REKLAMA

Spekulacyjne szaleństwo na Wall Street. Nieznana spółka wyceniana wyżej niż Facebook, Exxon czy Coca-Cola

2022-08-04 08:32
publikacja
2022-08-04 08:32

Cena papierów AMTD Digital wzrosła w ciągu niespełna 3 tygodni ponad 300-krotnie, co wywindowało kapitalizację spółki do blisko 500 mld dolarów. Szerzej nieznany fintech był przez moment wyceniany wyżej niż Exxon, Walmart czy właściciel Facebooka.

Spekulacyjne szaleństwo na Wall Street. Nieznana spółka wyceniana wyżej niż Facebook, Exxon czy Coca-Cola
Spekulacyjne szaleństwo na Wall Street. Nieznana spółka wyceniana wyżej niż Facebook, Exxon czy Coca-Cola
fot. Brendan McDermid / / Revolut

AMTD Digital, fintech należący do grupy AMTD IDEA z Hongkongu, zadebiutował na nowojorskiej giełdzie (NYSE) 15 lipca. Spółka skorzystała z łatwiejszej drogi pozyskania kapitału niż tradycyjna emisja akcji - inwestorzy otrzymali możliwość zakupu ADS-ów, czyli amerykańskich kwitów depozytowych. Są to papiery wartościowe emitowane przez bank, a nie samą spółkę. To instytucja w USA kupuje akcje spółki i na ich bazie tworzy walory sprzedawane inwestorom.

Na rynek trafiło 16 mln ADS-ów po 7,8 dol. za sztukę. W kolejnych dniach cena wystrzeliła: do 27 lipca wzrosła niemal 10-krotnie, a kolejne 10 razy zwiększyła się w raptem trzy sesje. We wtorek inwestor zapłacił za jeden papier 2555,3 dol., czyli ponad 327 razy więcej niż był on wyceniany w debiucie. Nie miał szczęścia, ponieważ na tym wzrosty (przynajmniej na razie) się zatrzymały. W kolejnych godzinach handlu, a następnie podczas środowej sesji, cena spadła do 1100 dolarów.

Bloomberg

W szczytowym momencie AMTD Digital była wyceniana na blisko 500 mld dol., co stawiało ją w gronie 10 spółek publicznych o największej kapitalizacji na świecie, przed takimi gigantami jak: Meta Platforms (Facebook), Visa, Exxon Mobil, Walmart czy Coca-Cola. Fintech wypracował w ubiegłym roku 22 mln dol. zysku przy 25 mln dol. przychodów. Obecnie jego kapitalizacja przekracza 200 mld dol. Tymczasem paliwowy gigant tylko w II kwartale tego roku miał blisko 18 mld dol. zysku przy ponad 115 mld dol. przychodów.

We wtorek AMTD Digital wystosowała komunikat z podziękowaniem dla inwestorów za wsparcie jej pierwszej oferty publicznej (IPO). Firma podała również, że odnotowała "znaczącą zmienność" ADS-ów i "bardzo aktywny wolumen obrotów" w czasie, gdy handel walorami spółki "wciąż przechodził początkowy okres stabilizacji" na NYSE.

"Według naszej wiedzy nie ma istotnych okoliczności, zdarzeń ani innych spraw związanych z działalnością biznesową i operacyjną naszej firmy od dnia debiutu giełdowego” - poinformowała spółka w oświadczeniu.

Analitycy zwracają uwagę, że kosmiczne wzrosty AMTD Digital przypominają szaleństwo z początku 2021 r. Wówczas zorganizowane działania nowych inwestorów detalicznych korzystających z portalu Reddit podbiły do astronomicznych poziomów kursy kilku mocno shortowanych spółek. Najbardziej spektakularny był rajd akcji GameStop.

Obecna sytuacja jednak nieco się różni. Po pierwsze, nawet w apogeum zeszłorocznej manii inwestorom nie udało się wywindować kapitalizacji memowej spółki do czołowej globalnej dziesiątki. Kosmiczna kapitalizacja jest efektem stosunkowo niskiej liczby akcji w obrocie. Nawet po IPO w rękach głównego akcjonariusza - AMTD IDEA - znajduje się blisko 90 proc. akcji. Po drugie, jak zauważa Citron Research, wówczas dużo wyższe były obroty. AMTD "nie zawładnęła wyobraźnią inwestorów indywidualnych tak jak GME" - komentują analitycy. 

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (25)

dodaj komentarz
ehud
Patrz i się ucz!

https://m.youtube.com/watch?v=1szayJV505M
smallsaver
Jak szybko rośnie, to jeszcze szybciej będzie spadać.
obserwator007
a u nas jest lepiej? cherry pick games... oml.... bumech... patentus... moj... fasing...
ehud
Petrolinvest, Bioton, Polnord, InPost ...
ehud
Akcje AMTD Digital Inc. zanurkowały wczoraj aż 40% - to wygląda jak jazda bez trzymanki :)

https://www.investing.com/news/stock-market-news/meme-stock-traders-have-a-new-favorite-hong-kongs-amtd-digital-2862030
bha
To krótkowidząca wolna amerykanka nienasyconej zachłanności rynkowej nic więcej.
ehud odpowiada bha
Wolna amerykanka nienasyconej zachłanności rynkowej ... czysta poezja :)
gringobomber
Za blokady na GameStopie, ludzie powinni wynieść na widłach ludzi z Wall Street.
bha
Krótkowidząca nienasycona wciąż i wciąż od lat zachłanność rynkowa na Mamonę coraz więcej i więcej mamony i zyski coraz większe przepadzistej zyski bez umiaru i nic więcej. Do niczego dobrego raczej ona nie doprowadzi świat.

Powiązane: GameStop i inwestorzy z Reddita

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki