W życiu pewne są tylko dwie rzeczy - śmierć i podatki. Od tych drugich wymigać się jest coraz trudniej. Od lipca 2022 r. skarbówka zyskała nowe uprawnienia, a teraz wysyła Polakom "listy behawioralne". "Powinieneś wywiązywać się z obowiązków podatkowych" - informuje w nich.


W ciągu roku od wejścia w życie nowych przepisów skarbówka dokonała 3,2 mln zajęć kont bankowych. To o ok. 200 tys. więcej w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. - informowaliśmy z początkiem lipca. Skarbówka może dokładnie przeanalizować nasze konta - wpływy, wydatki, tytuły przelewów i inne szczegółowe dane.
Od kilku miesięcy informujemy także, że fiskus sprawdza podatników na Facebooku, Instagramie i platformach handlowych. Ogłoszenia lub posty zamieszczane w sieci stanowią dla skarbówki cenne źródło informacji i pomagają ustalić, kto nie płaci podatków lub zaniża ich wysokość, ale też kto prowadzi działalność gospodarczą bez rejestracji.
"Urząd Skarbowy ma wiedzę o Pana działalności. Powinien Pan zarejestrować działalność gospodarczą i wywiązywać się z obowiązków podatkowych" - pisma takiej treści dostają w ostatnim czasie Polacy od skarbówki, informuje portal wyborcza.biz.
Skarbówka, zanim wyśle list, dokonuje analizy własnych danych i składanych przez podatników PIT-ów. Trzeba też pamiętać, że urzędy skarbowe dostają informacje od innych organów, np. prokuratury. – Wreszcie sądy, komornicy sądowi oraz notariusze są obowiązani sporządzać i przekazywać właściwym organom podatkowym informacje wynikające ze zdarzeń prawnych, które mogą spowodować powstanie zobowiązania podatkowego - tłumaczy w rozmowie z wyborcza.biz Jarosław Ziobrowski, adwokat z kancelarii Ziobrowski Tax&Law.

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Działalność gospodarcza bez rejestracji "pod okiem" fiskusa
Urzędy skarbowe szczególnie interesują osoby prowadzące działalność gospodarczą, ale bez jej zarejestrowania. Zgodnie z definicją, działalnością gospodarczą jest "zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły".
Przeczytaj także
Bardzo istotnym fragmentem jest "sposób ciągły" - jeśli więc podatnik regularnie wykonuje usługę, np. sprząta mieszkania czy udziela korepetycji – albo kupuje i sprzedaje produkty, to spełnia tę definicję. Definicji działalności gospodarczej nie spełni natomiast ktoś, kto wyprzedaje swój majątek prywatny po pół roku od jego nabycia - używane meble, książki czy ubrania - mówi z kolei Robert Nogacki, partner zarządzający z Kancelarii Prawnej Skarbiec.
Dostałem list ze skarbówki - co zrobić?
Otrzymanie listu z urzędu skarbowego może budzić różne emocje. Najważniejsze jednak jest to, by go nie zignorować. To najgorsze co można zrobić.
Brak reakcji jest praktycznie równoznaczny z rozpoczęciem kontroli podatkowej, a w przypadku ustalenia, że podatnik prowadzi niezarejestrowaną działalność gospodarczą - z karami wynikającymi z kodeksu karnego skarbowego i odsetkami. A te np. po zakończeniu kontroli dotyczącej VAT wynoszą już nie 100, ale 150 proc. - tłumaczy Nogacki.
Eksperci wskazują, że choć w polskim prawie nie funkcjonuje coś takiego jak "list behawioralny", to nie ma też przepisu zabraniającego urzędom skarbowym wysyłania tego typu korespondencji. Co więcej, listy te mogą być wysyłane losowo z nadzieją, że akurat trafi się na kogoś, kto ma na sumieniu unikanie podatków i sam zgłosi się do skarbówki.
Przypomnijmy, że urząd skarbowy ma prawo do kontroli obejmującej aż 5 ostatnich lat podatkowych. Jeśli unikaliśmy płacenia podatków przez tak długi okres, może uzbierać się całkiem spora suma. Wszystko jednak zależy od skarbówki - czy uzna, że prowadziliśmy działalność gospodarczą, czy też była to działalność okazjonalna.
Krajowa Administracja Skarbowa zabiera głos
Do całej sprawy postanowiła odnieść się Krajowa Administracja Skarbowa. We wpisie na twitterze KAS zaprzecza, jakoby "listy behawioralne" były wysyłane na masową skalę.
To nie prawda, że Urzędy Skarbowe wysyłają masowo listy behawioralne do podatników. Owszem, listy mogą być wysyłane np. wtedy, gdy urząd ma uzasadnione podejrzenia, że podatnik prowadzi niezarejestrowaną działalność gospodarczą.
— Krajowa Adm.Skarbowa (@KAS_GOV_PL) August 10, 2023
1/3 pic.twitter.com/ij2TIqEber
Listy behawioralne pozwalają ograniczyć liczbę kontroli. Adresat listu może zgłosić się do urzędu skarbowego, uzyskać tam szczegółowe informacje i pomoc w wyjaśnieniu swojej sytuacji. W 2022 r. KAS przeprowadziła niewiele ponad 22 tys. kontroli. To blisko 7-krotnie mniej niż w 2008 r. gdy kontroli było ponad 150 tys. - dodano.
JM