REKLAMA

Solaris: zakłady kontynuują pracę. Związkowcy: czekamy na spotkanie z zarządem

2022-01-25 18:45
publikacja
2022-01-25 18:45
Solaris: zakłady kontynuują pracę. Związkowcy: czekamy na spotkanie z zarządem
Solaris: zakłady kontynuują pracę. Związkowcy: czekamy na spotkanie z zarządem
/ Solaris

Mimo utrudnień, wszystkie nasze zakłady kontynuują swoją pracę – poinformował we wtorek PAP rzecznik spółki Solaris Bus & Coach Mateusz Figaszewski. Od poniedziałku w zakładach wielkopolskiego producenta pojazdów komunikacji publicznej trwa strajk generalny.

Strajkujący domagają się wzrostu wynagrodzenia w wysokości 800 zł brutto dla każdego pracownika. Organizatorami strajku są Solidarność i OPZZ "Konfederacja Pracy"; strajkujący wciąż czekają na spotkanie z zarządem spółki.

"Wszystkie nasze zakłady kontynuują, z mniejszymi lub większymi utrudnieniami, swoją pracę. Wczoraj wykonaliśmy cztery z ośmiu zaplanowanych autobusów. Pierwsi pracownicy zrezygnowali dziś z udziału w proteście" – powiedział PAP Mateusz Figaszewski.

Rzecznik podkreślił, że władze spółki apelują do liderów zawiązków zawodowych o potwierdzenie, poprzez zawarcie porozumienia, wprowadzonych już podwyżek i zakończenie strajku oraz sporu zbiorowego.

Figaszewski przypomniał w przekazanej we wtorek PAP informacji, że uczestniczący w strajku pracownicy tracą przysługujące im wynagrodzenia za czas odstąpienia od pracy.

We wtorek z protestującymi w zakładzie w podpoznańskim Bolechowie spotkał się wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz, który zapewnił członków związku, że będą oni mogli liczyć na wsparcie z funduszu strajkowego.

Przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ "Solidarność" Jarosław Lange podkreślił we wtorek, że jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do spotkania zarządu Solarisa z szefostwem organizacji związkowych, będzie zabiegał o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, na którą będą zaproszeni szefowie obu organizacji i zarząd firmy.

"Chodzi o to, by szukać mądrego rozwiązania w formule dialogu społecznego. To jest dziś niezwykle ważne. Na Solaris patrzy dziś nie tylko Wielkopolska – patrzy cała Polska. Trzeba to mądrze zakończyć - tak, żeby ludzie tutaj, strajkujący i wszyscy tu pracujący, byli zadowoleni z tego rozwiązania" - powiedział w Bolechowie Lange.

Do strajkujących zwrócił się: "Nie możecie zarabiać śmieciowych wynagrodzeń - musicie zarabiać tyle, by prowadzić godne życie".

Lange zaznaczył, że gdyby sytuacja ekonomiczna firmy nie była dobra, pracownicy nie podjęliby strajku.

"To są ludzie i to są związki, które są niezwykle odpowiedzialne za swoje działania. Gdyby sytuacja ekonomiczna firmy była tragiczna – nie byłoby tego strajku. Ale przychody i zyski firmy w 2020 i 2021 r. oraz kontrakty podpisane na rok 2022 są na tyle duże, że ci ludzie mają prawo do godnego wynagrodzenia" – podkreślił.

W poniedziałek spółka przypomniała, że 14 stycznia wszyscy pracownicy firmy otrzymali podwyżki w wysokości 5 proc. wynagrodzenia - minimum 270 zł brutto, co z premiami oznacza około 340 zł brutto. Ponadto grupa około 800 pracowników bezpośrednio produkcyjnych otrzymała dodatkową podwyżkę - dotyczy to elektryków, spawaczy, lakierników i brygadzistów.

"Akcja strajkowa może wpłynąć negatywnie na działanie przedsiębiorstwa, co w przyszłości nie tylko utrudni rozmowy o podwyżkach płac, ale może także zachwiać stabilnością miejsc pracy" - podała spółka, apelując o zaprzestanie strajku, powrót do rozmów i jak najszybsze wypracowanie porozumienia. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
demeryt_69
Ciekawe czy Hiszpanie kupując 3 lata temu 100% udziałów firmy od Olszewskich zdawali sobie sprawę z destruktywnej działalnosci solidarki.

PS. Przewodniczącym rady nadzorczej Solaris w latach 2014-2015 był nie kto inny tylko Ryszard Sfetru :)

demeryt_69
Na 6 członków tzw. Prezydium Komisji Krajowej solidarki, aż 5-ro to 'górale': Majchrowicz, Jaworski, Kubiak, Zydorek, Nakonieczny.

Cyrk to mało powiedziane!

demeryt_69
W składzie założycielskim KOR też nie było ani jednego Słowianina - to niekoszernie!

qonradx
To nie państwówka! Tutaj sie pracuje a nie strakjkuje! Przeciez własciciele nie mogą wam zaplacic wiecej , bo musza od stycznia zaplacic astrronomiczne rachunki za prąd ponad 2x wiecej, zeby bylo na podwyzki dla górników! 2 tys hanysy dostały po 3ech dniach strajku i dzien wolnego dodatkowo za szpryce! No wiec wam musi wystarczyć To nie państwówka! Tutaj sie pracuje a nie strakjkuje! Przeciez własciciele nie mogą wam zaplacic wiecej , bo musza od stycznia zaplacic astrronomiczne rachunki za prąd ponad 2x wiecej, zeby bylo na podwyzki dla górników! 2 tys hanysy dostały po 3ech dniach strajku i dzien wolnego dodatkowo za szpryce! No wiec wam musi wystarczyć 270 zł, a jak zaczniecie sie zastanawiac czemu wszystko takie drogie to już wam odpowiadam, bo musieli wydrukować 3 mld zł dla Lotu zeby bylo na niepracujacych Pilotów i nie wiem nawet ile na podwyzki dla Nauczycieli bo tez od reki 1 tys zł wiecej dostali bo drożyzna :) Lekarze też chyba coś 1.5 tys zł dostali bo się na słuchawce strasznie napracowali ostatnio co nie? no i samorządowcy i sędziowie i politycy okrągłe 50%! Dlatego wy musicie 5% sie zadowolić a jak nie to piszcie listy do wujka Brudzinskiegpo niech i wam załatwi posade w orlenie a jak nie to DO TAŚMY CHAMY! TO NIE WAM JEST PRZYWRACANA GODNOSĆ W TEJ CHWILI TYLKO PRAWDZIWYM POLAKOM W BUDŻETÓWCE I SPÓŁKACH SKARBU PAŃSTWA! SOLI TEJ ZIEMI I SŁUGOM NARODU! Dla was zostało tylko 500+ i Bon turystyczny najwyzej! Trzeba się było urodzic górnikiem, pilotem albo pisiorem! Sylwestra marzeń dostaliście miesiac temu o starczy wam! XD
qonradx
A jak myślicie ze 270 zł to mało, to pomyślcie sobie że ja, człowiek na własnej dzialanosci gospodarczej dostalem od nowego roku podwyzke... podatków do płacenia -500 - 700 zł na złodziei i ich wyborców i co ja mam powiedziec? Nie mam wujka obajtka żeby mi załatwił jak Tymoteuszkowi posadke u kumpli! Nic tylko młotka wziac i powybijać A jak myślicie ze 270 zł to mało, to pomyślcie sobie że ja, człowiek na własnej dzialanosci gospodarczej dostalem od nowego roku podwyzke... podatków do płacenia -500 - 700 zł na złodziei i ich wyborców i co ja mam powiedziec? Nie mam wujka obajtka żeby mi załatwił jak Tymoteuszkowi posadke u kumpli! Nic tylko młotka wziac i powybijać zęby tym sługom narodu jak w kazachstanie!
demeryt_69 odpowiada qonradx
Wygląda na to, że wciąż mieszasz wapno głową na budowie. Przykra sprawa :)

bha
Cóż w wielu firmach od lat albo groszowo rosną dla spokoju sumienia pensje, stawki, albo stoją w miejscu, albo iluzorycznie, rosną albo w pośpiechu są wyrównywane do minimalnej.I tak jest latami stąd też i rotacje gonią w wielu, wielu firmach coraz szybciej nowe rotacje rotacje i brak chętnych do dłuższej pracy za coraz bardziej Cóż w wielu firmach od lat albo groszowo rosną dla spokoju sumienia pensje, stawki, albo stoją w miejscu, albo iluzorycznie, rosną albo w pośpiechu są wyrównywane do minimalnej.I tak jest latami stąd też i rotacje gonią w wielu, wielu firmach coraz szybciej nowe rotacje rotacje i brak chętnych do dłuższej pracy za coraz bardziej marne minimalne grosiki na coraz niej wystarczające.
qonradx
No widzisz a na Grubie pod ziemią rotacji brak! Widać że dobrze zarządzane spółki skarbu panstwa dbają o najcenniejszą rzecz kazdej firmy jaką są jej pracownicy! Górnicy to złoto tego narodu! powtarzam ZŁOTO! A Spółki skarbu Panstwa to już w ogole perły w koronie Królestwa Polskiego! Boooooże coś Polskę Dojną zwrócić raczył... No widzisz a na Grubie pod ziemią rotacji brak! Widać że dobrze zarządzane spółki skarbu panstwa dbają o najcenniejszą rzecz kazdej firmy jaką są jej pracownicy! Górnicy to złoto tego narodu! powtarzam ZŁOTO! A Spółki skarbu Panstwa to już w ogole perły w koronie Królestwa Polskiego! Boooooże coś Polskę Dojną zwrócić raczył... hehehehehehe

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki