REKLAMA

PiS zmienił zdanie. Chce przedłużenia zerowego VAT-u na żywność, choć nie zaplanował tego w budżecie

2023-11-20 11:49, akt.2023-11-21 07:26
publikacja
2023-11-20 11:49
aktualizacja
2023-11-21 07:26

Zerowa stawka VAT na żywność powinna pozostać z nami również w roku 2024, dlatego składamy dzisiaj projekt ustawy przedłużający zerowy VAT na żywność od 1 stycznia do końca czerwca 2024 r. - poinformował w poniedziałek wiceminister finansów Artur Soboń (PiS).

PiS zmienił zdanie. Chce przedłużenia zerowego VAT-u na żywność, choć nie zaplanował tego w budżecie
PiS zmienił zdanie. Chce przedłużenia zerowego VAT-u na żywność, choć nie zaplanował tego w budżecie
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Soboń poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że PiS składa dzisiaj pierwszy projekt ustawy w tej kadencji - przedłużający zerowy VAT na żywność od 1 stycznia do końca czerwca 2024 r. "Liczymy, że znajdzie on poparcie w Izbie, bo ci, którzy chcą dzisiaj stworzyć koalicję rządową mówili wielokrotnie: co dane, nie będzie zabrane" - przypomniał.

Obecnie rząd przedstawił taki a nie inny projekt, jednak warto dodać, że ten sam rząd planował, że od stycznia 2024 wrócimy do 5-procentowej stawki na żywność i poczynił odpowiednie zapisy w budżecie na 2024 rok. Teraz zmienił zdanie.

Wiceminister podkreślił, że PiS składa projekt ustawy, a nie rozporządzenie, ponieważ "chce mieć gwarancję, że rząd, który powstanie nie wycofa się z tego korzystnego dla Polaków rozwiązania".

"Nawet najwięksi krytycy naszego hojnego, ale adekwatnego do sytuacji wsparcia nie powinni głosować przeciwko temu projektowi, ponieważ to jest pomoc, która trafia przede wszystkim do tych najsłabszych, którzy najbardziej jej potrzebują" - mówił Soboń. Zaznaczył, że jest to dobre rozwiązanie jednocześnie dla gospodarstw domowych, podmiotów handlowych, kontrahentów, dostawców, producentów żywności i całego rynku.

Dodał, że PiS "podchodzi do tego ostrożnie, patrząc także na skutki fiskalne". "Zatem proponujemy rozwiązanie na kolejne pół roku, jako rozwiązanie osłonowe i takie, które jest możliwe zgodnie z dyrektywą europejską" - wskazał Soboń.

Priorytety nowego rządu. Tym trzeba się zająć najpierw

Nowy rząd, który powstanie niebawem, będzie miał na początek do załatwienia listę priorytetowych spraw. Na stole czeka nie tylko KPO, ale i budżet, kwestia cen energii czy wakacje kredytowe.

(PAP)

Autorka: Delfina Al Shehabi

del/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
karbinadel
Najbardziej hojni są zawsze ci, co za nic nie odpowiadają
bha
Prawodłowo bo drożyzna, która nadal obecnie jest wysoko dojna cenowo w detalu będzie niestety jeszcze większa!!.
grzegorzkubik
To jest dobre podejście. Nawet jak odchodzą to chcą czegoś dobrego. Po kilku miesiącach przypomną. To my obniżaliśmy vat na żywność do 0% i zgłosiliśmy taki projekt ustawy. To my rozpoczęliśmy budowę CPK, to my wprowadziliśmy program "kolej plus" Wtedy część myślącego społeczeństwa sobie to uświadomi. Czas będzie działa To jest dobre podejście. Nawet jak odchodzą to chcą czegoś dobrego. Po kilku miesiącach przypomną. To my obniżaliśmy vat na żywność do 0% i zgłosiliśmy taki projekt ustawy. To my rozpoczęliśmy budowę CPK, to my wprowadziliśmy program "kolej plus" Wtedy część myślącego społeczeństwa sobie to uświadomi. Czas będzie działa na niekorzyść tej kolorowej koalicji. Liczę tu na opamiętanie się lewicy i innych ludzi dobre woli.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
sajetan odpowiada (usunięty)
Pełna cela, ale jest ustawa i nie można publikować danych osobowych ani publikować wizerunku.
Ale jak poszperasz w necie to znajdziesz.
Teraz mi napisz jakie to były służby za poprzedniego tuska - tak ci co strzelali do górników, robili włam do redakcji gazety i wyrywali laptopy, podpalali budki, trzymali w aresztach bez zarzutów
Pełna cela, ale jest ustawa i nie można publikować danych osobowych ani publikować wizerunku.
Ale jak poszperasz w necie to znajdziesz.
Teraz mi napisz jakie to były służby za poprzedniego tuska - tak ci co strzelali do górników, robili włam do redakcji gazety i wyrywali laptopy, podpalali budki, trzymali w aresztach bez zarzutów itp? już nie pamiętasz tamtych czasów czy jesteś za młody żeby pamiętać dyktaturę tuska?
piotr2019
1. Ten rząd złożył dymisję tydzień temu. Mógł to przepchnąć bez żadnego problemu przed wyborami....
2. Takie projekty to trzeba było składać pół roku przed wejściem w życie. Skandalem jest tworzenie prawa na kolanie za 5 minut dwunasta. Czy ktoś zarządza tym państwem, czy tylko obija się od ściany do ściany?
3. 0% Vat na żywność
1. Ten rząd złożył dymisję tydzień temu. Mógł to przepchnąć bez żadnego problemu przed wyborami....
2. Takie projekty to trzeba było składać pół roku przed wejściem w życie. Skandalem jest tworzenie prawa na kolanie za 5 minut dwunasta. Czy ktoś zarządza tym państwem, czy tylko obija się od ściany do ściany?
3. 0% Vat na żywność wprowadzono od II 2022 r. kiedy inflacja dobijała do 10%. Dziś jest dużo niższa.
4. Bardziej liczę na obniżenie głównej stawki VAT do 22% (albo nawet i bardziej), czy likwidację "tymczasowego" podatku Belki wprowadzonego na 2 lata 2 dekady temu.
matheous
o Pan Soboń. To ten, który tylnymi drzwiami został doradcą finansowym bez konieczności zdawania egzaminu Państwowego ;)

zwykły kowalski musi zakuwać i ostro się przygotowywać, bo egzamin jest niezwykle trudny a Pan Soboń sobie przeszedł między wierszami przepisów i jest.
vacarius
Zmniejszyli vat a żywność i tak dwa lub trzy razy droższa niż 8 lat temu. Tą obniżkę vat zeżarły sobie sklepy a nie ludzie. PIS robi dobrze sklepom wielkopowierzchniowym i bankom. I to we wszystkim co robi. Nawet kredyt 2%. Zwykli ludzie na tym będą tracić bo będą kupować nieruchy o 50-100% droższe niż bez jakiejkolwiek pomocy do Zmniejszyli vat a żywność i tak dwa lub trzy razy droższa niż 8 lat temu. Tą obniżkę vat zeżarły sobie sklepy a nie ludzie. PIS robi dobrze sklepom wielkopowierzchniowym i bankom. I to we wszystkim co robi. Nawet kredyt 2%. Zwykli ludzie na tym będą tracić bo będą kupować nieruchy o 50-100% droższe niż bez jakiejkolwiek pomocy do kredytów. Przez to tylko kasa z moich podatków gdzieś znika w bankach a Polacy z tego nic nie mają. Bogdyby cena nierychów spadła to by sobie kupili na normalny kredyt bez dotacji z moich podatków belki.
polityka_to_nie_ekonomia
Soboń to szczególny funkcjonariusz poprzedników. Wielokrotnie się przekonaliśmy ile warte są jego deklaracje i zapewnienia. Dla swojej partii zrobi i powie wszystko, a jeśli niezgodnie z rzeczywistością to tym gorzej dla rzeczywistości. Marzę o dniu gdy rozliczą jego i jemu podobnych, bo polityka polityką, ale takiego upadku jak Soboń to szczególny funkcjonariusz poprzedników. Wielokrotnie się przekonaliśmy ile warte są jego deklaracje i zapewnienia. Dla swojej partii zrobi i powie wszystko, a jeśli niezgodnie z rzeczywistością to tym gorzej dla rzeczywistości. Marzę o dniu gdy rozliczą jego i jemu podobnych, bo polityka polityką, ale takiego upadku jak chodzi o kłamanie i utratę wiarygodności dawno nie było

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki