REKLAMA
WAŻNE

Sprzedaż pozytywnie zaskoczyła

2015-04-20 14:05
publikacja
2015-04-20 14:05
fot. JanHetman / Thinkstock

Główny Urząd Statystyczny ponownie opublikował osobny raport o sprzedaży detalicznej. Odczyt okazał się o wiele lepszy od oczekiwań ekonomistów. Na wymowę danych duży wpływ ma utrzymująca się w Polsce deflacja.

Dane o sprzedaży detalicznej w Polsce były publikowane również wcześniej, jednak zazwyczaj dołączone były do biuletynu statystycznego, który najczęściej ukazywał się równolegle z informacją o wysokości stopy bezrobocia. Od początku tego roku GUS zdecydował, że będzie ujmował sprzedaż w osobnym raporcie.

Jak wynika z najnowszych informacji, w marcu tego roku sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła o 3% wobec spadku w lutym o 1,3%. Rynkowy konsensus zakładał w marcu wzrost o 1,5% r/r, więc możemy mówić o pozytywnej niespodziance. W stosunku do lutego  sprzedaż wzrosła natomiast o 17,4%.

Ze względu na utrzymującą się w Polsce już od 9 miesięcy deflację, warto zwrócić także uwagę na dane w cenach stałych. Tu widzimy wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym o 6,6% wobec wzrostu o 2,4% w lutym i o 3,3% rok temu. W porównaniu z lutym miał miejsce wzrost sprzedaży w cenach stałych aż o 17,1%.

(GUS)

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~endi
I znowu pozytywne dane - jak to przed wyborami ...
~sutener
cieplo sie zrobilo i dilerzy i dziwki wyszli na ulice
~analityk
Wpływy z VAT po trzech miesiącach :MINUS 2 MLD PLN (prognoza całoroczna:plus 20 mld z 177 na 197 mld pln). to jest efekt tego, że zamykane są małe sklepy (do 9 osób nie są ujęte w statystykach GUS i obroty się przenoszą do dużych sieci, te są ujęte w statystykach). A PO za tym wybory... a prezes jest powołany przez Tuska.
~Jarecki
Wzrost sprzedaży może być spowodowany również np. wzrostem szarej strefy (dlaczego - pytanie retoryczne). Dochodów uzyskanych w ten sposób nie trzymają na kontach lub w łatwych do namierzenia instrumentach finansowych, wydają je więc gotówką na zakupy ewentualnie lokują w skarpecie.
~Jarecki
Jak powiedział Mark Twain - "Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki".
~Andrzej_Podsiadło
gus średnią wynagrodzeń liczy z firm zatrudniających powyżej 9 osób. Ale w średnią nie wchodzą firmy mające zatrudnienie większe niż 9 osób zatrudniające na minimum, bo w momencie choroby któregoś z pracowników zarabia on mniej niż minimum i system gusowski tego nie przyjmuje. Nie da się wtedy wysłać deklaracji gus średnią wynagrodzeń liczy z firm zatrudniających powyżej 9 osób. Ale w średnią nie wchodzą firmy mające zatrudnienie większe niż 9 osób zatrudniające na minimum, bo w momencie choroby któregoś z pracowników zarabia on mniej niż minimum i system gusowski tego nie przyjmuje. Nie da się wtedy wysłać deklaracji sp-3 o wynagrodzeniach w firmie, tak jakby firma nie istniała
~Jarecki
Tą instytucję dobrze zapamiętałem. Kilka lat temu potrzebowałem od nich informacji, ile firm z konkretnym PKD (jednym lub dwoma, dokładnie już nie pamiętam) działa w moim mieście. Utrzymywane i opłacane z naszych podatków urzędasy GUS za informację, która pewnie dostępna jest po wyfiltrowaniu w komputerze w ciągu Tą instytucję dobrze zapamiętałem. Kilka lat temu potrzebowałem od nich informacji, ile firm z konkretnym PKD (jednym lub dwoma, dokładnie już nie pamiętam) działa w moim mieście. Utrzymywane i opłacane z naszych podatków urzędasy GUS za informację, która pewnie dostępna jest po wyfiltrowaniu w komputerze w ciągu pojedynczych sekund zaśpiewały mi 100 zł, a do odbioru było za kilka dni (oczywiście osobiście).
Co do danych z artykułu ... po drodze w tym roku mamy Wybory, więc nie spodziewam się żadnych niepokojących i negatywnych danych.
~maks
nie tą instytucję tylko tę instytucję "polski inteligencie"
~Jarecki odpowiada ~maks
Jak wyłożone jest w Poradni Słownika Języka Polskiego PWN:

"...W starannej polszczyźnie powinniśmy pisać i mówić „Weź tę książkę”. Tradycyjna forma tę bywa jednak zastępowana formą tą. Wynika to stąd, że wśród różnych określeń rzeczownika rodzaju żeńskiego tylko zaimek ta ma w bierniku
Jak wyłożone jest w Poradni Słownika Języka Polskiego PWN:

"...W starannej polszczyźnie powinniśmy pisać i mówić „Weź tę książkę”. Tradycyjna forma tę bywa jednak zastępowana formą tą. Wynika to stąd, że wśród różnych określeń rzeczownika rodzaju żeńskiego tylko zaimek ta ma w bierniku końcówkę -ę, podczas gdy inne określenia przyjmują końcówkę -ą: „Weź tę książkę”, ale: „Weź tamtą książkę”, „Weź pierwszą książkę”, „Weź ładną książkę”..."

Przeczytaj ze zrozumieniem "doktorze nauk humanistycznych".
~Jarecki odpowiada ~maks
I cytując dalej: "...Mówiąc "Weź tą książkę", odmieniamy zaimek ta analogicznie do tych określeń. W mowie potocznej jest to dopuszczalne, zwłaszcza w takich, jak podane w pytaniu, potocznych kontekstach: „Połóż tą łyżkę”, „Daj tą skarpetę”...".

Język polski ewoluuje, choć
I cytując dalej: "...Mówiąc "Weź tą książkę", odmieniamy zaimek ta analogicznie do tych określeń. W mowie potocznej jest to dopuszczalne, zwłaszcza w takich, jak podane w pytaniu, potocznych kontekstach: „Połóż tą łyżkę”, „Daj tą skarpetę”...".

Język polski ewoluuje, choć niekoniecznie w dobrym kierunku, z czym akurat mogę się zgodzić.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki