Stopa bezrobocia bez zmian. Minister obiecuje miliardy

Stopa bezrobocia pod koniec lutego wyniosła 12 % - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. To powtórzenie wyniku z końca stycznia.

Dane ministerstwa pokazują, że stopa bezrobocia utrzymała się w lutym na niezmienionym poziomie wobec stycznia. Tym samym zakończony został trwający od listopada okres wzrostu stopy bezrobocia, w trakcie którego wskaźnik ten wzrósł z 11,3% do 12%.

Od 2000 r. stopa bezrobocia w lutym rosła dziesięciokrotnie, bez zmian pozostała trzykrotnie i spadła również trzykrotnie. Rok temu o tej porze stopa bezrobocia spadła o 0,1% i rozpoczęła trwający 9 miesięcy okres marszu w dół.

Stopa bezrobocia w Polsce (GUS/MPiPS)Jak informuje ministerstwo, Na koniec lutego w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 919,6 tys. osób. W porównaniu do lutego 2014 roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 336 tys. osób. To największy spadek od 7 lat.

- To już pewne, mamy długo oczekiwane ożywienie na rynku pracy. Polska gospodarka jeszcze nigdy od rozpoczęcia transformacji nie zatrudniała tylu osób, co obecnie. Po dobrych wynikach w ubiegłym roku, w nadchodzących miesiącach możemy się spodziewać dalszego spadku bezrobocia - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

- Na wsparcie osób szukających pracy zarezerwowaliśmy w tym roku 5,5 mld zł. To o blisko 0,5 mld więcej niż w ubiegłym roku. Dzięki nowemu wsparciu dla młodych, rodziców, opiekunów i osób 50+ oraz ożywieniu gospodarczemu jest szansa, że stopa bezrobocia w tym roku będzie jednocyfrowa – dodał.

Dane MPiPS przeważnie, choć nie zawsze, pokrywają się z tymi publikowanymi przez GUS. Na potwierdzenie danych o styczniowej kondycji polskiego rynku pracy musimy poczekać do drugiej połowy marca.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Bezrobotny

I co z tego jak nawet 1zł do mnie nie trafia . Zasiłku dla bezrobotnych nie ma . Nie wiem co oni z tymi pieniędzmi robią. Tyle niby dają a bezrobotni nie mają na życie i opłaty. To uważam że coś jest nie tak z drogą tego pieniądze skoro i tak nie trafia do ppotrzebujących bezrobotnych.

! Odpowiedz
0 1 ~wer

No to powstanie kolejna zielona wyspa PO.

! Odpowiedz
1 0 ~MacGawer

"Na wsparcie osób szukających pracy zarezerwowaliśmy w tym roku 5,5 mld zł." - z Księżyca te pieniądze nie spadły. Aby je zdobyć obciążono pracodawców i przez to pośrednio pracowników. Nie pamiętam ile mamy przedsiębiorstw, platników VAT jest ok. 10 mln. Czyli statystyczny vatowiec oddał rocznie ok. 500 zł by bezrobotnych "zaktywizować". Przepraszam, moj błąd - mamy deficyt budżetowy, więc nie oddał, a ODDA w przyszlości wraz z odsetkami. A na dziś Kamysz zaciągnął dług by było czym "aktywizować" ludzi co nie mają pracy bo... obciązenia fiskalne sa zbyt duże i lepiej robić na czarno lub w UK na zmywaku. Dzialajcie tak dalej rządowi geniusze, a za rok nawet 10 mld będzie zbyt mała kwotą by "aktywizować", bo po prostu nie będzie chętnych by zatrudniać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~go

Minister Kamysz tylko cały czas rozdaje miliardy. A Kopacz mówi że w kasie pustki i nie ma pieniędzy na podwyżki pensji. Coś tu nie jest tak.

! Odpowiedz
1 0 ~qwer

dla kolesi i na kampanie wyborcza pieniadze sa ;) dla kolesi kase sie da, a obietnice zostana obietnicami - masy glupich wyborcow lykna ;)

! Odpowiedz
1 0 ~john-from-usa odpowiada ~qwer

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~kopaczowa

zatrudnie 3 mln koordynatorek

! Odpowiedz
0 0 ~xyz

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 4 ~roger45

Ze smutkiem stwierdzam, ze UE jest w upadku. Dlaczego wylacznie poza Unia powstaja gigantyczne firmy przyszlosci, jak Google, Apple, Samsung, Xiaomi, FB, Booking, Tripadvisor, Uber itp. itp. ?
Po zebraniu kasy firmy te tworza nastepne technologie jak samochody bez kierowcow, badania na rakiem, statki kosmiczne.... Nic z tego w UE, a w PL tylko Lidle i Biedronki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~bulba

Żeby powstawały w tym kraju firmy jak wyżej, potrzebni są ludzie techniczni a nie księgowi czy bankierzy. Od najmłodszych lat, podstawówka czy gimnazjum, powinny być zajęcia z programowania, robotyki itp. A główny nacisk powinien być kładziony na przedmioty ścisłe matematyka, fizyka, chemia i biologię bo to jest wiedza która ma przyszłość. Ale w UE parę lat temu ktoś stwierdził że nich produkcją zajmą się Azjaci a my będziemy tylko konsumować. I dlatego wyginiemy - jak mamuty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil