Śliwowica

Czy będziemy mieli do czynienia z chorwacką sljivovicą, słoweńską slivovką, czy wreszcie z polską śliwowicą, jednego możemy być pewni. Mamy w ręku najwyższej jakości trunek o niepowtarzalnym smaku.

Każdy, kto choć raz kosztował śliwowicy, rozumie, dlaczego trunek ten cieszy się coraz większą popularnością. Śliwowica to mocny (nawet powyżej 70% alkoholu), wytrawny napój alkoholowy, który swój smak i aromat zawdzięcza specjalnie wyselekcjonowanym śliwkom węgierkom.

Przefermentowany zacier ze starannie wybranych i rozdrobnionych śliwek (najczęściej miazgi, niekiedy używa się też domieszki pestek) destyluje się dwukrotnie i w wielu przypadkach poddaje dojrzewaniu w dębowych beczkach.

Šljivovica, slivova, slivovica

Śliwowica to specjał Europy Środkowej. Z jej wyrobu słyną takie kraje jak Bośnia, Chorwacja, Słowenia, Serbia, Bułgaria, Rumunia, Czechy, Słowacja i oczywiście Polska. Jej historia sięga wielu wieków wstecz. Trunek ten powstał na Bałkanach, które do dziś słyną z jego produkcji, a serbska i bośniacka śliwowica należą do najbardziej cenionych na świecie.

Śliwowica to tradycyjny napój Żydów aszkenazyjskich, uważany przez nich za napój koszerny. Aszkenazyjczycy mieli zresztą duży wkład w utrzymanie tradycji wyrobu tego trunku.

Obecnie produkcja śliwowicy nie ogranicza się wyłącznie do Europy Centralnej. Na coraz większą skalę produkuje się ją także w Niemczech, Szwajcarii, północnej części Włoch, a także we Francji, w Burgundii, regionie słynącym do tej pory głównie z wyśmienitych win.Śliwowica w Polsce

W Polsce sytuacja śliwowicy nie wygląda niestety najlepiej. Mimo że produkcja tego trunku ma długą, sięgającą XVII wieku tradycję, w dalszym ciągu większość producentów to domowe destylarnie, działające bez prawnego pozwolenia.

Z legalnych polskich śliwowic warta wymienienia jest z pewnością Śliwowica paschalna (w języku jidysz Passover slivovitz), koszerny trunek produkowany pod nadzorem gminy żydowskiej. Produkuje się go bez żadnych dodatków, w tym i wody, ma moc 73-75% i zanim dopuszcza się go do sprzedaży, leżakuje 2 lata w dębowych beczkach.

Miłośnicy tego trunku najbardziej sobie jednak cenią śliwowice destylowane w domowych, niezalegalizowanych wytwórniach. Szczególną renomą cieszą się te wyprodukowane w okolicach Nowego Sącza (gminy Podegrodzie, Łukowica), ale według koneserów nic nie może się równać śliwowicy z okolic Łącka.

Sława łąckiej śliwowicy rozciąga się na cały kraj i poza jego granice, mimo że trunek ten w dalszym ciągu jest produkowany nielegalnie. Łącka śliwowica nie dojrzewa, jest więc bezbarwna, ma wysoką, sięgającą 70% zawartość alkoholu i smak, który nie równa się z żadnym innym.

Wśród producentów z okolic Łącka żywa jest tradycja produkcji etykiet. Niegdyś ręcznie malowane lub powstałe przy użyciu specjalnie zaprojektowanych pieczęci, dziś często drukowane z użyciem nowoczesnych technik, zawsze są oznaką najwyższej jakości trunku.

Od kilku lat łąckowianie starają się o zalegalizowanie produkowanej przez nich śliwowicy. Pozostaje, więc mieć nadzieję, że ich próby nie pójdą na marne, a my będziemy mogli się cieszyć smakiem i mocą tego trunku bez ograniczeń.

więcej na www.alkohole.foody.pl
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil