MRPiPS: stopa bezrobocia w maju wzrosła

2020-06-05 13:00
publikacja
2020-06-05 13:00

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu maja 6 proc. i w porównaniu do kwietnia br. wzrosła o 0,2 pkt proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Bez pracy w końcu maja br. było 1 mln 11,7 tys. osób.

/ fot. Jerzy Dudek / FORUM

Jak wynika z szacunków resortu rodziny stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu maja 6 proc. i w porównaniu do kwietnia br. wzrosła o 0,2 pkt proc. To mniejszy wzrost niż w kwietniu – wówczas stopa bezrobocia wzrosła do 5,8 proc. z 5,4 proc. w marcu.

"Maj cechował dotąd zawsze sezonowy spadek bezrobocia. Światowa pandemia koronawirusa ma jednak wpływ na niemal wszystkie dziedziny życia społecznego, gospodarczego – również na wzrost bezrobocia. Mimo to sytuacja w Polsce jest dzisiaj stosunkowo stabilna, nie obserwujemy gwałtownych wzrostów w tym obszarze. Bez wątpienia mają w tym udział nasze pakiety wsparcia dla przedsiębiorców składające się na tarczę antykryzysową i tarczę finansową, które realnie chronią miejsca pracy" – ocenia szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

W porównaniu z końcem maja 2019 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu maja 2020 r. zwiększyła się o 0,6 pkt proc.

Liczba bezrobotnych w końcu maja br. wyniosła 1 mln 11,7 tys. osób i w porównaniu do końca kwietnia wzrosła o ok. 46 tys. osób, czyli o 4,8 proc.

Z danych zawartych w systemie analityczno-raportowym CeSAR wynika, że chociaż łącznie w maju br. w urzędach pracy zarejestrowało się ok. 104 tys. bezrobotnych, to w tym samym czasie wyrejestrowało się ok. 58 tys. osób.

"Liczba osób, które zostały wyrejestrowane z urzędów pracy w związku z rozpoczęciem pracy lub własnej działalności gospodarczej, podjęciem pracy subsydiowanej oraz skierowaniem na staż lub szkolenie wyniosła 45,9 tys. i była wyższa w porównaniu z kwietniem br. o 13,6 tys. osób, czyli 42 proc. To dobra wiadomość" – wskazuje minister Marlena Maląg.

W maju pracodawcy zgłosili więcej ofert pracy niż w kwietniu

"Wzrost liczby ofert w maju br. miał miejsce we wszystkich województwach. W obecnej sytuacji na rynku pracy jest to niewątpliwie optymistyczny prognostyk na przyszłość. Dodatkowo, mimo panującej epidemii są branże, w których brakuje rąk do pracy i firmy, które prowadzą rekrutacje" – zaznacza minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Najnowsze dane z rejestru CEIDG z początku czerwca br. pokazują, że mamy obecnie 2,48 mln aktywnych działalności gospodarczych. To o ok. 2 tys. więcej niż 11 marca br., czyli w dniu ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego związanego z COVID-19. Aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy również od tego z początku 2020 r., kiedy własną działalność gospodarczą prowadziło 2,46 mln firm.

"To bardzo dobre wieści, które pokazują, że polscy przedsiębiorcy odnajdują się w nowej rzeczywistości, a nasza gospodarka zaczyna stopniowo wychodzić na prostą" – komentuje minister Maląg.

Resort zwraca uwagę, że także najnowsze kwietniowe dane Eurostatu pokazują stabilną sytuację na rynku pracy w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 2,9 proc., tyle samo co w marcu i był to po Czechach (2,1 proc.) drugi najlepszy wynik wśród krajów Unii Europejskiej. W tym czasie średnia stopa bezrobocia dla krajów unijnych wzrosła z 6,4 proc. w marcu do 6,6 proc. w kwietniu.

autorka: Olga Zakolska

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
bha
A kiedy tu było na rynku zatrudnienia dobrze ,pewnie i godziwie dla większości % ... oprócz statystyk ???.
magic_zone
Ci co jeszcze miesiąc temu czy dwa zgłaszali chęć zwolnień właśnie wycofują się z tych zapowiedzi rakiem. Demografia w Polsce robi swoje, Ukraicy wyjechali i zaczyna wyglądać na to że nie będzie miał kto pracować, a ta firma która zwolni teraz pracowników to zostanie z palcem w d... jak sytuacja zacznie się normować Ci co jeszcze miesiąc temu czy dwa zgłaszali chęć zwolnień właśnie wycofują się z tych zapowiedzi rakiem. Demografia w Polsce robi swoje, Ukraicy wyjechali i zaczyna wyglądać na to że nie będzie miał kto pracować, a ta firma która zwolni teraz pracowników to zostanie z palcem w d... jak sytuacja zacznie się normować a szczególnie jak epidemia minie. Najzwyczajniej wtedy zabraknie jej rąk do pracy. No i dobrze, ci co teraz zwlaniają, to powinni być skazani na publiczną infamię. Powinno być wiadomo która firma zwolniła dużą liczbę pracowników i w przyszłości żaden szanujący się pracownik powinien ją olewać i nigd nie pójść do pracy dla takiej szmatławej firmy.
marxs
koniec roku to 20-30% bezrobocie rejestrowane bo realnie takie już jest obecnie i nic tu nie poradzą twoje proPISowskie wypociny
meryt odpowiada marxs
Najbliższy Nory Rok przypada 10-12 września.
jes
To dopiero początek. Jeszcze zatrudnieni z wypowiedzeniami się nie rejestrowali. Po drugie wiele zakładów zgłosiło chęć grupowych zwolnień i tych zobaczymy dopiero za miesiąc, dwa.
Ale dzięki tarczy 4.0 będą im mogli skrócić czas wypowiedzenia - tak PiS pomaga pracownikom.
grzegorzkubik
To nie jest tak źle. Jeszcze być może w czerwcu trochę wzrośnie i znów zacznie spadać bo mamy tu sporo inwestycji.
petrolnuts
No raczej dojdą wszyscy ci, którzy są obecnie na wypowiedzeniu. Więc chyba szczyt mamy przed sobą. Tak jak z covidem.
jes
W innych krajach spadła ale wg pisowców jest dobrze. Jaki masz jeszcze dzisiejszy przekaz z centrali?
grzegorzkubik odpowiada jes
Podjarałeś się spadkiem w USA. Tam jest obecnie 13,3% a u nas 6%. Widzisz różnicę?
pluto85md
Od 1 czerwca ma być dodatek solidarnościowy, także nie będzie rejestracji na bezrobotnego, bo wówczas dodatek się nie należy. Jeszcze zobaczycie jak zrobią bezrobotnych bez mydła.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki