Śledztwo ws. zaniżania cen przez Autosan

2019-08-14 10:04
publikacja
2019-08-14 10:04

32 kontrakty, opiewające na sprzedaż blisko 150 autobusów, musi zweryfikować Prokuratura Okręgowa w Krośnie, w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy zawieraniu umów w spółce Autosan. Zachodzi bowiem podejrzenie, że pojazdy te były sprzedawane poniżej kosztów produkcji.

/ fot. Michal Kazmierczak / FORUM

Postępowanie wszczęte pod koniec lutego, dotyczy podejrzenia nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez zarząd produkującej autobusy spółki Autosan, od 26 czerwca 2017 do 22 lipca 2018 r., w związku z zawieraniem umów, "których oferty cenowe nie pokrywały kosztów produkcji", jak również bezzasadnego wydatkowania środków na usługi doradcze i eksperckie.

Jak poinformowała w środę PAP zastępca prokuratora okręgowego w Krośnie prok. Wiesława Basak, śledztwo cały czas toczy się w sprawie. Nikomu dotychczas nie przedstawiono zarzutów.

"W chwili obecnej mamy 32 kontrakty do przeanalizowania na ponad 100, a bliżej - 150 autobusów. Mamy podejrzenie, że one zostały sprzedane poniżej kosztów produkcji. Słuchamy świadków, głównie te osoby, które były zaangażowane w wykonanie wycen tych autobusów" – mówiła w środę PAP prok. Basak.

Dopytywana o wymiar szkód dla Autosanu odpowiedziała, że na chwilę obecną nie można ich podać. Część z tych autobusów została już bowiem wykonana, a część jeszcze nie, w niektórych przypadkach są naliczane kary, a w innych nie.

"To jest zbyt wstępny etap postępowania, żeby wyciągać ostateczne wnioski" – zaznaczyła prokurator.

Śledztwo wszczęte w lutym br. dotyczy umów z 13 podmiotami, a podstawą wszczęcia postępowania były materiały przekazane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i zawiadomienie złożone przez osobę prywatną.

Polska Grupa Zbrojeniowa, do której od 2016 r. należy Autosan zapewniła, że "obecny zarząd podejmuje szereg inicjatyw mających na celu ciągłą poprawę efektywności Spółki, dotyczących zarówno kwestii optymalizacji produkcji, jak również pozyskiwania nowych rentownych kontraktów, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym". W połowie czerwca prezes PGZ Witold Słowik przyznał na posiedzeniu sejmowej komisji obrony, że w spółce Autosan "zawarto wiele niekorzystnych umów, poniżej progu rentowności".

W ubiegłym roku sanocka firma przyniosła ponad 32 mln zł straty. Po czterech miesiącach bieżącego roku strata – w dużej mierze spowodowana dostawami autobusów po zaniżonych cenach – wyniosła 7,2 mln zł. Według prezesa PGZ jest szansa, że zakład, który ma nowe kierownictwo, "wyjdzie na prostą".

Spółka Autosan, produkująca także nadwozia i kontenerowe kabiny dla wojska, wchodzi w skład konsorcjum programu obrony powietrznej Wisła, którego podstawą mają być wyrzutnie Patriot. W 2017 r. spółka wygrała przetarg na 28 autobusów dla armii z ofertą o wartości 18 mln zł. We wcześniejszym postępowaniu ofertę tej firmy odrzucono z powodu spóźnienia. O sprawie poinformowała stacja RMF.FM.

Autor: Agnieszka Pipała

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jes
Można tak sprzedawać jak się wie, że państwo i tak dołoży brakującą kasę. I dlatego w Sanoku pis wygrywa z wielką przewagą. Kolejna wyborcza łapówka pisu.

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki