REKLAMA

Soboń chwali się obniżką podatków w 2022 roku. Ile wyniosła efektywna średnia stawka PIT?

2023-07-25 20:37
publikacja
2023-07-25 20:37

Efektywna średnia stawka PIT wyniosła 5,8 proc. – poinformował we wtorek w mediach społecznościowych wiceminister finansów Artur Soboń. Przypomniał, że za rok 2021 było to 8,47 proc.

Soboń chwali się obniżką podatków w 2022 roku. Ile wyniosła efektywna średnia stawka PIT?
Soboń chwali się obniżką podatków w 2022 roku. Ile wyniosła efektywna średnia stawka PIT?
/ FORUM

„Mam już pełne dane za rok podatkowy 2022. Efektywna średnia stawka PIT wyniosła 5,8 proc.” – napisał we wtorek na swoim profilu w dawnym serwisie Twitter (obecnie X) wiceminister finansów Artur Soboń. „Dokładnie tyle średnio podatku dochodowego zapłacili Polacy” – dodał.

Przypomniał, że za rok 2021 efektywna średnia stawka PIT wynosiła 8,47 proc. „Można mówić o niskich podatkach … można też je realnie wprowadzić w życie” – stwierdził wiceminister.

W 2022 r. doszło do zmian podatkowych, w efekcie których kwota wolna w podatku dochodowym od osób fizycznych wzrosła do 30 tys. zł a kwota progu podatkowego została podniesiona do 120 tys. zł. Najniższa stawka podatkowa została obniżona z 17 do 12 proc.

W ramach zwrotów, jakie zostały dokonane przy okazji rozliczeń podatkowych za rok 2022 r., podatnicy otrzymali ponad 27 mld zł, przy czym średni zwrot wyniósł nieco ponad 1,7 tys. zł. Z kolei dopłaty do podatku wyniosły 11,2 mld zł. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
polityka_to_nie_ekonomia
Niech podadzą wzór jakim to liczą, bo to jakaś magia. Poza tym nie tylko PIT mamy. Gdzie składki do ZUSu (równiez te po stronie pracodawcy), gdzie składka zdrowotna zależna w wielu przypadkach od dochodów (to taki sam podatek jak PIT, bo chyba nikt nie wierzy w to, że jak ktoś więcej zarabia to więcej choruje). Niby 5%, a dzień wolności Niech podadzą wzór jakim to liczą, bo to jakaś magia. Poza tym nie tylko PIT mamy. Gdzie składki do ZUSu (równiez te po stronie pracodawcy), gdzie składka zdrowotna zależna w wielu przypadkach od dochodów (to taki sam podatek jak PIT, bo chyba nikt nie wierzy w to, że jak ktoś więcej zarabia to więcej choruje). Niby 5%, a dzień wolności podatkowej to kiedy przypada? ;)
O tym, że wprowadzenie Polskiego Ładu ze zmianami tak skomplikowało rozliczanie, że chwalenie się jakimikolwiek zmianami w podatkach to skandal nie wspominając
samsza
Efektywny PIT, sam pit?
Gdzie efektywna stawka PIT + ZUS?

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki