Sprzedajesz auto przez internet? Będzie drożej

Serwis otoMoto.pl wywołał internetową burzę informacją o wprowadzeniu nowych stawek za wystawienie ogłoszeń sprzedaży samochodów. Postanowiliśmy sprawdzić, o ile faktycznie podrożeje od 4 czerwca zamieszczenie oferty i gdzie najtaniej można dziś wystawić ofertę sprzedaży używanego samochodu.

Choć najczęściej samochody używane kupujemy od niezależnych dealerów, to pod względem wykorzystania serwisów ogłoszeniowych plasujemy się na pierwszym miejscu w Europie – wynika z badania Europejskiego Centrum Konsumenckiego obejmującego 30 krajów. Ich popularność najwyraźniej odbija się Polakom czkawką, ponieważ dwa z największych serwisów ogłoszeń motoryzacyjnych podniosły ostatnio ceny. W listopadzie zrobiło to OLX.pl, a w zeszłym tygodniu otoMoto.pl – to właśnie ta podwyżka została najgorzej odebrana wśród społeczności internetowej.

Serwis otoMoto.pl od 4 czerwca drastycznie podnosi opłaty za ogłoszenia wystawiane przez dealerów
Serwis otoMoto.pl od 4 czerwca drastycznie podnosi opłaty za ogłoszenia wystawiane przez dealerów (otomoto)

otoMoto.pl – największy zasięg i… ceny?

otoMoto.pl, obecnie największy serwis ogłoszeń motoryzacyjnych w polskim internecie, niedawno przeszedł rebranding. Nowa odsłona najwyraźniej nie dotyczyła jedynie strony wizualnej, bo serwis postanowił ponieść użytkownikom ceny. Podwyżki wywołały liczne głosy sprzeciwu ze strony klientów, co najlepiej widać na oficjalnym fanpage'u serwisu będącego własnością Grupy Allegro. O ile koszty wystawienia oferty sprzedaży dla klienta indywidualnego nie wzrosły drastycznie, o tyle stawki dla dealerów wzrosły nawet ośmiokrotnie.

Osoby indywidualne, które chcą sprzedać swój samochód zapłacą od 4 czerwca br. 27,99 zł za wystawienie ogłoszenia na 14 dni (3 zł drożej niż przed podwyżką), a za 28 dni 49,99 zł (4 zł drożej niż przed podwyżką). W ramach tych pakietów serwis zamieści do 10 zdjęć auta oraz wyświetli ogłoszenie w otoMoto.pl, Allegro.pl i na OLX.pl.

Koszty ogłoszeń sprzedaży pojazdu osobowego w serwisie otoMoto.pl*

Oferta dla klienta indywidualnego


Wystawienie na 14 dni

Wystawienie na 28 dni

Stara cena

24,99 zł

45,99 zł

Nowa cena

27,99 zł

49,99 zł

Cena za SMS

30,75 zł

nd.

Liczba zdjęć

do 10 sztuk

Miejsce prezentacji

otoMoto.pl, Allegro.pl, OLX.pl

Oferta dla dealera (wystawienie na 14 dni)

Liczba wystawień

Stara cena

Liczba wystawień

Nowa cena

1-50

184,50 zł

1-5

121,77 zł

6-10

244,77 zł

11-20

430,50 zł

21-30

615 zł

31-40

799,50 zł

41-50

922,50 zł

51-100

246 zł

51-70

1107 zł

71-90

1353 zł

101-350

430 zł

91-110

1537,50 zł

111-130

1722 zł

131-150

1845 zł

pow. 350

1,23 zł za każde kolejne wystawienie

pow. 150

12,30 zł za każde kolejne wystawienie

*podane ceny są cenami brutto

Źródło: Opracowanie Bankier.pl na podstawie cenników serwisu otomoto.pl

W przypadku ofert dla dealerów samochodów, pakiet ogłoszeniowy może trwać tylko 14 dni, a klient zgłasza zamówienie na liczbę wystawień. Warunki zmieniły się w tym przypadku drastycznie. Analizując koszty dla zgłoszenia na 350 zamówień, wcześniej taki pakiet kosztował dealera 430 zł brutto, obecnie jest to koszt rzędu 4305 zł (1845 zł za 150 wystawień powiększone o 2460 zł za kolejne 200 wystawień), czyli 1000% stawki sprzed podwyżki. otoMoto.pl reklamując się jako serwis nr 1 w Polsce, potrafi się też solidnie wycenić, bo obecnie jest najdroższym tego typu portalem w Polsce. – Zmiany cennika zawsze są trudne. Jesteśmy jednak pewni, że to, co dajemy w zamian (zasięgi, siłę marki), warte jest tej ceny – odpowiadało na zarzuty użytkowników otoMoto.pl na Facebooku.

Koszty ogłoszeń sprzedaży pojazdu osobowego w serwisie OLX.pl*

Cena za ogłoszenie

24,99 zł

Liczba zdjęć

do 8 zdjęć

Czas trwania

30 dni

Informacje dodatkowe

jeśli oferta dotyczy kwoty niższej niż 3000 zł, ogłoszenie jest darmowe

*podane ceny są cenami brutto

Źródło: Opracowanie Bankier.pl na podstawie cennika serwisu OLX.pl

Jest szansa na tańsze ogłoszenia?

Nowe ceny wprowadził też inny serwis ogłoszeniowy Grupy Allegro – OLX.pl (wcześniej Tablica.pl). W listopadzie wycenił ogłoszenia motoryzacyjne na 24,99 zł/sztukę. Przed zmianami w cenniku ogłoszenia były darmowe. Ratunkiem są tylko oferty starszych, mniejszych samochodów, których wartość nie przekracza 3000 zł - wtedy wystawienie ogłoszenia jest dla sprzedawcy darmowe. W ramach tej oferty ogłoszenie umieszczone jest na stronie na okres 30 dni, a sprzedawca może zamieścić w nim do 8 zdjęć pojazdu.

Taniej jest w serwisie Gratka.pl. Zamieszczenie pierwszych dwóch ogłoszeń sprzedaży auta jest darmowe, powyżej tej liczby cena wynosi 2,46 zł (jeśli płatna SMS-em, koszt wzrasta do 6,15 zł). Przy cenie 10 razy niższej niż w przypadku OLX.pl, czas utrzymania oferty w serwisie jest o jeden dzień dłuższy (31 dni), ale przy mniejszej liczbie dostępnych zdjęć (do 5 sztuk). Dużo korzystniej przedstawia się także oferta dla firm: przy 150 ogłoszeniach dealer zapłaci 164 zł, a autokomis 139 zł. Jest to o ponad 1200 zł taniej niż w otoMoto.pl.

Koszty ogłoszeń sprzedaży pojazdu osobowego w serwisie Gratka.pl*

Oferta dla klienta indywidualnego

Cena za ogłoszenie

2,46 zł*

Liczba zdjęć

do 5 zdjęć

Czas trwania

31 dni

Informacje dodatkowe

2 pierwsze ogłoszenia są darmowe

Oferta dla firm

Pakiet (liczba ogłoszeń)

Cena pakietu dla dealerów

Cena pakietu dla autokomisów

do 30

100 zł

75 zł

do 70

124 zł

99 zł

do 150

164 zł

139 zł

powyżej 150

wycena indywidualna

*podane ceny są cenami brutto

**6,15 zł przy płatności SMS-em

Źródło: Opracowanie Bankier.pl na podstawie cennika serwisu Gratka.pl

Ci, którzy chcą najbardziej oszczędzić na ogłoszeniu kosztem zasięgu, mogą skorzystać z darmowej oferty dostępnej w serwisie ogłoszeń lokalnych Gumtree. Zarówno firma, jak i klient indywidualny, nie zapłacą tam ani grosza za zamieszczenie ogłoszenia o sprzedaży samochodu z maksymalnie 10 zdjęciami przedmiotu oferty.

Niewątpliwie otoMoto.pl wyróżnia się spośród przytoczonych portali zasięgiem, co jest też głównym argumentem serwisu za wprowadzeniem podwyżek cen. Dla klientów indywidualnych ceny nie poszybowały jednak na tyle wysoko, żeby mieć powód do narzekania. Mówi się jednak, że dobra oferta obroni się sama. Warto więc przeanalizować swoją sytuację i wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie, które może okazać się tańsze. otoMoto.pl może być jednak koniecznością dla dealerów, którzy szukają jak największej liczby odbiorców swojej oferty – oni słono zapłacą za obecność na trzech portalach jednocześnie.

A Wy uważacie, że takie podwyżki cen ogłoszeń dla dealerów są zasadne?

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 jaspers

Potwierdzam, moje auto poszło na Ogis. Co najlepsze - miałem wystawioną aukcję na Allegro, konto zintegrowałem z Ogisem, ogłoszenie automatycznie pojawiło się wtedy na Ogisie. Teraz wystawiam tak inne przedmioty. Co ciekawe - z samego allegro nie miałem żadnego telefonu, co jest śmieszne, bo jednak za to się płaci.

! Odpowiedz
1 0 ~jarecki

Nie rozumiem za bardzo w jakim celu płacić za ogłoszenia, skoro w dalszym ciągu nawet popularne portale mają te ogłoszenia całkowicie za darmo, np. Ogis. Tak, samochód też wystawia się bez żadnych opłat. Prawda jest taka, że portale znane od lat stale tracą na zainteresowaniu i raczej inny scenariusz nie było możliwy. Polakom wszystko z czasem sie nudzi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~TDI

U nas jak zawsze chciwość jest na pierwszym miejscu. Najdroższe autostrady podatki itd. Zamiast wprowadzić opłaty np. 9zł to nie najlepiej 25zł a potem podwyższyć do prawie 50zł jak na otomoto.pl -- heh reklama w tv kosztuje ale niech się wypchają ;-)

! Odpowiedz
1 0 ~forto

Ale przecież wcale nie wszystko mają opłaty za ogłoszenia. Wystawiałem na Ogis - nie zapłaciłem ani grosza, a klienta znalazłem w kilka dni. Przy mało wartych samochodach płacenie za ogłoszenie kompletnie nie ma sensu - też zacznijcie od darmowych. Planowałem płacić dopiero jeśli nie znajdę kogoś darmowo - nie musiałem.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 ~Marek

Teraz jeżeli chce się wystawić ogłoszenie za darmo, co kiedyś było standardem, to olx i gumtree odpada, moim zdaniem jedyną sensowną opcją jest teraz cwierkacz.pl

! Odpowiedz
0 0 ~robert

na Anonse można wystawić na tydzień za darmo a na 14 dni 6zł z haczykiem.

! Odpowiedz
1 3 ~goścć88

Najprostsza w obsłudze jest http://malito.pl/ a co najważniejsze za darmo można wystawiać auta i nie tylko. Super serwis . Polecam

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne