Soros wspiera drugie referendum ws. brexitu

Brytyjskie media donoszą dziś o deklaracji George'a Sorosa, który zapowiedział, że wkrótce ruszy wspierana przez niego kampania zmierzająca do drugiego referendum w sprawie brexitu. Węgierski filantrop i działacz społeczno-polityczny wspiera ponadpartyjną organizację prounijną Best for Britain.

(fot. Alejandro Garcia / Reuters)

Celem organizacji jest zorganizowanie drugiego referendum w ciągu najbliższego roku. "Zamieszanie w rządzie już jasno pokazuje, że warunki jakie negocjujemy skutkować będą gorszą perspektywą gospodarczą od obecnej" - mówił rano w BBC szef Best for Britain, lord Malloch Brown. Dodał, że "demokracja to historia zmieniania zdania", a również w sprawie Unii Brytyjczycy mają prawo do ponownego namysłu - tym razem nad ostatecznym kształtem porozumienia. "Brytyjczycy, którzy tak bardzo zawiedli się na politykach po wszystkich stronach, muszą mieć do tego prawo" - stwierdził. Według mediów działacze mają miliony funtów donacji, a około pół miliona pochodzi od George'a Sorosa.

Brytyjskie media przypominają w tym kontekście kontrowersje wywołane przez biznesmena na początku lat dziewięćdziesiątych. Uznając, że wartość funta jest sztucznie zawyżana przez Londyn, zaczął on wielomiliardowe spekulacje obliczone na zniżkę kursu. Efektem była dewaluacja funta. Inwestor powiększył dzięki niej fortunę, ale brytyjska gospodarka przeżyła wstrząs. Pytany w BBC czy to nie podkopuje wiarygodności biznesmena, Malloch Brown zaprzeczył. "To nie ma nic do rzeczy. Złamał funta jako finansista, bo kurs tej waluty był przeszacowany. Ale to człowiek, który poświęcił dekady na walkę o demokracje i otwarte wartości, przeciwko Związkowi Radzieckiemu i za wolnością - m.in w Europie Środkowej" - stwierdził polityk.

Tymczasem czołowy konserwatywny eurosceptyk Jacob Rees Mogg przypomniał, że w referendum głosowały miliony ludzi i zadeklarował, że ich werdykt trzeba uszanować. Wyraził opinię, że ewentualna powtórka głosowania tak szybko byłaby "pogardą dla demokracji". Zaangażowanie George'a Sorosa krytykował z kolei były lider Partii Niepodległości UKIP, Nigel Farage. "Jeżeli pan i pana przyjaciele w świecie międzynarodowego biznesu i politycznych elit narzucą nam drugie referendum, znowu was pokonamy. Tym razem wyraźniej" - stwierdził Farage w radiu LBC.

Kampania Best for Britain ma się rozpocząć w przyszłym tygodniu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski/Londyn/mcm/SK

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 25 a-zet

To jest właśnie nowa euro-demokracja. Głosowanie jest ważne, ale jak wynik się nie podoba lewackim elitom to powtarzamy. To samo było z konstytucją UE.

! Odpowiedz
8 8 john-eire

Bzdura. Soros ofiarował miliony do Amnesty int.Dublin 3 lat temu aby zaczynać kampaign żeby zmusić Irlandzki rząd mieć aborcja referendum w Irlandi. Uważasz że aborcja w Irlandi jest korzyść dla elity jak Soros?

! Odpowiedz
22 73 the_mind_renewed

Jak ten pan odejdzie świat będzie lepszy.

! Odpowiedz
21 15 john-eire

Dlaczego? Uważasz ze drugi referendum nie jest dobry pomysł ?

! Odpowiedz
32 13 john-eire

Dlaczego tak dużo ludzi naciskał kciuki w góry ta glupi komentarz? Nie ważny jeśli lubisz czy nie lubisz Soros. Drugi referendum jest świetny pomysł i dziękuję bardzo Pan Soros.

! Odpowiedz
13 66 wolekk

Bardziej Wladyslaw Bartman "Bartoszewski" byl profesorem, niz George Soros jest filantropem. Chyba, ze filantropia to zabieranie biednym, zeby dac najbogatszym. Taki odwrocony Robin Hood swiata geopolityczno-finansowego.

! Odpowiedz
16 48 silvio_gesell

Przecież to Soros jest odpowiedzialny za brexit - gdyby jego spekulacja... wróć, filantropia walutowa nie załamała kursu funta gdy był w widełkach ERM, to UK weszłoby do strefy euro i nie mogłoby wyjść z UE.

! Odpowiedz
16 9 janusz26904029

Bzdura, UK chciało manewrować swoją walutą przeciwko innym krajom. Nie mieliby żadnego powodu wejść do strefy euro, gdyby ten manewr się powiódł, bo mieliby łatwą drogę do życia kosztem innych.

! Odpowiedz
8 11 silvio_gesell odpowiada janusz26904029

Możesz mieć rację, jednak musisz najpierw zmienić historię :)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Czarna_środa

! Odpowiedz
3 0 janusz26904029 odpowiada silvio_gesell

Przecież są kraje poza UE z euro.

Tylko dlatego, że ich gospodarka przeżyła załamanie w wyniku spekulacji walutą nic nie znaczy. Zadaj sobie pytanie: dlaczego tylko oni zostali zaatakowani spekulacyjnie? Bo ich gospodarka była słaba, obciążona wysoką inflacją. Spekulanci zapobiegli temu, żeby WB zyskała na samym manewrowaniu kursem waluty - i to jest nawet opisane w twoim własnym linku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil