w Polsce. Trzeba otworzyć własną działalność i pracować od wczesnego rana do późnego wieczora na swój chleb. Gdzie są te wasze "prace"? Nikt nie zatrudnia nikogo w tych czasach. Nikt nie da ci etat w Polsce, musisz sam go wytworzyć. Tu nie jest Anglia czy Stany, gdzie jest rynek pracy i rynek nieruchomości. Dygresja, gdzie w Polsce jest rynek nieruchomości? Na rynku są tańsze i droższe oferty. Tutaj na kieleckim rynku widzę tylko wszystko za 4.000-5.000 zł. Nie ma nic tańszego.. Nie ma rynku w Polsce. 33% zatrudnionych pracowników z twojej wsi pracuje w jakimś urzędzie... to są fakty, ja nie pierdolę.. I zwiększają zatrudnienie w bankach i urzędach... Ja nie znajdę nic niestety..
~PATRYJOTA
to mlode pokolenie jest straconym i zdegenerowanym pokoleniem...jest pokoleniem co chce wszystko miec za darmo i od zaraz a nie potrafia sami wlasnymi silami i praca osiagnac sa egoistycznym i pokoleniem chorym na chorobe o nazwie konsumpcja i w wiekszosci zyja na kosztach starszego pokolenie czyli swoich rodzicow i dziadkow...to mlode pokolenie jest straconym i zdegenerowanym pokoleniem...jest pokoleniem co chce wszystko miec za darmo i od zaraz a nie potrafia sami wlasnymi silami i praca osiagnac sa egoistycznym i pokoleniem chorym na chorobe o nazwie konsumpcja i w wiekszosci zyja na kosztach starszego pokolenie czyli swoich rodzicow i dziadkow...
mlode pokolenie to dno...
~alez
Mnie dziwi że w polsce starsi ludzie z wysokimi emeryturami dorabiają na lukratywnych stanowiskach.W takiej np. Hiszpanii jest to zabronione !
~dasdasdasd
Bardzo dobrze że dorabiają, im więcej osób w społeczeństwie pracuje tym lepiej ponieważ koszt utrzymania państwa rozkłada się na większą liczbę ludzi i staje się mniej uciążliwy. W Szwajcarii pracuje 79% ludności w wieku produkcyjnym w Polsce 60% a w Grecji zaledwie 50%. Problem stanowią przywileje emerytalne które są jedną z przyczyn Bardzo dobrze że dorabiają, im więcej osób w społeczeństwie pracuje tym lepiej ponieważ koszt utrzymania państwa rozkłada się na większą liczbę ludzi i staje się mniej uciążliwy. W Szwajcarii pracuje 79% ludności w wieku produkcyjnym w Polsce 60% a w Grecji zaledwie 50%. Problem stanowią przywileje emerytalne które są jedną z przyczyn dlaczego w Polsce opodatkowanie prace wynosi blisko 40%. Mamy 160 tys. emerytów poniżej 55 roku życia, z tego 4 tys poniżej 40 roku życia. Średni wiek przechodzenia na emeryturę w Polsce wynosi 60 lat, a emerytury powyżej 4,5 tys. zł ma ponad 347 tys. emerytów.
~seth
o co chodzi z tym całym bezrobociem?

Starszym się wydłuża wiek emerytalny więc zostają na rynku pracy więc nie ma jej dla młodych, dlaczego nie można starszych wypuścić na emerytury, żeby młodzi mogli zająć ich miejsca i pracować na ich emerytury?
~Dżejms
Dlatego że tu chodzi o to żeby nie wypłacać tych emerytur a jeśli już dożyjesz to jak najkrócej. I chodzi o to aby wyjechali z kraju ci ciut bardziej rozgarnięci to reszta zagłosuje na PSL,LSD i PO. Czy to tak trudno pojąć?
~erazm odpowiada ~Dżejms
@ dzejms : a na cuchnącą uryną sekte pisuar nie zagłosują ?
~Dżejms
Socjalizm. Urzędnicy. Wysokie podatki. Przeregulowanie. Promocja patologi i konsumpcjonizmu. Jak o czymś zapomniałem to dopiszcie.
...no tak - najważniejsze - pieniądz bez pokrycia i złodziejstwo inflacyjne...
~młodyfin
Wniosek nasuwa się jeden.. stare dziady zabierają pracę młodym
~JOIT
Ty już może więcej nie wnioskuj.

Powiązane: Włochy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki