REKLAMA

Stolica Apostolska ma ok. 50 mln euro deficytu z powodu pandemii

2021-02-19 14:28
publikacja
2021-02-19 14:28

Stolica Apostolska przewiduje w budżecie na 2021 rok prawie 50 milionów euro deficytu, na co poważny wpływ ma kryzys gospodarczy z powodu pandemii - ogłosił w piątek Watykan. Papież Franciszek zaaprobował budżet przedstawiony przez Sekretariat ds. Ekonomii.

Stolica Apostolska ma ok. 50 mln euro deficytu z powodu pandemii
Stolica Apostolska ma ok. 50 mln euro deficytu z powodu pandemii
fot. Banauke / / Shutterstock

W komunikacie opublikowanym przez Sekretariat, będący odpowiednikiem ministerstwa finansów, wyjaśniono, że planowane na ten rok wpływy Stolicy Apostolskiej to ponad 260 milionów euro, a wydatki - około 310 mln euro. Wysokość deficytu prognozowana jest na 49,7 mln euro.

Watykański urząd podkreślił, że po raz pierwszy, w celu zapewnienia jawności i przejrzystości transakcji Stolicy Apostolskiej, budżet na 2021 rok konsoliduje wpływy ze świętopietrza, czyli datków na działalność dobroczynną papieża, ze wszystkimi innymi funduszami dedykowanymi.

Wpływy do budżetu, jak zaznaczono, zmniejszyły się o 21 procent, czyli 48 mln euro, z powodu redukcji działalności handlowej i aktywności na rynku nieruchomości, a także wpłat.

W nocie znalazło się zapewnienie, że przedstawiony papieżowi do akceptacji budżet odzwierciedla znaczące wysiłki na rzecz ograniczenia kosztów i wydatków operacyjnych. Zarazem, podkreśla się, "zachowanie miejsc pracy pozostaje priorytetem dla Ojca Świętego w tych trudnych czasach".

Plan wydatków przewiduje, że 68 procent funduszy Stolicy Apostolskiej zostanie przeznaczonych na wspieranie aktywności apostolskiej, 17 procent na zarządzanie majątkiem, a 15 proc. na działalność administracyjną i pracę różnych służb.

sw/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jes
Już towarzysz premier ewangelista Matełusz leci z kolejną tarczą Tarcza+ (ale od krzyżyka a nie od plusa).
forfun
wielki posiadacz ziemski oraz potentat nieruchomości na minusie??? może jeszcze trzeba będzie coś dołożyć by nie zbiednieli

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki