REKLAMA

Sopot w strefie czerwonej po jednym wyjeździe grupy seniorów

2020-10-01 16:16
publikacja
2020-10-01 16:16
Sopot w strefie czerwonej po jednym wyjeździe grupy seniorów
Sopot w strefie czerwonej po jednym wyjeździe grupy seniorów
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Sopot znalazł się w czerwonej strefie powiatów, w których obowiązują największe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. To skutek wyjazdu sopockich seniorów na wycieczkę. Na kornonawirusa zachorowały 33 osoby (seniorzy i ich bliscy).

Duży – w skali Sopotu – wzrost liczby zachorowań doprowadził do tego, że miasto trafiło do strefy czerwonej, co wiąże się z wieloma dodatkowymi obostrzeniami. Obowiązywać one będą od soboty 3 października.

Jak powiedział w czwartek prezydent Sopotu Jacek Karnowski, w mieście jest ponad 60 aktywnych przypadków.

Wzrost liczby zachorowań na COVID-19 jest spowodowany ogniskiem zarażeń po wyjeździe grupy seniorów (łącznie 33 osób uczestników wyjazdu i ich rodzin).

"Apelujemy o rozsądek i przestrzeganie wszystkich zaleceń sanitarnych. Wciąż obowiązuje zakaz organizacji wyjazdów grupowych w szkołach, ograniczyliśmy lub wręcz odwołaliśmy część wydarzeń kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych" – powiedział prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

"Wszystkie służby miejskie pracują w normalnym trybie, ale w zdecydowanie podwyższonym reżimie sanitarnym" – dodał Karnowski.

Czerwoną strefę odczują m.in. sopocianie korzystający z rynku, na który od soboty będzie mogło wejść jedynie 150 osób, lecz nie więcej niż 4 na jedno stanowisko. Specjalny reżim sanitarny ma też obowiązywać w Aqua Sopot, dostarczającym wodę dla mieszkańców, a służby sanitarne będą działać w systemie zmianowym.

Wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim zaapelowała do seniorów o ograniczenie aktywności – wyjazdów i spotkań towarzyskich.

Od 10 marca Dom Pomocy Społecznej w Sopocie jest zamknięty dla osób z zewnątrz, MOPS działa w reżimie sanitarnym.

Czerwona strefa oznacza też, że w popularnych restauracjach na deptaku Bohaterów Monte Cassino może być jedna osoba na 4 mkw.

"To jest znaczne obostrzenie. Jeszcze jest ciepło, więc część osób będzie mogła siedzieć w ogródkach. Nie może działać Ergo Arena i Opera Leśna. Jesteśmy przed dylematem odwołania kolejnej dużej konferencji, która miała odbyć się w Sopocie. W niedzielę mecz Trefla bez publiczności. To są konkretne straty dla przedsiębiorców, dla Ergo Areny, dla instytucji kultury" – powiedział Jacek Karnowski.

Zarówno urząd miasta jak i wszystkie instytucje miejskie pracują w trybie stacjonarnym. W przypadku urzędu wizyta w budynku jest możliwa po wcześniejszym, telefonicznym lub mailowym umówieniu.

Jak powiedziała PAP w czwartek oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Sopocie Lucyna Rekowska, funkcjonariusze będę egzekwować przestrzeganie obostrzeń, które obowiązują w czerwonych strefach.

"Sopoccy policjanci, tak jak dotychczas, będą prowadzić wzmożone działania mające na celu zaniechanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Funkcjonariusze będą sprawdzać, jak mieszkańcy stosują do obostrzeń i będą stanowczo reagować wobec osób rażąco naruszających przepisy sanitarne" – powiedziała w rozmowie z PAP Rekowska.

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

Pozostałe miasta Trójmiasta – Gdańsk i Gdynia – po raz pierwszy zostały objęte żółtą strefą. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki