Steam rezygnuje z bitcoina. "Wahania ceny i prowizje są zbyt wysokie"

Steam – największa platforma cyfrowej dystrybucji gier komputerowych, wycofała się z możliwości zapłaty za zakupy w jej sklepie bitcoinami. Wszystko przez gwałtowne wzrosty cen i wysokie prowizje od transakcji kryptowalutą.

(fot. YAYFoto/Steam / YAY Foto)

W nocy padł kolejny rekord kursu bitcoina – stawka wyniosła 14 255 dolarów, co w przeliczeniu na złotówki oznacza ok. 50 000 zł za sztukę. Zmienność cen waluty i rosnące koszty operowania nią zmusiły jedną z firm do zaniechania obrotu bitcoinem. Steam wyłączył takie transakcje wczoraj, 6 grudnia 2017 roku – czytamy na oficjalnym blogu Valve, właściciela serwisu.

- W ostatnich miesiącach zaobserwowaliśmy wzrost zmienności wartości bitcoina i znaczny wzrost opłat związanych z procesowaniem transakcji na jego platformie. Niestety Valve nie ma kontroli nad poziomem tych opłat, które znacznie podnoszą ceny gier w sklepie dla tych, którzy płacą bitcoinem – tłumaczy Valve w komunikacie. Jak przytacza, koszty transakcji skoczyły z 20 centów (w kwietniu 2016 roku, kiedy Steam umożliwił zapłatę bitcoinem) do 20 dolarów w ubiegłym tygodniu.

Serwis skarży się także na zbyt duży poziom wahań ceny kryptowaluty, co stwarza zbyt duże problemy przy takiej formie zapłaty za zakupy w sklepie. – To stwarza problemy dla tych, którzy kupują u nas gry, płacąc bitcoinem. Podczas płatności w serwisie Steam pobierana jest opłata za grę, powiększana o prowizję. Jako że cena bitcoina jest gwarantowana tylko przez krótki czas, transakcja może nie zdążyć dojść do skutku przed zmianą wartości – czytamy w dalszej części komunikatu.

Na tę chwilę serwis odcina się od kryptowaluty i nie widzi sensu w dalszym jej wspieraniu jako formy płatności. Nie wyklucza jednak, że w przyszłości, kiedy sytuacja się ustabilizuje, powróci do oferowania takiej formy regulowania płatności.

MG

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 1 londonern

Cztery podstawowe funkcje pieniadza:

– miernik wartości,
– środek cyrkulacji,
– środek akumulacji,
– środek płatniczy

Cechy pieniądza:

– trwałość,
– anonimowość,
– brak możliwości śledzenia zapłaty,
– łatwość zapłaty,
– brak potrzeby korzystania z instytucji pośredniczących,
– brak ograniczeń zarówno co do osoby płacącej, jak i co do osoby otrzymującej zapłatę.

I czegoz ten BTC nie spelnia? Plus nie mozna go podrobic, plus jest go ograniczona ilosc (jak zlota).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 silvio_gesell

Jego liczba nie odzwierciedla populacji, choć i tak robi to lepiej niż pieniądz fiducjarny, bo można bitcoiny bezpowrotnie zgubić.

! Odpowiedz
0 7 karbinadel

Z tego, co wymieniłeś bitcoin spełnia co najwyżej anonimowość - a i to nie jest pewne. Nie jest miernikiem wartości, bo sam zmienia wartość bardzo dynamicznie, funkcja płatnicza jest marginalna - i wciąż maleje. A "łatwość zapłaty" to już naprawdę dowcip

! Odpowiedz
2 24 janusz26904029

Czyli mamy walutę, która nie nadaje się do najprostszych zakupów.

! Odpowiedz
10 2 oko1

A jak wydadzą z jednego bitcoina resztę jeżeli chce jedną grę :-)

! Odpowiedz
9 55 karbinadel

Nic dziwnego. Bitcoin nie spełnia warunków, żeby można go było uznać za walutę: jest go zbyt mało, wahania kursu są ogromne, koszty transakcyjne również. Z modnej zabawki stał się narzędziem piramidalnej spekulacji, więc bajania o "walucie" można sobie już spokojnie odpuścić

! Odpowiedz
1 11 nostromo25

Sporo gier bym kupil za takiego bitcoina....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,36% 3,9255
2020-06-05 22:59:00
EUR/PLN -0,08% 4,4307
2020-06-05 22:59:00
EUR/USD -0,41% 1,1291
2020-06-05 22:59:00
CHF/PLN -0,41% 4,0767
2020-06-05 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil