REKLAMA
SPRAWDŹ

Soboń: Polacy dostali miliardy złotych w zwrotach podatkowych za 2022 rok

2023-05-25 16:33
publikacja
2023-05-25 16:33

Najwyższy zwrot z podatku za 2022 rok wyniósł aż 8,6 tys. złotych. Łącznie na konta Polaków trafiły 24 mld złotych – poinformował w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. Dla 239,5 tys. podatników korzystne okazało się rozliczenie na warunkach sprzed 1 lipca 2022 r. - dodał.

Soboń: Polacy dostali miliardy złotych w zwrotach podatkowych za 2022 rok
Soboń: Polacy dostali miliardy złotych w zwrotach podatkowych za 2022 rok
fot. Anatol Chomicz / / FORUM
Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line

Podatników, którzy rozliczają się podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jest dzisiaj 26 mln – przekazał wiceminister finansów Artur Soboń w czwartek podczas posiedzenia podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego. Jak poinformował, w wersji papierowej za rok 2022 "rozliczyło się tylko 1 milion 300 tys. podatników", a z programu e-PIT skorzystało 11 mln osób.

"Zwroty podatkowe to jest kwota ok. 24 mld złotych – tyle Polacy otrzymali w ramach rozliczenia od swojego rocznego PIT-u" – powiedział Soboń. Wskazał, że średni czas zwrotu podatku do 17 dni, a "w sumie kwota dopłat to jest 11 mld złotych i 2,5 mld mniej niż przed rokiem".

Dodał, że kwota najwyższego zwrotu podatku wyniosła 8,6 tys. zł.

Jak wskazał wiceminister finansów, resort opracował także kalkulator podatkowy, który wylicza zobowiązania podatkowe i porównuje je do roku 2021. "Chcemy go rozbudowywać także na przedsiębiorców, na sytuacje, które mogą dotyczyć podatników" – zadeklarował.

Reklama

Soboń poinformował także, ile osób skorzystało na przeliczeniu ich zobowiazań podatkowych z wykorzystaniem przepisów, które obowiązywały w I połowie 2022 r. Chodzi przede wszystkim o tzw. ulgę dla klasy średniej.

"System ministerstwa wyłapywał takie osoby, szacując hipotetyczny podatek należny. Chodzi o 239,5 tys. podatników" - stwierdził. - "Szacowaliśmy pierwotnie, że ta liczba będzie mniejsza" – przyznał.

Dodał, że kwota zwrotów, jaka należy się tym podatnikom, dla których korzystniejsze będzie rozliczenie sie z wykorzystaniem ulgi dla klasy średniej, wyniosła 119 mln zł.

"Nie było takiego podatnika, który by na tej zmianie podatkowej stracił, bo system go wyłapał" - podkreślił Artur Soboń. (PAP)

ra/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (24)

dodaj komentarz
akrystian
To tylko dlatego, że paru Harrych Poterów tak zreformowało podatki, że musieli zejść z PiT do 12 %. Po to żeby wyeliminować ulgę dla klasy średniej oraz dziwne mechanizmy pozwalające obliczać zaliczki na podatek po staremu. Rozliczanie płac stało się w tym momencie nie możliwe więc PiT 12 % był ratunkiem systemu przed totalną katastrofą.To tylko dlatego, że paru Harrych Poterów tak zreformowało podatki, że musieli zejść z PiT do 12 %. Po to żeby wyeliminować ulgę dla klasy średniej oraz dziwne mechanizmy pozwalające obliczać zaliczki na podatek po staremu. Rozliczanie płac stało się w tym momencie nie możliwe więc PiT 12 % był ratunkiem systemu przed totalną katastrofą.

Tak się kończy dawanie stanowisk w ministerstwach dzieciakom (Sarnowski/Patkowski/Harcerka katolicka), których jedynymi sukcesami jest skakanie po różnych dziwnych stowarzyszeniach.
emicra
Hmm... jeżeli zakończyli zwracać (średnia 17 dni) to mi jeszcze nie zwrócili i kwota jest wyższa od najwyższej, czyli skopiowana informacja z PAP taka trochę bez sensu.
polonu
Aha przechrzty dadzą się wydymać nie wasze doczekanie ,będziecie Wolacy zasuwać za miskę ryżu aż miło . wszystko oddacie w swoim czasie , za ten węgiel co nawieźli , gaz z Ameryki , rope z Arabii , wszyściutko zapłacicie z nawiązką spokojnie wszystko w swoim czasie będziecie mieć takie 800+ że wam się od nie chce .
polityka_to_nie_ekonomia
To są zwroty, nie jakieś pieniądze od państwa. Z tych radosnych przechwałek wynika kilka rzeczy: RP pożyczyła od obywateli 24 mld zł na kilka miesięcy bez oprocentowania, a mnóstwo Polaków po wprowadzeniu Polskiego Ładu (z poprawkami poprawek) nie była w stanie się optymalnie rozliczać. Cały zabieg to propaganda dla ludzi, którzy To są zwroty, nie jakieś pieniądze od państwa. Z tych radosnych przechwałek wynika kilka rzeczy: RP pożyczyła od obywateli 24 mld zł na kilka miesięcy bez oprocentowania, a mnóstwo Polaków po wprowadzeniu Polskiego Ładu (z poprawkami poprawek) nie była w stanie się optymalnie rozliczać. Cały zabieg to propaganda dla ludzi, którzy nie wyłapali ile płacili podatków i ile płacą teraz, ludzi których da się przekonać, że niby płacą mniej bo coś tam dostali zwrotu. Ten sam poziom co bilbordy i ruchome auta z plakatami, że za inflację nie odpowiada NBP* i polski rząd.
*jak NBP nie odpowiada to niech oddadzą pensje
wilanow
mylisz się - jak bez oprocentowania??? Pożyczka od pracująch na poziomie 24 mld jest oprocentowana o inflację, czyli ujemnie. Zasasinili 24 mld a zwrócili niecałe 20.
polityka_to_nie_ekonomia odpowiada wilanow
Właśnie tu jest problem, bo nominalnie oddali (podkreślam oddali, a nie dali) 24 mld, a że to zdecydowanie mniej warte to jeszcze mniej ludzi ogarnie niż to, że to są ich pieniądze, ale tak - potrącili przy okazji podatek inflacyjny. Patologia
inwestor.pl
Polacy dostali? Najpierw zabraliście, a później oddajecie i do tego te pieniądze są mniej warte przez inflację, którą tworzycie.
wilanow
pożyczka 24 mld od ludu oprocentowana o -infalacja. Czyli zasasinili 24 mld a musieli zwrócić ok 19.9 mld :)
kacz-dzong-un
Ciekawe wg tej propagandy ile rzeczywiście dostali Polacy i kto dostał. Ja musiałem parę stów dopłacić.
marclim
Te 24 mld zł powinny zostać zwrócone wraz z odsetkami jak od zaległości podatkowych

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki