

Cena papierów AMTD Digital wzrosła w ciągu niespełna 3 tygodni ponad 300-krotnie, co wywindowało kapitalizację spółki do blisko 500 mld dolarów. Szerzej nieznany fintech był przez moment wyceniany wyżej niż Exxon, Walmart czy właściciel Facebooka.
AMTD Digital, fintech należący do grupy AMTD IDEA z Hongkongu, zadebiutował na nowojorskiej giełdzie (NYSE) 15 lipca. Spółka skorzystała z łatwiejszej drogi pozyskania kapitału niż tradycyjna emisja akcji - inwestorzy otrzymali możliwość zakupu ADS-ów, czyli amerykańskich kwitów depozytowych. Są to papiery wartościowe emitowane przez bank, a nie samą spółkę. To instytucja w USA kupuje akcje spółki i na ich bazie tworzy walory sprzedawane inwestorom.
Na rynek trafiło 16 mln ADS-ów po 7,8 dol. za sztukę. W kolejnych dniach cena wystrzeliła: do 27 lipca wzrosła niemal 10-krotnie, a kolejne 10 razy zwiększyła się w raptem trzy sesje. We wtorek inwestor zapłacił za jeden papier 2555,3 dol., czyli ponad 327 razy więcej niż był on wyceniany w debiucie. Nie miał szczęścia, ponieważ na tym wzrosty (przynajmniej na razie) się zatrzymały. W kolejnych godzinach handlu, a następnie podczas środowej sesji, cena spadła do 1100 dolarów.


W szczytowym momencie AMTD Digital była wyceniana na blisko 500 mld dol., co stawiało ją w gronie 10 spółek publicznych o największej kapitalizacji na świecie, przed takimi gigantami jak: Meta Platforms (Facebook), Visa, Exxon Mobil, Walmart czy Coca-Cola. Fintech wypracował w ubiegłym roku 22 mln dol. zysku przy 25 mln dol. przychodów. Obecnie jego kapitalizacja przekracza 200 mld dol. Tymczasem paliwowy gigant tylko w II kwartale tego roku miał blisko 18 mld dol. zysku przy ponad 115 mld dol. przychodów.
We wtorek AMTD Digital wystosowała komunikat z podziękowaniem dla inwestorów za wsparcie jej pierwszej oferty publicznej (IPO). Firma podała również, że odnotowała "znaczącą zmienność" ADS-ów i "bardzo aktywny wolumen obrotów" w czasie, gdy handel walorami spółki "wciąż przechodził początkowy okres stabilizacji" na NYSE.
"Według naszej wiedzy nie ma istotnych okoliczności, zdarzeń ani innych spraw związanych z działalnością biznesową i operacyjną naszej firmy od dnia debiutu giełdowego” - poinformowała spółka w oświadczeniu.
Analitycy zwracają uwagę, że kosmiczne wzrosty AMTD Digital przypominają szaleństwo z początku 2021 r. Wówczas zorganizowane działania nowych inwestorów detalicznych korzystających z portalu Reddit podbiły do astronomicznych poziomów kursy kilku mocno shortowanych spółek. Najbardziej spektakularny był rajd akcji GameStop.
Obecna sytuacja jednak nieco się różni. Po pierwsze, nawet w apogeum zeszłorocznej manii inwestorom nie udało się wywindować kapitalizacji memowej spółki do czołowej globalnej dziesiątki. Kosmiczna kapitalizacja jest efektem stosunkowo niskiej liczby akcji w obrocie. Nawet po IPO w rękach głównego akcjonariusza - AMTD IDEA - znajduje się blisko 90 proc. akcji. Po drugie, jak zauważa Citron Research, wówczas dużo wyższe były obroty. AMTD "nie zawładnęła wyobraźnią inwestorów indywidualnych tak jak GME" - komentują analitycy.
Maciej Kalwasiński
