REKLAMA

Skarbówka na Instagramie. Uważaj, co publikujesz w sieci, fiskus sprawdza podatników w mediach społecznościowych

2023-06-03 08:00
publikacja
2023-06-03 08:00

Fiskus sprawdza podatników na Facebooku, Instagramie i platformach handlowych. Przeglądając zdjęcia i ogłoszenia, skarbówka szuka informacji o osobach, które nie płacą podatków, zaniżają ich wysokość, prowadzą działalność gospodarczą bez rejestracji lub traktują wydatki wakacyjne jak koszty podróży służbowej - podaje Prawo.pl.

Skarbówka na Instagramie. Uważaj, co publikujesz w sieci, fiskus sprawdza podatników w mediach społecznościowych
Skarbówka na Instagramie. Uważaj, co publikujesz w sieci, fiskus sprawdza podatników w mediach społecznościowych
fot. Dmitry Shundeev / / Shutterstock

Dla prawników nie jest zaskoczeniem, że urzędnicy sięgają do portali społecznościowych, ale zaskakująca jest skala takich działań i często negatywne dla podatników skutki. Eksperci podają w serwisie Prawo.pl szereg przykładów, w jaki sposób internauci, publikując zdjęcia i inne informacje, ściągnęli na siebie uwagę fiskusa.

Dorota Kosacka, doradca podatkowy, członek zarządu DBO Polska, podaje przykład przedsiębiorcy świadczącego usługi związane z samochodami. Mężczyzna chwalił się wynikami swojej pracy, publikując zdjęcia na Facebooku. Zdjęcia były na tyle dokładne, że można było ustalić właścicieli samochodów.

„Organ podatkowy wzywał wszystkich klientów do złożenia szczegółowych wyjaśnień: na czym polegała usługa, jaką kwotę zapłacili i czy otrzymali paragon. Celem było ustalenie, czy przedsiębiorca prawidłowo ewidencjonuje przychody i czy nie unika opodatkowania” - mówi w serwisie Prawo.pl Dorota Kosacka.

Zaskoczony podobnymi działaniami nie jest również dr Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Ożóg Tomczykowski, cytowany przez serwis. Jego zdaniem szukanie informacji o podatniku w mediach społecznościowych to już powszechna praktyka nie tylko skarbówki, ale także innych służb, np. prokuratury.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

On z kolei podaje przykład podatnika prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą, który chciał zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na podróż służbową do Tajlandii. Twierdził, że celem wyjazdu było nawiązywanie relacji biznesowych. Organ podatkowy zakwestionował jednak prawo do odliczenia. Sprawdził bowiem, że w czasie rzekomego wyjazdu służbowego przedsiębiorca publikował na Instagramie liczne relacje z plaży i popularnych atrakcji turystycznych.

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (16)

dodaj komentarz
zoomek
Droga skarbówko - informuję że agent Stasi (za Szymowskim i Braunem) przyjął łapówkę od kahały dzięki pośrednictwu TW z hierarchii w postaci zaniżonej wartości działek które sprzedał z dużą przebitką.
Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.
Ps. Sprawdźcie też WSZYSTKICH naganiających na szczepionki bo to wał stulecia.
zoomek
Chodzi oczywiście o Mateusza Jakuba Morawieckiego - agenta Stasi.
magdawikia
Dlaczego „podatnicy będą mieli kłopoty”?
Skoro jest prawo i je łamią to nie rozumiem treści tego artykułu - namawia on wyłącznie do łamania prawa w Polsce pokazując, że należy nie rozliczać się z urzędem skarbowym- z pewnością jest to zachęcanie do działań niezgodnych z przepisami prawa podatkowego.
jas2
A wystarczy uczciwie płacić podatki...
niepejsiaty_polak
The Police: " Every breath You take". The Fiskus: " Every shit You sell ".
pstrzezek
Jeśli ktoś jest niepełnosprytny bo musi się podzielić „bogactwem” na Insta to nic dziwnego że ktoś to wreszcie zauważy. Przecież po to się dzielą by ktoś to zauważył prawda :) Najbogatsi i tak siedzą cicho.
daniel_1
Pracownik US przychodzi do pracy odpala media społecznościowe i sprawdza, sprawdza, sprawdza...
Pewnie dlatego taki tekst aby usprawiedliwić pracowników, że cały dzień siedzą w necie na mediach społecznościowych.
inwestor.pl
Czyli my płacimy urzędnikom skarbówki za surfowanie po mediach społecznościowych i inwigilowanie ludzi?
simonsoft8
sprawa jest prosta -- kontrola
andregru
"Skarbówka na Instagramie." posiedzą w internecie i na wcześniejsze emerytury jak " która pobiera świadczenie, jest 49-letnia minister finansów Magdalena Rzeczkowska.-przez 18 lat była funkcjonariuszem Służby Celno-Skarbowej " "jej miesięczne świadczenie wynosi ok. 4800 zł brutto." im się to po prostu należy .

Powiązane: Media społecznościowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki