REKLAMA

Spółka z NewConnect "warta" ponad 2 mld zł

Adam Hajdamowicz2019-02-19 17:20, akt.2019-02-20 07:19redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-02-19 17:20
aktualizacja
2019-02-20 07:19
Spółka z NewConnect "warta" ponad 2 mld zł
Spółka z NewConnect "warta" ponad 2 mld zł
/ Materiały dla mediów

Kapitalizacja spółki z NewConnect, Gremi Media, przekroczyła już 2 mld zł, co stanowi ponad 20 proc. wartości całej „małej giełdy”. Spółka pod względem kapitalizacji może się już równać nawet z niektórymi podmiotami z WIG20. Gwałtowne wzrosty ceny akcji odbywają się jednak przy wolumenie nieprzekraczającym nawet kilku sztuk akcji dziennie.

Akcje stosunkowo mało znanej spółki z NewConnect, Gremi Media, w ciągu ostatnich trzech miesięcy podrożały o blisko 600 proc. Już przed tymi wzrostami wydawca m.in. „Rzeczpospolitej” był jednak stosunkowo duży, szczególnie jak na „małą giełdę”. Wystarczy tylko wspomnieć, że w dniu debiutu w listopadzie 2017 roku kapitalizacja spółki wynosiła około 250 mln zł. Ogromna zwyżka na i tak już sporej spółce sprawiła zatem, że wartość Gremi Media wystrzeliła powyżej 2 mld zł! Wycena ta szokuje tym bardziej, gdy się ją porówna do zysków za pierwsze trzy kwartały 2018 roku, które nie wyniosły nawet 6 mln zł.

fot. / / Bankier.pl

Tak wysokiej kapitalizacji może mu nawet pozazdrościć większość spółek z Głównego Rynku. Wartość przedsiębiorstwa liczona w miliardach to bowiem domena zarezerwowana niemal wyłącznie dla podmiotów należących do najważniejszych indeksów. Przykładowo kapitalizacja obecnego w WIG20 Eurocashu to niewiele ponad 2,5 mld, a ponad połowa mWIG40 to spółki niewarte nawet 2 mld zł. Porównania z innymi spółkami z NewConnectu utraciły już natomiast jakikolwiek sens, bo wartość tego rynku (jako całość) nie przekracza nawet 10 mld zł. Samo Gremi Media odpowiada zatem za ponad 20 proc. kapitalizacji „małego parkietu”.

Warta uwagi jest także sama cena za jedną akcję spółki, która przekroczyła już 1200 zł. Spośród całej polskiej giełdy wyższą kwotę za pojedynczy walor trzeba płacić wyłącznie w przypadku LPP (ponad 7000 zł), akcje kolejnych w tym zestawieniu spółek nie kosztują już jednak nawet jednego tysiąca.

Najdroższe akcje na GPW
Spółka Cena za jedną akcję*
LPP 7760
Gremi Media 1260
Benefit 900
Wawel 870
Żywiec 464
Źródło: Bankier.pl, *cena w zł

Tak wysoka wycena spółki od razu przywołuje pytania o ewentualne przeniesienie notowań na Główny Rynek. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne ze względu na największego akcjonariusza spółki - KCI. Ten (również giełdowy) podmiot swego czasu próbował pierwszego w historii przejścia z rynku regulowanego GPW na NC, a powodem miały być m.in. mniejsze wymogi formalne. Rzeczywistość nie okazała się jednak taka prosta i aby tego dokonać, należało chociażby ogłosić wezwanie do sprzedaży wszystkich akcji, a KCI ostatecznie pozostało na Głównym Rynku.

Jako ciekawostkę można przywołać tu także obecną kapitalizację KCI, które posiada ponad 80 proc. udziałów w Gremi Media. Spółka matka jest jednak warta zaledwie 35 mln zł i zdaje się niemal w ogóle nie reagować na sytuację w podmiocie zależnym.

Ciężko znaleźć powody do wzrostów

Najistotniejszą kwestią pozostaje to, dlaczego w ogóle akcje podrożały aż tak mocno? Bazując na oficjalnych informacjach, racjonalna odpowiedź na to pytanie wydaje się (póki co) nie istnieć. Jedyne co komunikowała w ostatnim czasie spółka to zwiększenie odpisu na przeterminowane należności Ruchu do 3,9 mln zł, czego nie można raczej uznać za nic pozytywnego. Inny trop (nieco bardziej sensowny) to z kolei ostatnie roszady w akcjonariacie, kiedy to chociażby próg ponad 5 proc. ogólnej liczby głosów został przekroczony przez NBM Poland LLC. Wszystko to są jednak domysły i póki co nie jest możliwe, aby stwierdzić kto odpowiada za aż taką zwyżkę kursu.

Nie można tu jednak nie wspomnieć o wyjątkowo niskich obrotach, które już od debiutu towarzyszą tej spółce. Wiele wzrostowych dni odbyło się zatem przy wolumenie nieprzekraczającym nawet kilku sztuk akcji dziennie. Wszystko to sprawia, że trudno mówić o realnej wycenie biznesu, za jego kurs odpowiadają bowiem prawdopodobnie jedynie pojedyncze osoby. Tak dynamiczny wystrzał kursu budzi zatem spore podejrzenia i ciężko nie odnieść wrażenia, że z dużym prawdopodobieństwem może mieć on charakter czysto spekulacyjny.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
sel
Ważniejsze po ile da się sprzedać jak zechcą.
bogdant
Pytanie czy to początek przekrętu czy jego koniec,
bo może już nie strach zaniżać wartość rzepy (bo już nie zabiorą) i dopiero teraz widać jej realna wartość?

https://dorzeczy.pl/468/Jak-prywatyzowano-Rzeczpospolita.html
eresz1
Realna wartość 2 mld zł?
wektorwg
A co na to Kryształowy Jarek.... On był pierwszy
zygi44
Te, "Bankiery"! Tylko nie zapomnijcie wrzucić "facjate" winnych osób gdy już będzie po wszystkim, a i wy będziecie pisać o zarzutach prokuratorskich za ten przekręt, ok?

...a! bo bym zapomniał! Nie zapomnijcie napisać o swoim udziale, ok?
karden
warto by KNF sie tym zainteresował a nie tylko bankier
jakubeczko
Wystarczy wejść na profil społki i spojrzeć na wolumeny... od 13 lutego skokowy wzrost z 412zł za akcję na 1260zł... przy wolumenie 33 akcji.

Powiązane: Giełdowe kontrowersje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki