REKLAMA

Stopa bezrobocia lekko w górę. "Wzrost w miesiącach zimowych jest naturalny"

2023-01-25 13:21
publikacja
2023-01-25 13:21

Nieznaczny wzrost bezrobocia w miesiącach zimowych jest naturalny, wiąże się przede wszystkim z zakończeniem prac sezonowych. Sytuacja na rynku pracy jest dobra – przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując dane GUS na temat bezrobocia.

Stopa bezrobocia lekko w górę. "Wzrost w miesiącach zimowych jest naturalny"
Stopa bezrobocia lekko w górę. "Wzrost w miesiącach zimowych jest naturalny"
fot. Kzenon / / Shutterstock

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że stopa bezrobocia w grudniu 2022 r. wyniosła 5,2 proc. wobec 5,1 proc. miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w grudniu 812,3 tys. w porównaniu z 800,2 tys. osób w listopadzie.

"Główny Urząd Statystyczny potwierdził nasze szacunki dotyczące poziomu bezrobocia w grudniu 2022 r. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,2 proc., czyli o 0,1 pkt. proc. więcej niż w miesiącu poprzednim. Nieznaczny wzrost bezrobocia w miesiącach zimowych jest naturalny, wiąże się przede wszystkim z zakończeniem prac sezonowych" – wskazała minister Marlena Maląg.

Zwróciła uwagę, że do tej pory stopa bezrobocia w grudniu nie była niższa niż 5,2 proc. "Taki sam wynik odnotowaliśmy tylko raz – w 2019 r." – zaznaczyła szefowa MRiPS.

Jak dodała, to "najlepiej pokazuje skuteczność działań rządu w obszarze rynku pracy". "Sytuacja na rynku pracy w Polsce jest dobra – nie zmieniła tego pandemia, nie zmieniło tego otwarcie rynku pracy na uciekających przed wojną obywateli Ukrainy" – podkreśliła minister.

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że na mocy uproszczonych procedur zatrudnienie w Polsce znalazło ponad 880 tys. obywateli Ukrainy.

"Mimo że mogą oni rejestrować się jako bezrobotni w urzędach pracy nie notujemy w związku z tym szczególnego wzrostu bezrobocia. Dzisiaj w rejestrach jako osoby bezrobotne figuruje ok. 15 tys. obywateli Ukrainy. To niewielki procent" – oceniła minister Maląg.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (8)

dodaj komentarz
bha
Cóż...Od lat mówienie o niskim bezrobociu na coraz bardziej niepewnym ,elastycznym do bólu rynku pracy zatrudniania, czasowym ,sezonowym, na niepełnych etatach,zleceniowo-śmieciowym, na niby dziełach,na wymuszanych wygodnych dla rynku i nie tylko samozatrudnieniach i coraz szerzej i szerzej w szaro-czarnych barwach pracy - to niestety Cóż...Od lat mówienie o niskim bezrobociu na coraz bardziej niepewnym ,elastycznym do bólu rynku pracy zatrudniania, czasowym ,sezonowym, na niepełnych etatach,zleceniowo-śmieciowym, na niby dziełach,na wymuszanych wygodnych dla rynku i nie tylko samozatrudnieniach i coraz szerzej i szerzej w szaro-czarnych barwach pracy - to niestety całkowite oderwanie od dawna rynku od coraz smutniejszej z każdym rokiem dla wielu,wielu,wielu etc. panującej rzeczywistości rynkowo zatrudnieniowej i pracy latami na nim.Niestety obłuda rynkowa sięga od lat coraz mocniej i mocniej Zenitu.
simonsoft8
pani miinister ostrzega że nic nie grozi, będzie tylko lepiej, co jest dobre
nepot_synekurzasty
jeśli bezrobocie takie niskie, to dlaczego pisowscy nepoci pazurami i zębami trzymają się synekur a peeselowscy już chcą się pozabijać o te, które być może przejmą na jesieni ?
zgadujzgadula
A to dopiero preludium...
grzegorzkubik
Przypominam. 700 tys. Ukraińców zyskało pracę od 24 lutego 2022.
zgadujzgadula
Jeżdżę po Polsce dużo i zawsze w trasie chodzę na basen i saunę. Okazuje się ze dominującym jeżykiem w saunach obecnie jest Ukraiński...
tomkooo odpowiada zgadujzgadula
na gdanskiej starowce to z polowa zwiedzajacych to po ukrainsku albo rusku gadala ;)
zgadujzgadula odpowiada tomkooo
Byłem świadkiem mega śmiesznej sytuacji ostatnio z synem. W Berlinie jest wieza telewizyjna z restauracja na górze która wszystkim tu obecnym polecam przepiękny widok i doznanie i tano wstęp ok 50 e za dwie osoby. Ale nie w tym rzecz. w kolejce stali stali Ukraińcy do sprawdzania biletów jak doszli do biletera i on poprosił o bilety Byłem świadkiem mega śmiesznej sytuacji ostatnio z synem. W Berlinie jest wieza telewizyjna z restauracja na górze która wszystkim tu obecnym polecam przepiękny widok i doznanie i tano wstęp ok 50 e za dwie osoby. Ale nie w tym rzecz. w kolejce stali stali Ukraińcy do sprawdzania biletów jak doszli do biletera i on poprosił o bilety a oni na to "We Ukrianie ':) ale nie wpuscil ich :)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki