REKLAMA

Socha: Wspólne rozliczanie zastąpi nowa ulga dla samotnych rodziców w wysokości 1,5 tys. zł

2021-09-23 19:22
publikacja
2021-09-23 19:22

Poprawka zgłoszona do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zastąpi wspólne rozliczanie nową ulgą dla samotnych rodziców w wysokości 1,5 tys. zł. Wiceminister rodziny Barbara Socha zapewnia, że rozwiązania przewidziane w "Polskim ładzie" będą dla rodziców korzystniejsze od obecnych.

Socha: Wspólne rozliczanie zastąpi nowa ulga dla samotnych rodziców w wysokości 1,5 tys. zł
Socha: Wspólne rozliczanie zastąpi nowa ulga dla samotnych rodziców w wysokości 1,5 tys. zł
fot. Anatol Chomicz / / Forum

Obecnie podatek osoby samotnie wychowującej dziecko jest obliczany jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów. W czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych posłanka Dominika Chorosińska (PiS) powiedziała, że ze względu na wzrost kwoty wolnej od podatku to rozwiązanie dawałoby większe korzyści osobom samotnie wychowującym dzieci, niż uzyskują to rodzicie pozostający w małżeństwie. Zaproponowała likwidację tej zasady i wprowadzenie ulgi na dziecko samotnego rodzica w kwocie 1,5 tys. zł. Komisja tę propozycję przyjęła i wprowadziła odpowiednią zmianę do projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Paulina Henning-Kloska z Koła Polska 2050 na Twitterze napisała, że PiS likwiduje możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi. "Co wam zrobiły samotne matki?!" – pytała premiera Mateusza Morawieckiego.

W odpowiedzi na ten wpis wiceminister rodziny Barbara Socha zwróciła uwagę, że wspólne rozliczanie zostanie zastąpione nową ulgą dla samotnych rodziców w wysokości 1,5 tys. zł. Zdaniem pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej nowe rozwiązania są korzystne dla rodziców.

"Przy zarobkach np. 7 tys zł – dotychczasowa korzyść 552 zł – zostaje zastąpiona ulgą 1500 zł. To lepiej dla samotnych czy gorzej?" – napisała Socha. Wiceminister dodała, że prawo do ulgi będzie miał każdy samotny rodzic – nawet najlepiej zarabiający.

Podczas tego samego posiedzenia komisja zaakceptowała też zmianę, która wprowadza ulgę dla rodzin z czworgiem i więcej dzieci. Poprawkę zgłosił poseł Włodzimierz Tomaszewski z partii Republikanie.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski wyjaśnił, że istotą poprawki jest, że rodzice z co najmniej czworgiem dzieci będą mieli dodatkowe odliczenie w kwocie 85 tys. zł, a więc takiej, jak w przypadku PIT dla młodych. Jeśli rodzice rozliczają się na skali, to do kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł dolicza się 85 tys. zł, co daje odliczenie w wysokości 115 tys. zł na każdego rodzica.

Rząd szacuje, że koszt tej ulgi dla budżetu wyniesie ponad 300 mln zł, a skorzysta z niej 110 tys. podatników, a więc ok. 55 tys. rodzin.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
fiat126p
Co by tu jeszcze skomplikować?
Przecież tego nie da się już w żaden sposób uporządkować. Żeby oczyścić tę podatkową stajnię Augiasza trzeba będzie chyba zawiesić Konstytucję.
mknowak
Nie zawiesić konstytucje tylko powiesić wszystkich partyjniaków, skasować wszystkie przepisy podatkowe i wprowadzić nowe spisane na jednej stronie A4..... ale nie znam nikogo kto by to zrobił więc bajzel będzie większy i większy a wyborcy głupsi i głupsi....
fiat126p odpowiada mknowak
Wprowadzić można tylko... wyskoczy jakiś z pretensjami do "praw nabytych". Bo jak innym zabierali by jemu dawać to prawo wstecz nie działało, ale jak jemu cofnąć przywileje to krzyk.
Mamy podobno ściganie zbrodni przeciwko ludzkości: komunistycznych i nazistowskich. Dopisać należy do nich keynesizm.
broiniac
Zamiast podstawić do wzoru masz stała liczbę. Wstyd pisać o skomplikowanym systemie tak przed zmianą, jak i po...

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki