REKLAMA

Sprzedajesz na Allegro lub OLX? Skarbówka zaczyna podatkowe łowy

2023-08-10 08:45, akt.2023-08-11 08:58
publikacja
2023-08-10 08:45
aktualizacja
2023-08-11 08:58

W życiu pewne są tylko dwie rzeczy - śmierć i podatki. Od tych drugich wymigać się jest coraz trudniej. Od lipca 2022 r. skarbówka zyskała nowe uprawnienia, a teraz wysyła Polakom "listy behawioralne". "Powinieneś wywiązywać się z obowiązków podatkowych" - informuje w nich.

Sprzedajesz na Allegro lub OLX? Skarbówka zaczyna podatkowe łowy
Sprzedajesz na Allegro lub OLX? Skarbówka zaczyna podatkowe łowy
/ Allegro

W ciągu roku od wejścia w życie nowych przepisów skarbówka dokonała 3,2 mln zajęć kont bankowych. To o ok. 200 tys. więcej w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. - informowaliśmy z początkiem lipca. Skarbówka może dokładnie przeanalizować nasze konta - wpływy, wydatki, tytuły przelewów i inne szczegółowe dane.

Od kilku miesięcy informujemy także, że fiskus sprawdza podatników na Facebooku, Instagramie i platformach handlowych. Ogłoszenia lub posty zamieszczane w sieci stanowią dla skarbówki cenne źródło informacji i pomagają ustalić, kto nie płaci podatków lub zaniża ich wysokość, ale też kto prowadzi działalność gospodarczą bez rejestracji.

"Urząd Skarbowy ma wiedzę o Pana działalności. Powinien Pan zarejestrować działalność gospodarczą i wywiązywać się z obowiązków podatkowych" - pisma takiej treści dostają w ostatnim czasie Polacy od skarbówki, informuje portal wyborcza.biz.

Skarbówka, zanim wyśle list, dokonuje analizy własnych danych i składanych przez podatników PIT-ów. Trzeba też pamiętać, że urzędy skarbowe dostają informacje od innych organów, np. prokuratury. – Wreszcie sądy, komornicy sądowi oraz notariusze są obowiązani sporządzać i przekazywać właściwym organom podatkowym informacje wynikające ze zdarzeń prawnych, które mogą spowodować powstanie zobowiązania podatkowego - tłumaczy w rozmowie z wyborcza.biz Jarosław Ziobrowski, adwokat z kancelarii Ziobrowski Tax&Law.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Działalność gospodarcza bez rejestracji "pod okiem" fiskusa

Urzędy skarbowe szczególnie interesują osoby prowadzące działalność gospodarczą, ale bez jej zarejestrowania. Zgodnie z definicją, działalnością gospodarczą jest "zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły".

Bardzo istotnym fragmentem jest "sposób ciągły" - jeśli więc podatnik regularnie wykonuje usługę, np. sprząta mieszkania czy udziela korepetycji – albo kupuje i sprzedaje produkty, to spełnia tę definicję. Definicji działalności gospodarczej nie spełni natomiast ktoś, kto wyprzedaje swój majątek prywatny po pół roku od jego nabycia - używane meble, książki czy ubrania - mówi z kolei Robert Nogacki, partner zarządzający z Kancelarii Prawnej Skarbiec.

Dostałem list ze skarbówki - co zrobić?

Otrzymanie listu z urzędu skarbowego może budzić różne emocje. Najważniejsze jednak jest to, by go nie zignorować. To najgorsze co można zrobić.

Brak reakcji jest praktycznie równoznaczny z rozpoczęciem kontroli podatkowej, a w przypadku ustalenia, że podatnik prowadzi niezarejestrowaną działalność gospodarczą - z karami wynikającymi z kodeksu karnego skarbowego i odsetkami. A te np. po zakończeniu kontroli dotyczącej VAT wynoszą już nie 100, ale 150 proc. - tłumaczy Nogacki.

Eksperci wskazują, że choć w polskim prawie nie funkcjonuje coś takiego jak "list behawioralny", to nie ma też przepisu zabraniającego urzędom skarbowym wysyłania tego typu korespondencji. Co więcej, listy te mogą być wysyłane losowo z nadzieją, że akurat trafi się na kogoś, kto ma na sumieniu unikanie podatków i sam zgłosi się do skarbówki. 

Przypomnijmy, że urząd skarbowy ma prawo do kontroli obejmującej aż 5 ostatnich lat podatkowych. Jeśli unikaliśmy płacenia podatków przez tak długi okres, może uzbierać się całkiem spora suma. Wszystko jednak zależy od skarbówki - czy uzna, że prowadziliśmy działalność gospodarczą, czy też była to działalność okazjonalna.

Krajowa Administracja Skarbowa zabiera głos

Do całej sprawy postanowiła odnieść się Krajowa Administracja Skarbowa. We wpisie na twitterze KAS zaprzecza, jakoby "listy behawioralne" były wysyłane na masową skalę.

Listy behawioralne pozwalają ograniczyć liczbę kontroli. Adresat listu może zgłosić się do urzędu skarbowego, uzyskać tam szczegółowe informacje i pomoc w wyjaśnieniu swojej sytuacji. W 2022 r. KAS przeprowadziła niewiele ponad 22 tys. kontroli. To blisko 7-krotnie mniej niż w 2008 r. gdy kontroli było ponad 150 tys. - dodano.

JM

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (50)

dodaj komentarz
elektronek
Patrząc na ilość minusów pod postami, gdzie poruszany jest temat lewizny widać, że Polska cfaniakami stoi. Jeśli ktoś nie widzi kont, gdzie prywatny gostek wystawia 100szt towaru z jednego działu, a nie śmieci z garażu, to jest ślepy albo udaje głupa, bo jest jednym z nich. Powodzenia przy kontrolach cfaniaczki. Gałązka zaczyna próchnieć.Patrząc na ilość minusów pod postami, gdzie poruszany jest temat lewizny widać, że Polska cfaniakami stoi. Jeśli ktoś nie widzi kont, gdzie prywatny gostek wystawia 100szt towaru z jednego działu, a nie śmieci z garażu, to jest ślepy albo udaje głupa, bo jest jednym z nich. Powodzenia przy kontrolach cfaniaczki. Gałązka zaczyna próchnieć. Jak jeszcze 5latek wstecz podliczą, to upadek będzie bardzo bolesny XD
szkapie
Prawo jest jak płot - żmija zawsze się prześliźnie, tygrys zawsze przeskoczy, a bydło przynajmniej się nie rozłazi, gdzie nie powinno, a od siebie dodam że płaci na leni którzy na wolnym runku nie znajdą zbytu na swoje usługi, a tak żyją jak pączki w maśle.
szakry931
Zastanawiałem się ostatnio nad podjęciem dodatkowej pracy ze względu na wysoką inflacja jednak biorąc pod uwagę że płaciłbym od całej dorobionej kwoty 32% podatku na II progu podatkowym stwierdziłem że znajdę sobie prace na czarno bo nie mam zamiaru się więcej dokładać do nierobów bo już wystarczająca mnie okradaja w pierwszej pracy.
jas2
Fascynuje mnie to, że niektórzy wprost zachęcają do życia niezgodnego z prawem, do oszukiwania społeczeństwa.
To dlatego nie podoba im się etyka chrześcijańska.
januszbizensu odpowiada jas2
Życie na cudzy koszt i zaglądanie innym do portfela a tym bardziej inwigilacja to nie jest etyka chrześcijańska. Tym bardziej podstęp to dzieło antychrysta nawet jeżeli odbywa się w społecznie zorganizowany sposób.
andrzey_
Nic nowego, to się dzieje od więcej jak 10 lat. Skala większa, narzędzia lepsze, to i US działa.
nepot_synekurzasty
niechby oni się lepiej zajęli Januszami, co pracownikom za nadgodziny nie płacą, a Ukraińców i Gruzinów na czarno zatrudniają - tu są dziesiątki miliardów rocznie do odzyskania (gdyby skarbówka połaczyła działania z Zus-em)
jas2
"pracownikom za nadgodziny nie płacą"

Skoro nie ma wypłaty, to skąd i za co podatek?
loool
"Na czarno" to pracują Polacy którym zabierają 50% wypłaty. Uwierzyłeś w przekaz reżimowych mediów że "na biało" to uczciwie bo dzielisz się ze złodziejami.
secundus
Równie dobrze mogą pisać, że są obalonym księciem Mongolii i potrzebują kasy na zorganizowanie zamachu stanu.

Można ich pozwać za nękanie?

S.

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki